Wtorek, 5.12.2023, Imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Budynek "Tortugi" przeszedł do historii, ale uratowano "Terminal Pasażerski Ellbląg"

13.02.2023, 10:15:00 Rozmiar tekstu: A A A
Budynek "Tortugi" przeszedł do historii, ale uratowano "Terminal Pasażerski Ellbląg"
Fot. Paweł Friedrich

Budynek przy Wodnej 1, w którym przez ostatnie lata mieściła się Tawerna Tortuga, przeszedł do historii. Podczas wczorajszej (8.02.) rozbiórki udało się uratować przed przewiezieniem na złom takie napisy jak „Terminal Pasażerski Elbląg” czy „Żegluga Elbląska”.


Prawie rok temu na terenie przy ul. Wodnej 1 przeprowadzono wycinkę drzew. Teraz przyszedł czas na rozbiórkę budynku, w którym przez ostatnie lata mieściła się Tawerna Tortuga.


Zarówno teren jak i budynek należą do Żeglugi Gdańskiej. Nic w tym dziwnego, że podczas rozbiórki natrafiono na historyczne napisy tj. "Terminal Pasażerski Elbląg. - Centrum Sztuki Galeria EL przygotowuje dużą wystawę o Elblągu we współpracy z narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki.  8 lutego, PTTK Elbląg oprowadzało nas po Starym Mieście, gdzie trafiliśmy na rozbiórkę elbląskiej "Tortugi" – opowiada Agata Marcinkowska-Fedeczko, specjalista ds promocji i komunikacji.

 

Zauważyliśmy piękny, pamiątkowy napis "Terminal Pasażerski Elbląg", "Żegluga Gdańska" i „Żegluga Elbląska”. Okazało się, że to wszystko było już szykowane na złom. Dla jednych śmieć, jednak dla nas skarb

– dodała Agata Marcinkowska-Fedeczko.Co stał się z napisami? - Firmy odpowiedzialne za rozbiórkę przekazały nam napisy, które zabezpieczyliśmy i być może wykorzystamy je na wspomnianej wystawie o Elblągu – stwierdziła Agata Marcinkowska-Fedeczko. - Po ekspozycji zastanowimy się, gdzie powinny się znaleźć.

 

Cieszymy się jednak, że byliśmy w odpowiednim czasie, miejscu i udało nam się uratować kawałek historii miasta od zniszczenia

– zaznaczyła Agata Marcinkowska-Fedeczko.

 

 

fot. Galeria EL

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Tortuga wyburzona ( zdjęć 12 )
Dodano: 2023-02-09 | Fot Paweł Friedrich
0

Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ ciekawski
  Czwartek, 09.02

  trochę z innej bajki ale temat podobny, dlaczego "witacze" te starsze stoją na terenie jednej z prywatnych firm na Modrzewinie?? Pamiętam te "witacze" jak stały przy wlocie do Eg. na Mazurskiej, drugi od strony Kazimierzowa trzeci na Warszawskiej. a wracając do tematu gratuluję, wyczucia czasu i miejsca.

 2. 2
  --29
  ~ Pokażcie
  Czwartek, 09.02

  Ten ochydny mur w koło galerii el który zagraża życiu koło tego bylego terminalu. Szkoda ze koparka nie rozwaliła tego walacego sie muru. Czy naprawfe nikt z U M ratusza nie widzi tego.

 3. 3
  +28
  ~ Widzieliśmy.
  Czwartek, 09.02

  Ten mur to może jedynie być OHYDNY (wokół Galerii El) !. Jednakże jest to zabytek, więc rozwalenie go bez zgody odpowiedzialnych organów byłoby przestępstwem.

 4. 4
  +15
  ~ Ddek
  Czwartek, 09.02

  Walić ten obrzydliwy barak. Dobrze że rozebrany. Oprócz informacji o rozbiórce bardzo chętnie dowiedziałbym się jakie są plany na ten teren. Skoro ktoś lonisol koszty rozbiórki to chyba ma plan co dalej z tym terenem. Napiszcie coś o tym proszę.

 5. 5
  --8
  ~ Robert Koliński
  Czwartek, 09.02

  Trzy razy w tekście (sry, cztery razy - przeczytałem raz jeszcze:) wymieniono nazwisko Pani specjalisty ds promocji i komunikacji (co się stało ze specjalistkami, btw?), ale ani razu nie zająknęliście się nt. tego, jakiż to deweloperski złodziej wykupił ten teren za beezcen, wyciął tam drzewa - wyciął, bo widziałem! - i będzie tam stawiał kolejny patodeweloperski blokhauz, zamiast przystani żeglugi śródlądowej dla ludu pracującego miast i siół (można?:) No nie bądźcież zaprawdę tak daremni jak ten cenzorski i burżuazyjno-patologiczny PO**tel, który koło prawdy i dziennikarstwa nawet nie przechodził, zaprawdę:) To który burżuazyjny złodziej zrabował tam nam przestrzeń publiczną, hę?; #tePytania, #PrawdaWasWyzwoli;

 6. 6
  --9
  ~ EDI
  Czwartek, 09.02

  ot elblag pod rzadami totalnej opozycji ch.d i kamieni kupa. a obok tego dwa rozsypane mosty zwodzone i oni sie chca brac za port? smiechu warte. Chyba za portki chcą się brać i to chlop chlopu a nie port. Czekam az wreszcie PIS przejmie to miasto bo to co sie tu wyrabia to wola o pomste do nieba

 7. 7
  +15
  ~ widz
  Piątek, 10.02

  ~ EDI-czyli czekasz na miskę ryżu?

 8. 8
  --5
  ~ Bedzue nowa Biedronka
  Piątek, 10.02

  Bo tam nie ma jeszcze nowej biedronki ;)

 9. 9
  +10
  ~ Ploterek
  Piątek, 10.02

  ~ Robert Koliński elbląski synu kurzu i wiatru, czyli tumanie, wielokrotnie było już pisane, co tam powstanie i jakie deweloper to kupił. Masz tyle czasu na bezrobociu, że pomiędzy pobieraniem kolejnych socjalów dasz chyba radę wyszukać informację o tym, czy może przerasta to twoje możliwości?

 10. 10
  +7
  ~ Do ciekawski i ddek
  Piątek, 10.02

  @ddek - namiar na pracownię i wizualizację jest w artykule z 25 października o tym terenie - powstaną bloczki i kawiarenki w parterach od strony rzeki. @ciekawski - witacze stoją na terenie nowej bazy MPO (obecnie EPGK) na Modrzewinie a nie prywatnym. Przenieść się mają z Szańcowej. Widocznie są odnawiane, gdzieś był artykuł.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.9634850025177