Wtorek, 16.07.2024, Imieniny: Maria, Stefan, Eustachy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii SPOŁECZNE

Elbląg: Turystów z zagranicy jak na lekarstwo. Czeka nas kolejny słaby sezon?

27.07.2021, 20:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Turystów z zagranicy jak na lekarstwo. Czeka nas kolejny słaby sezon?

Zagraniczni goście praktycznie nie odwiedzają Elbląga. Sytuację mogą jednak uratować krajowi przyjezdni. Czeka nas kolejny słaby sezon turystyczny?  Sprawdzamy, jak na półmetku wakacji, wygląda on w liczbach?

 

Od 1 maja, czyli od momentu, kiedy zaczyna się nasz sezon, do 21 lipca dwa punkty informacji turystycznej funkcjonujące w Elblągu odwiedziło 15 431 turystów. Z tego zdecydowaną większość, bo 15 100, stanowili turyści krajowi. Ogólna liczba jest trochę większa niż w roku ubiegłym w tych samych miesiącach, ale to nadal mało porównując z ostatnimi latami przed pandemią

 

- mówi Aleksandra Klann z Centrum Informacji Turystycznej w Elblągu.

 

Wśród 331 turystów z zagranicy, którzy przyjechali w tym sezonie do Elbląga, znaleźli się mieszkańcy: Niemiec, Litwy, Włoch, Niderlandów, Łotwy i Francji. Jak wyjaśnia pracownia Centrum, na spadek liczby turystów wpływ ma pandemia i wprowadzone w związku z nią obostrzenia. 

 

Obecnie nie mamy wycieczek zagranicznych, których w poprzednich latach było w sezonie bardzo dużo - zdarzało się, że dziennie odwiedzało nas po kilka takich zorganizowanych grup. Teraz tego nie ma. Do Elbląga jeżeli już przyjeżdżają z zagranicy turyści indywidualni

 

- dodaje Aleksandra Klann.

 

Niewiele zmieniły się natomiast zainteresowania przyjezdnych. Wśród turystycznych hitów Elbląga i okolic tradycyjnie znajdują się: Kanał Elbląski, szlak Green Velo, elbląskie Stare Miasto, Bażantarnia, Frombork, a także coraz częściej Kadyny. 

 

W tej chwili proponujemy również przejście szlakami miejskimi - są trzy, szlak: po Starego Miasta, form przestrzennych i parków. Do tego jest przewodnik i dedykowana aplikacja. Ludzie coraz częściej z nich korzystają

 

- dodaje pracownica Centrum.

 

Gości z zagranicy jest mniej, za to chętniej nas odwiedzają turyści krajowi. To uratuje sytuację, czy też czeka nas powtórka z ubiegłego roku, kiedy w Elblągu zanotowano 20 proc. spadek liczby turystów? Przekonamy się o tym na koniec sezonu. Na razie przypominamy. W ubiegłym roku, od czerwca do 31 sierpnia Elbląg odwiedziło 21 760 turystów (33 116 turystów było w tym samym okresie w 2019 roku), w tym 971 obcokrajowców (4.497 obcokrajowców - przez ten sam okres w roku 2019). 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (23)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ A po co
  Wtorek, 27.07

  A co tu zwiedzać?- biedronki, lidle, apteki i banki?:) Miasto nie oferuje NIC ani za dnia ani wieczorem

 2. 2
  +10
  ~ Dede
  Wtorek, 27.07

  Nie rozumiem jak można w ogóle się łudzić, że z miasta takiego jak Elbląg, można zrobić miasto turystyczne. Nawet przejazdem trudno tu się zatrzymać, bo wszędzie płatne parkingi, brak na mieście ubikacji. To jest post-przemysłowe miasto, którego wartościowi mieszkańcy emigrują, a ich miejsce zapełniają uciekający ze wsi, kupujący za sprzedane hektary po ojcu, "apartamenty" 44m2.

 3. 3
  +19
  ~ Jaś BimberMajster
  Wtorek, 27.07

  Winni tego stanu rzeczy są ..ratuszowi stetryczali pierdzistołki z Dupartamentu Promocji Miasta, ot co. Nie trzeba się zgłębiać w przyczyny.

 4. 4
  --2
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 27.07

  Miasto oferuje starówkę, odbudowaną w nietypowy sposób, wzór dla innych takich realizacji w Nysie, Głogowie, Kołobrzegu i innych. Ma nietypową galerię sztuki współczesnej w wielkim gotyckim kościele. Pozwala wejść na wieżę katedry i popatrzeć na okolicę nawet do 30 - 40 km. Na Starym Mieście są lody, piwo, gastronomia i konsumenci z powiatów malborskiego, nowodworskiego, a nawet wielu z Trójmiasta. Dzięki grupie wodnej można popływać po rzece różnym sprzętem. Jest jeden z najlepszych w Polsce kempingów. Zaczyna się tutaj wiele szlaków wodnych w tym najbardziej znany Kanał Elbląski. W pobliżu Malbork, Frombork, Zalew i plaże Mierzei Wiślanej, rozreklamowanej budową kanału w Nowym Świecie. Jest ciekawe multimedialne Muzeum Historyczno Archeologiczne. Są wreszcie centra handlowe, usługi itp. Miasto nie ma NIC do zaoferowania?

 5. 5
  +7
  ~ Znaki czasu
  Wtorek, 27.07

  Zauważyć trzeba,że gości z Niemiec jest faktycznie mało. Onegdaj przyjeżdżali do Elbląga rdzenni Niemcy , mieszkańcy tych Terry. Niestety, większość już już nie żyje. A wnuki ich, nie są już niczym związani z tym miastem ,ani sentymentem. No może kiedyś przyjadą raz, z ciekawości zobaczyć ,gdzie żyli ich dziadkowie , przodkowie. No ale przyjadą raz i pojadą , niestety

 6. 6
  --4
  ~ BEZ ŚCIEM proszę
  Wtorek, 27.07

  Zapomnialbym o wielkiej atrakcji dla szkolnych wycieczek i wielu rodzin z całej Polski w drodze do lub z Trójmiasta albo nad morze jakim jest Nowa Holandia. O szlaku rowerowym Green Venlo. I kilku innych ale wystarczy.

 7. 7
  +10
  ~ Machupichcę
  Wtorek, 27.07

  W tym roku, podobnie z resztą jak w ubiegłym, turystów zagranicznych nie ma i nie będzie. I nie jest to przypadłość elbląska, a zjawisko tak samo dotkliwe (a nawet bardziej) dla Krakowa, Gdańska, Poznania itd. Sytuacja jest jaka jest i należy zrobić wszystko, żeby turysta krajowy oraz konsument lokalny miał możliwość wydania kasy. Mam tu na myśli dłużej otwarte knajpy na Starówce (przynajmniej w weekendy) oraz otwarte dłużej od urzędów atrakcje typu punkty widokowe.

 8. 8
  +10
  ~ Puzon
  Wtorek, 27.07

  Zgadza się. Ostatnie piwo w "starówkowej" części miasta można wypić do 22:00, a potem co najwyżej za kanałem, gdzie znalezienie stolika graniczy z cudem. W całym cywilizowanym świecie starówki pełnią rolę imprezową i każdy, kto decyduje się tam mieszkać musi zdawać sobie z tego sprawę. W Elblągu jest niestety inaczej, a "władza" się temu poddała.

 9. 9
  +9
  ~ Zatkany Puzon
  Wtorek, 27.07

  @Puzon, święta racja.

 10. 10
  +11
  ~ Nekro Party
  Wtorek, 27.07

  Harleyowuec widzi tylko jedna atrakcje, nowe kolumbaria na cmentarzu Dębica. Tam wkrótce będą balangi w stylu Nekro Disco przy dźwiękach marsza pogrzebowego w stylu techno ;)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.030543088913