Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

"Agresywnego psa trzeba było odciągać od ludzi". Właściciele czworonogów w nosie mają obowiązki?

14.02.2023, 19:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Agresywnego psa trzeba było odciągać od ludzi". Właściciele czworonogów w nosie mają obowiązki?
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (źródło: pixabay.com/pl)

Agresywne psy bez kagańców, psie odchody zalegające w parkach, na trawnikach, a nawet chodnikach to w Elblągu nadal duży problem. Czytelnicy INFO wielokrotnie zwracali na to uwagę. Teraz temat poruszyli radni. Co na to straż miejska?

 

 

Wałkujemy ten temat co rok, niestety problem nagminnie powraca. Był śnieg, było czysto i ładnie. Teraz śnieg stopniał i mamy "miny" znajdujące się w każdy miejscu w Elblągu. W jaki sposób wyedukować elblążan, żeby sprzątali po swoich pupilach? Gdy próbuję zwracać uwagę właścicielom psów, boję się, że sama oberwę. Czy straż miejska prowadzi jakieś kontrole w tym zakresie

 

- temat poruszyła radna Monika Dwojakowska (KWW Witolda Wróblewskiego), dziś (13 lutego) podczas komisji zdrowia i spraw społecznych. 

 

 

- Chodzę po całym Elblągu i to, co ostatnio obserwuję jest straszne - dodała radna. - Trawy w tej chwili nie ma, ale zamiast niej jest "nawóz" w dużych ilościach. To jakaś masakra. Problem mają rodzice spacerujący z dziećmi, a także my, nauczyciele, gdy chcemy wyjść z uczniami do parku. Dzieci nie będą biegały tylko wytyczonymi alejkami, ale tam, gdzie chcą, niestety później przychodzi się do szkoły i jest smród, a oklejone odchodami buty, trafiają do szafki, gdzie jest również kurtka.

 

Część właścicieli psów okazuje beztroskę nie tylko jeśli chodzi o obowiązek sprzątania po pupilach. Problemem, na co z kolei zwróciła uwagę radna Jolanta Janowska (PiS), jest również bezpieczeństwo mieszkańców. 

 

 

Wiemy, że wszystkie agresywne rasy psów powinny chodzić w kagańcach - nie myślę o kagańcach metalowych, które mogą być niewygodne dla psów, ale chociażby te skórzane. Właściciele jednak tego nie robią. Dwa tygodnie temu byłam świadkiem niebezpiecznego incydentu, do którego doszło na miejskim targowisku. Przyszedł tam pan z psem, jednym z tych bardzo agresywnych ras. Pies pogryzł się z innym psem. Pies były tak rozsierdzony, że jeden z innych mężczyzn musiał złapać tego psa i poddusić go, żeby odciągnąć od ludzi. Właściciel tylko wulgarnie go zwyzywał. Tak naprawdę powinny się sypać kary, dla każdego, kto w miejscu publicznym wyprowadza takie psa bez kagańca

 

- podkreśliła radna Janowska.  

 

Warto przypomnieć, że sprzątanie po swoim psie czy wyprowadzenie dużego psa w kagańcu, to nie widzi misię czy dobra wola właścicieli, ale ich obowiązek. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do użytku publicznego. Część osób niewiele sobie jednak z tego robi i nie zawsze pomagają tu napomnienia czy kary nakładane na beztroskich właścicieli. Straż miejska, jak zapewniał komendant Arkadiusz Kulik, w najbliższym czasie zamierza przypomnieć właścicielom psów o ich obowiązkach. 

 

 

Planujemy akcję związaną z obowiązkami właścicieli, aby ta wiedza się utrwaliła. My widzimy te problemy. To nie jest wina psów, ale obowiązek właścicieli. W ciągu miesiąca zorganizujemy kampanię z ulotkami i wizytami na osiedlach, gdzie psów jest najwięcej, aby zwracać mieszkańcom uwagę

 

- zapowiedział Arkadiusz Kulik, komendant Straży Miejskiej w Elblągu. 

 

 

Komendant dodał, że mimo powracającego problemu nieczystości, coraz więcej elblążan jednak sprząta po swoich psach.  - Bardzo dużo jest takich osób. Może my tego tak nie zauważamy, bo zwierząt w Elblągu jest bardzo dużo. Ta świadomość jest coraz większa i myślę, że nasza akcja jeszcze w tym pomoże - dodał Arkadiusz Kulik. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (43)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +20
  ~ Oczy
  Wtorek, 14.02

  Skoro nikt tego nie egzekfuje to mamy to co mamy.

 2. 2
  +11
  ~ asas
  Wtorek, 14.02

  egzekwuje

 3. 3
  +17
  ~ pop
  Wtorek, 14.02

  problemem Elbląga to durni mieszkańcy

 4. 4
  +10
  ~ ech wy
  Wtorek, 14.02

  coraz czesciej psy sa uwiązane przy przedszkolach.O tragedie nie trzeba czekaćsą agresywne.Nikt nie reaguje a są przepisy i kara za pozostawienie samego psa uwiązanego.

 5. 5
  +8
  ~ Rocky Balboła
  Wtorek, 14.02

  Dlatego strzelam w Sylwestra😁💥

 6. 6
  +17
  ~ Zbx
  Wtorek, 14.02

  Park modtzewia agresywne psy spuszczane ze smyczy, szczególnie, niedziela straży miejskiej brak

 7. 7
  +7
  ~ Elb.
  Wtorek, 14.02

  Kto zezwolił trzymać psy w blokach .Na dziesięć pięter 15 psów.

 8. 8
  +16
  ~ Gość.
  Wtorek, 14.02

  Gdzie jest podatek od psów.Sprzataczka nie jest od tego, żeby sprzątać psie kupy. Brak cywilnych patroli.

 9. 9
  +18
  ~ Won z ruskimi
  Wtorek, 14.02

  Jak można puszczać głupiego psa luzem wiedząc że jest głupi i może zaatakować inne zwierzęta lub ludzi? To jest jakiś dziwny nawyk który trzeba tępić.

 10. 10
  +12
  ~ Dziki zwierz
  Wtorek, 14.02

  A czemu tylko duży pies ma być w kagańcu. Nawet mały "fafik" może się rzucić i porwać nogawkę, a to też szkoda. Oczywiście takiego "fafika" można kopnąć jak piłkę, ale czemu policja nie reaguje? Najpierw nam pitolą, że pieszy ma się czuć bezpiecznie na chodniku czy pasach, więc czemu ludzie puszczający psy luzem nie dostają PROFILAKTYCZNIE mandatów tak jak kierowcy nie zatrzymujący się PROFILAKTYCZNIE przed przejściem? Istnieje jakaś głupkowata mentalność, że piesio jest nietykalny, a może i ważniejszy niż piesi. Kiedy pies puszczony luzem podbiegł do mojego i niemal go ugryzł. Zero właściciela, dostał z kopa i UWAGA, nagle okazało się ,ze jest właścicielka i jeszcze z mordą do mnie :) Skoro mentalnie tych ludzi nie da się oduczyć egoizmu to gdzie jest policja?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3518848419189