Poniedziałek, 2.10.2023, Imieniny: Slawa, Dionizy, Teofil
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Obostrzenia nie przeszkadzają elblążanom w zakupach? Czy ktoś to kontroluje, pyta Czytelniczka

05.04.2021, 19:00:35 Rozmiar tekstu: A A A
Obostrzenia nie przeszkadzają elblążanom w zakupach? Czy ktoś to kontroluje, pyta Czytelniczka
Fot. Adrian Sajko

- Jestem zaskoczona. W Polsce niby mamy lockdown, codziennie tysiące nowych zachorowań, a w sklepach tłumy ludzi. Czy część tych sklepów przypadkiem nie miała zostać zamknięta, czy ktoś w ogóle kontroluje przestrzegania obostrzeń - pyta Czytelniczka, mieszkanka Elbląga.

 

Wybierając się na zakupy, można pomyśleć, że elblążanie już zapomnieli o pandemii. Sklepy owszem starają się kontrolować liczbę klientów, wyposażone są w dozowniki. Jednak wielu klientów, a często również sami sprzedawcy, zapomina o dystansie, o maseczka - te są noszone na brodzie, a odsłonięty nos to norma. Rozumiem, że okres świąteczny, w obecnej sytuacji, to oddech normalności. Nie zapominajmy jednak o obostrzeniach, jeśli nie dla siebie to dla innych

 

- dodaje elblążanka.

Rzeczywiście, elblążanie chętnie wykorzystują ostatnie chwile przed świętami na zakupy - w sobotę sklepy czynne będą maksymalnie do godz. 14.

Zanim jednak wybierzemy się na zakupy, pamiętajmy, że wszystkich placówkach handlowych obecnie obowiązują limity osób, w sklepach o powierzchni do 100 m2 to 15 m2 na 1 osobę, w tych większych 20 m2 na 1 osobę. Nadal należy również zachowywać dystans społeczny i konieczność zasłaniania nosa i ust, o czym część klientów wydaje się zapominać.

Brak dyscypliny coraz częściej jest karany, jednak kontrole policji w elbląskich sklepach to rzadkość.

 

Jedna z ostatnich interwencji miała miejsce w sklepie przy ul. Grottgera. Jedna z klientek poinformowała nas o tym, że kasjerka, która osłonięta była od klientów szybą z pleksi, ale nie miała maseczki. Patrol, który dotarł na miejsce, nie potwierdził tego zgłoszenia. Podobnych zgłoszeń mieliśmy w ostatnim czasie kilka. Najczęściej dotyczą nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania nosa i ust

 

- mówi kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.


Mimo pandemii przed Wielkanocą w sklepach zrobiło się tłoczniej, a przed niektórymi pojawiły się kolejki. Część placówek handlowych jest jednak zamknięte. Okazuje się jednak, że w Elblągu jest ich mniej, niż mieszkańcy mogli się spodziewać po ogłoszeniu przez rząd nowych obostrzeń. Obowiązujące od niecałego tygodnia nowe restrykcje mogą wprowadzać pewne zamieszanie. Przypominamy więc. Zgodnie z nimi część sklepów jest zamknięta, a pozostałe mogą funkcjonować, ale w reżimie sanitarnym i pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 2 tys. m2. Zakupów nie zrobimy więc w większych sklepach meblowe i budowlane o powierzchni (mniejsze nadal są otwarte, co dotyczy wielu ze tego typu sklepów funkcjonujących w Elblągu), a także centrach i galeriach handlowych z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.Są jednak i takie sklepy, które powinny być zamknięte, ale jak donoszą klienci, nadal prowadzą sprzedaż stacjonarną. Kilka dni temu media obiegła informacja o manewrze sieci RTV Euro AGD. Duże sklepy z elektroniką powinny być zamknięte, jednak Euro nadal zaprasza do części placówek na zakupy stacjonarne, przekonując, że to sklepy spożywcze, bo sprzedawana jest w nich kawa. Sprawdziliśmy, jak sklepy Euro funkcjonują w Elblągu. Jak wynika z odpowiedzi przesłanej nam przez RTV Euro AGD, salon w Centrum Handlowym Ogrody jest zamknięty, jednak w mniejszym, znajdującym się w parku handlowym przy ul. Kochanowskiego, zakupy zrobimy bez problemu. W mieście czynne są również elektromarkety innych sieci, np. MediaExpert przy al. Grunwaldzkiej.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 6

%16.7 %83.3


Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ KOSTUCHA
  Poniedziałek, 05.04

  w sklepach często ludzie bez maseczek , z maskami na brodzie , sprzedawcy nie reagują czyli zapraszamy do szerzenia pandemii i więcej ludzi będzie umierać .ALE KOGO TO INTERESUJE ???

 2. 2
  --1
  ~ hd
  Wtorek, 06.04

  Nikogo. Macie zajoby, przes*ane.

 3. 3
  +20
  ~ Co z ludźmi zrobili
  Wtorek, 06.04

  Ta telewizja i Morawiecki uczynili z Was gestapo normalnie !!!! Donosiciele !!!! Paniusiu przeszkadzają Ci kolejki to nie wychodź z domu. Dzwonić na policję ,bo pani kasjerka nie ma maseczki . A pracuj sobie tak te 8 czy 12 godzin w maseczce w zatłoczonym sklepie. Byłam ostatnio w małym punkcie poczty i pani też nie miała maseczki ,a była szyba i co powinnam zadzwonić na policję? Pani donosicielka by tak pewnie zrobiła. Zrób sobie zakupy przez internet . Słyszeliście o jakiś masowych zachorowaniach w lidlach czy biedronkach ?? Są i są ukrywane czy ich nie ma ????

 4. 4
  +5
  ~ Ggygt
  Wtorek, 06.04

  Otworzą zaraz sklepy i znowu będą kolejki tak jak ostatnio przy tk max i innych. No ale nasz głupi rząd uważa ,że ratuje nas przed pandemią.

 5. 5
  +14
  ~ Kkkk
  Wtorek, 06.04

  Kiedyś donosili za ukrywanie Żydów ,a teraz a brak maseczki.

 6. 6
  --6
  ~ Jjjj
  Wtorek, 06.04

  Wyczucia taktu i zrozumienia powagi sytuacji została pozbawiona duża część naszego narodu. Oto fakt przeciwdziałania istniejącym nieprawidłowościom w stosowaniu nakazów sanitarnych nazywa się donoszeniem. Jest to kompletne zidiocenie, bo wynika z całkowitego niezrozumienia zdarzenia. Jak można nazwać donosem fakt zgłoszenia celowego, świadomego narażania ludzi na utratę ich życia i zdrowia. Przecież w obecnej sytuacji pandemicznej osoby, które nie przestrzegają nakazów sanitarnych wyczerpują znamiona artykułu 160 kodeksu karnego.

 7. 7
  --2
  ~ obserwator
  Wtorek, 06.04

  dworczyk nic o tym nie wie,więc wszystko jest w porządku.

 8. 8
  --2
  ~ wirus
  Wtorek, 06.04

  Gwiezdna nie zna maseczek

 9. 9
  +8
  ~ Szto
  Wtorek, 06.04

  Za brak maseczki donosić to trzeba mieć tupet. Za takie coś należy się przeciąg. Wierzysz w tą epidemie to noś sobie maseczki. To jest twój wybór. Nie każ nikomu nosić bo ty tak uważasz. Noe ma epidemii bo to zwykła choroba jaki i inne. Nawet na przeziębienie można kipnać. Jak oglądacie tv to polecam no hbo bo tam nie ma piepszenia propagandy.

 10. 10
  +10
  ~ Fghh
  Wtorek, 06.04

  Co ten rok pandemii zrobił z ludźmi , jeszcze rok i niektórzy będą nosić wiadra na głowach jeśli Pinokio powie że to wygra z epidemią

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3447751998901