Piątek, 12.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna"

19.06.2022, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Nie każdy może starać się o mieszkanie komunalne. "Prawda jest brutalna"
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

W kolejce po mieszkanie komunalne w Elblągu można spędzić nawet kilka lat, ale też nie każdy może zostać wpisany na listę oczekujących. Przekonał się o tym elblążanin, który już po raz drugi interweniował w tej sprawie w Radzie Miejskiej. Jego podeszły wiek i choroby nie pomogą w niczym jeśli przekracza się kryterium dochodowe. 

 

 

Pierwszą skargę na prezydenta Elbląga dotyczącą odmowy przyznania prawa do lokalu mieszkalnego z zasobów Miasta elblążanin złożył w ubiegłym roku. Wtedy została ona uznana przez radnych za bezzasadną. Teraz mężczyzna skierował do Rady Miejskiej w Elblągu kolejne pismo w tej sprawie.

Nad sprawą we wtorek (14 czerwca) pochylili się radni z Komisji skarg, wniosków i petycji. Doszli jednak do tego samego wniosku co poprzednio. Mężczyzna nie spełnia kryteriów, które pozwoliłyby mu starać się o lokal komunalny, w związku z tym prezydent miał prawo jego wniosek odrzucić. 

 

Mężczyzna oparł argumentację na swoim stanie zdrowia, przywołał wiek i choroby, na które cierpi. Poprosił o uwzględnienie tego i aby rada i prezydent pozwolili wnioskodawcy na spokojne i godne przeżycie ostatnich lat życia, spowodowali przyznanie mieszkania z zasobów komunalnych gminy Miasto Elbląg

 

 

- przytaczał fragment pisma elblążanina Marek Osik, przewodniczący komisji. 

 

Argumenty te jednak nie mogą przekonać urzędników. Przede wszystkim dlatego, że mężczyzna nie spełnia kryterium dochodowego, jednego z warunków, które muszą spełnić osoby wnioskujące o lokal komunalny. To dyskwalifikuje go jako ewentualnego najemcę. Prezydent Elbląga w piśmie z wyjaśnieniem skierowanym do radnych zaznaczył, że jest on zobowiązany do wypełniania ustaleń zawartych w uchwale rady miejskiej w sprawie zasad wynajmowania lokali komunalnych.

 

Dodatkowo mieszkaniec przedstawił również zarzut, że mieszkania są przydzielane osobom z Ukrainy, którzy przebywają na naszym terenie, kosztem mieszkańców Elbląga. Otrzymaliśmy konkretną informację od prezydenta. Nikt z uchodźców nie został zasiedlony w mieszkaniach komunalnych

 

- dodał Marek Osik. 

 

Kto więc może wnioskować o wynajem lokalu znajdującego się w zasobach miasta? To reguluje uchwała rady miejskiej z kwietnia ubiegłego roku. Osoba starająca się o mieszkanie komunale musi spełnić warunki. Powinna zamieszkiwać na terenie Elbląga. Dodatkowo średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego za trzy ostatnie miesiące nie przekracza na osobę 190 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym lub 140 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym. - Wysokość tego kryterium zmienia się, gdy rosną kwoty najniższych rent i emerytur - przypomniał Zbigniew Musiejuk, kierownik Referat Spraw Mieszkaniowych w Departamencie Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM w Elblągu i dodał, że w nowej uchwale nie ma już kryterium metrażowego, które obowiązywało wcześniej.

 

Prawda jest brutalna. Są przepisy, jest ustawa o ochronie praw lokatorów, na podstawie której gmina ustaliła warunki przydziału lokali i nie ma od tego odstępstw. Jeśli kryteria są spełnione, to wniosek jest wpisany na listę i jest przekazany na społeczną komisję mieszkaniową, która je rozpatruje i opiniuje

 

- podkreślił Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji UM w Elblągu.

 

Radni komisji skarg, wniosków i petycji uznali skargę elblążanina za bezzasadną. Nad tą sprawą pochylą się również podczas sesji Rady Miejskiej w Elblągu. 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (12)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Mieszkaniec
  Niedziela, 19.06

  Ta i kupę forsy na remont takiego mieszkanie

 2. 2
  +7
  ~ stefan
  Niedziela, 19.06

  Skąd taka duża kolejka skoro w kamiennicy ZBK przy ulicy Czerniakowskiej 27 polowa mieszkań stoi pusta ?

 3. 3
  --1
  ~ Edi
  Poniedziałek, 20.06

  Widocznie nie kwalifikuje się aby dostać mieszkanie komunalne niech napiszą dlaczego się nie kwalifikuje jakiego czynnika nie spełnia nie ma rodziny ? Aby temu Panu pomóc ludzie czekają na mieszkania do remontu kilkanaście lat gdzie za remont miasto nie zwraca kosztów a mimo tego mieszkańcy oczekują na mieszkanie komunalne do remontu proszę opisać sytuację tego Pana i dlaczego się niekwalifikuje

 4. 4
  --5
  ~ Pani
  Poniedziałek, 20.06

  ROZDAJĄ SWOIM ! Kto nie wierzy, nie musi. Wiem jaki tam syf się odbywa, Wróblewski oddaje po znajomych, Ci remontują a potem sprzedają, na koniec dzielą się zyskiem. Tam przydałaby się porządna kontrola. Gdyby taka kontrola się odbyła to z momentu STRACI STOŁEK Wróblewski i jego banda nieudaczników.

 5. 5
  +7
  ~ elbong
  Poniedziałek, 20.06

  Do Pani - Jak masz na to dowody to zgłoś sprawę do prokuratury, a jak nie to sprawa o bezpodstawne oskarżenia.

 6. 6
  +2
  ~ Ten opaczewski tez skupuje mieszkania w elblagu remontuje
  Poniedziałek, 20.06

  Czesto dzieli na dwie kawalerki i zysku ma w ...ciul...

 7. 7
  +1
  ~ Protest!
  Poniedziałek, 20.06

  Zapraszamy do grupy osoby zainteresowane tematem. Ogólnopolski Protest Kredytobiorców. https://m.facebook.com/groups/527001009058457?group_view_referrer=feed_attachment&exp_id

 8. 8
  --1
  ~ do~ Ten opaczewski tez skupuje
  Poniedziałek, 20.06

  Też weź kredyt, kup mieszkanie do remontu, wyremontuj i wynajmuj.

 9. 9
  +2
  ~ Tomasz85
  Wtorek, 21.06

  jeśli pracujesz i się starasz, wypłaty starczy Ci od wypłaty do wypłaty - rząd (samorząd) Ci nie pomoże, jeśli masz wszystko w tyłku, zarabiasz od wina do wina, za mieszkanie nie płacisz, o mieszkanie nie dbasz, wtedy takim ludziom trzeba pomagać. Lepiej i taniej dla władzy "kupić" wyborców winem, niż realną pomocą. A potem zdziwienie patologią.

 10. 10
  0
  ~ Tomasz85
  Wtorek, 21.06

  do Stefan. Puste nie tylko tam, gdyż ZBK nie remontuje, następnie burzy i teren developerowi sprzedaje, ma czysty zysk i nie musi się martwić lokatorami, niszczejącymi lokalami Jak by ZBK nie mogło pełnić roli developera i na swoim terenie budować dla mieszkańców, teren już ma tylko kredyt na budowę - który i tak lokatorzy by spłacili. I było by taniej i ZBK odzyskałby zaufanie i renomę w mieście.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0981040000916