Poniedziałek, 8.08.2022, Imieniny: Iza, Cyprian, Dominik
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Czytelnik: Śmieci wysypujące się z koszy. To nie najlepsza wizytówka starówki

22.07.2021, 19:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Czytelnik: Śmieci wysypujące się z koszy. To nie najlepsza wizytówka starówki
Fot. redakcja

Elbląska starówka, szczególnie w wakacyjne weekendy, tętni życiem. Niestety, jak przekonuje Czytelnik info.elblag.pl, widać to również po przepełnionych koszach na śmieci. - Butelki, puszki po napojach, opakowania po żywności wysypują się z przepełnionych pojemników i zalegają dookoła. Być może tych koszy jest zwyczajnie za mało - zastanawia się elblążanin.

 

Jako mieszkaniec Elbląga cieszę się, że nasza starówka pięknieje i wreszcie ożyła. Powinniśmy jednak zrobić wszystko, aby to miejsce rzeczywiście było wizytówką miasta. Taką podstawą jest zadbanie o jego czystość. Niestety widok przepełnionych koszy i śmieci walających się dookoła to częsty obrazek na elbląskiej starówce, szczególnie w wakacyjne weekendy, kiedy organizowane są tu liczne imprezy

 

- mówi pan Krystian, mieszkaniec Elbląga. 

 

W całym Elblągu, zarówno w pasach drogowych znajdujących się pod zarządem Departamentu Zarząd Dróg oraz parkach i zieleńcach będących w administracji Zarządu Zieleni Miejskiej, znajduje się około 1000 koszy na śmieci. Z tego około 100 umiejscowionych jest na terenie Starego Miasta. Jak często są one opróżniane? 

 

Kosze na terenie Starego Miasta są one opróżniane 7 dni w tygodniu w pasach drogowych dróg publicznych, natomiast na terenach zielonych 5 razy, z uwzględnieniem sobót i niedziel w przypadku organizowania na Starym Mieście imprez okolicznościowych, na pozostałych terenach 2-3 razy w tygodniu. Za montaż, utrzymanie oraz opróżnienia koszy odpowiadają zarządcy poszczególnych terenów. W przypadku pasów drogowych dróg publicznych (między innymi są to ulice na Starym Mieście) wykonawcą usługi jest spółka miejska Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. W przypadku dewastacji lub kradzieży i innych zdarzeń losowych brakujące kosze są uzupełniane na bieżąco. Obecnie zniszczone kosze na Starym Mieście zostaną uzupełnione w najbliższym czasie przez zarządców poszczególnych terenów

 

- informuje Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

 

Urzędnicy podkreślają również, że w ostatnich latach liczba koszy na śmieci w całym Elblągu systematycznie się zwiększa. Jak tłumaczy przedstawiciel biura prasowego Ratusza ,to zasługa wprowadzonego w 2019 roku programu estetyzacji miasta na lata 2019 - 2023, w ramach którego montowane są nowe ławki i kosze oraz wymieniane te, które się zużyły lub zostały zniszczone. - W 2019 roku zamontowano 54 kosze, w 2020 r. – 73 kosze, a w 2021 r. - będzie zamontowanych 50 nowych koszy i na kolejne lata zaplanowano montaż łącznie około 100 koszy - wylicza.

 

Skąd więc problem przepełnionych koszy na Starym Mieście? Zdaniem urzędników wina stoi również po stronie osób, które z nich korzystają.

 

Zadbanie o otoczenie i wyrzucanie śmieci do przeznaczonych na ten cel pojemników jest kwestią, przede wszystkim, kultury osobistej. Urząd Miejski poprzez odpowiednie Departamenty  podejmuje liczne inicjatywy zwiększające świadomość ekologiczną mieszkańców, które powinny mobilizować do właściwych zachowań. Niestety pozostawianie przez mieszkańców swoich śmieci, głównie z gospodarstw domowych w różnych częściach miasta jest nagminne

 

- dodaje Łukasz Mierzejewski. 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ Staszek
  Czwartek, 22.07

  Nie da się zaprzeczyć, że są osoby które wrzucają śmieci do małych pojemników w dużych workach. Jednak jak by były systematycznie opróżniane, to zapełnienie śmietników wyglądało by inaczej. Brak kontroli z strony Miasta, czy Firmy solidnie wywiązuje się z zleconego zadania. Mam duże wątpliwości, gdyż to nie jest jedyne miejsce na terenie Elbląga gdzie taki stan występuje.

 2. 2
  +4
  ~ @@
  Czwartek, 22.07

  W tym miescie znalezc kosz na smieci,to cud.Najlepiej mieszkancom podniesc oplaty za smieci,a miejskie smietniki zlikwidowac.Taka to ideologia urzedasow.

 3. 3
  +13
  ~ Elblążanka
  Czwartek, 22.07

  Starówka jest brudna i zaniedbana. Nie zamiecione chodniki, walające się śmieci. Przepełnione nieliczne śmietniki. Zarzygane chodniki i menele zaczepiający ludzi. Taką Starówkę mamy, a władza to pewnie omija ten teren. Sprzątany jest tylko chodnik przy Ratuszu. Reszta leży odłogiem.

 4. 4
  +8
  ~ Taa
  Piątek, 23.07

  UM nie łaczy faktow wiecej ludzi wiecej smieci czyli trzeba czesciej sprzatac . Za ciezko pomyslec tęgie glowy . WW slaby gospodarz jak dla mnie najgorszy odkad pamietam tj ok25 lat. Figurant statysta ,obserwator z trzeciego rzedu .

 5. 5
  +3
  ~ Chodnik
  Piątek, 23.07

  Naprawcie wreszcie te zepsute chodniki na starym po Święcie Chleba, bo łeb ktoś rozwali !!!!

 6. 6
  +5
  ~ zrób zamiast gadać
  Piątek, 23.07

  Znowu pada odpowiedź z UM "ile, kto, jak" a nie widać pozytywnej reakcji. System wywozu odpadów , nie tylko z tego miejsca, się nie sprawdził i po to są urzędasy by dokonały zmian i pokazały miasto nieco lepiej niż na co dzień. Toy toy, śmietniki, katedra, napis "Elbląg", pojemniki pełne śmieci, chodniki zasypane odpadami, a ja dowiaduję się, że to jest stan ok, bo grafik jest wykonywany. Myślałem, że tylko jeździec harleya ma taki błyskotliwy umysł i partylne slogany w rękawie, ale okazuje się , że wirus inteligencji opanował cały UM . A może tak są dobierani pracownicy UM. Zamiast odpowiedzi - "podwajamy częstotliwość wywozu odpadów " dostajemy info, że jest grafik wywozu. Ustalcie grafik wyrzucania odpadów przez turystów - taki automat z uśmiechem Wróblewskiego.

 7. 7
  +5
  ~ turysta
  Piątek, 23.07

  To miasto to wegetacja dla młodych i starych

 8. 8
  +3
  ~ Nowowiejska
  Piątek, 23.07

  na ul. Nowowiejskiej od strony sklepów, są aż dwa śmietniki na całej długości ulicy, wstyd!

 9. 9
  +7
  ~ Zdjęcia
  Piątek, 23.07

  Taki syf jest w całym mieście ,czy ktoś tu panuje nad sytuacją. WATPIMY brud i śmieci co krok.

 10. 10
  +6
  ~ Mieszkanka Starego Miasta
  Piątek, 23.07

  Trzeba dodać, że właściciele lokalów, restauracji na Starym Mieście za mało lub wręcz nie umieszczają śmietników przy swoich lokalach. Przez to ich klienci nie mają gdzie wyżucić śmieci i wyrzucają je gdzie popadnie lub do ogólnostępnych śmietników.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2620730400085