Sobota, 13.08.2022, Imieniny: Klara, Lech, Julian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Jednośladem po Elblągu (odc. 3)

29.09.2020, 12:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Jednośladem po Elblągu (odc. 3)
Fot. Nadesłane
Chcąc zwrócić uwagę na plagę nieprawidłowo parkowanych samochodów w Elblągu stworzyliśmy cykl "Mistrzowie Parkowania". Niestety coraz częściej dochodzą do nas sygnały, że także rowerzyści łamią  przepisy. Dlatego tym razem pod lupę bierzemy osoby poruszające się po naszym mieście jednośladami.
 
Kodeks drogowy dla rowerzystów jasno określa zasady, jakimi powinien kierować się każdy, kto porusza się jednośladem. Art. 26, pkt 3. mówi, że "Kierującemu pojazdem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych." W naszym mieście bez problemu można jednak dostrzec rowerzystów, którzy zamiast przeprowadzać swoje rowery przez przejścia dla pieszych po prostu przez nie przejeżdżają.
 
Często łamany jest także art. 33. pkt 1. informujący, że "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.".
 
Oczywiście są wyjątki, w których rowerzyści mogą korzystać z chodników. Taka jazda dozwolona jest, gdy kierujący "opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)".
 
Niestety niejednokrotnie rowerzyści korzystający w wyjątkowych okolicznościach z chodnika nie zachowują szczególnej ostrożności. Jeżdżą za szybko i za blisko pieszych stwarzając potencjalne zagrożenie.
 
Zachęcamy naszych czytelników do przesyłania zdjęć ukazujących, jak niektórzy jednośladem przemierzają Elbląg. Może publikacje przesłanych zdjęć sprawią, że będzie ich coraz mniej.
 
Zdjęcia można przesyłać na adres zdjecie_dnia@info.elblag.pl w tytule wpisując „Jednośladem przez Elbląg”, a w treści podając miejsce i czas wykonania zdjęcia oraz (jeśli się chce) autora zdjęcia.
 

 

 

  

 

 

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%0.0 %100.0


Galeria / Jednośladem po Elblągu (odc. 3) ( zdjęć 16 )
Dodano: 2020-09-29 | fot. nadesłane
0

Komentarze do artykułu (18)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ ghkghkcf
  Wtorek, 29.09

  dajcie tym rowerzystą spokój , wszystko wam przeszkadza . Zakaz jazdy na rowerze , zakaz odbijania piłki zakaz ..... Teraz dzieciaki nie maja dzieciństwa , a ja wolę żeby było więcej rowerzystów na chodnikach niż samochodów na ulicach

 2. 2
  +4
  ~ Anty
  Wtorek, 29.09

  Niestety większość to zwykłe przejeżdżanie po pasach, które AŻ taką karygodną zbrodnią nie jest. Niestety zabrakło braku ustępowania pierwszeństwa pieszym na pasach ulicznych czy pasach ścieżki rowerowej lub przejeżdżanie pieszym po palcach mimo, że samochody zatrzymały się, żeby przepuścić pieszego. Cwaniaczek na rowerze wymija wtedy takie auta, no bo co będzie czekał zanim pieszy przejdzie. Przyjrzyjcie się uważnie, jak zachowują się rowerzyści , gdy trzeba ustąpić pierwszeństwa pieszemu. I wtedy, nagle pojawia się argument - "pszecierz nie ma obowionzku ustempywania pieszemu" :) A jeśli kierowca z naprzeciwka nie zatrzyma się przed pasami, gdy widzi, że inny się zatrzymał to odr razu mandat.

 3. 3
  +3
  ~ dnigga
  Wtorek, 29.09

  Ale naciągane to wszystko. Obojętnie o czym ważne żeby pisać. Te wasze rubryki o parkowaniu i rowerzystach już nikogo nie bawią. Jeszcze żeby faktycznie uderzało to w bezpieczeństwo albo mega utrudniało poruszanie innych. Ale większość to po prostu przykłady z dupy! Stanie taki redaktorzyna przy jednym czy drugim przejściu, zdjęć parę narobi i szczyci się bo ma temat na artykuł. PORAŻKA !!!

 4. 4
  --5
  ~ JAjoj
  Wtorek, 29.09

  chyba lepiej szybko przejechać przez pasy, niż powoli wlekąc się, być narażonym na potrącenie przez jakiegoś kierowcę

 5. 5
  +6
  ~ Bydło
  Wtorek, 29.09

  I nie ma na rowerzystów bata. Sluzby do D,

 6. 6
  +12
  ~ MarciN
  Wtorek, 29.09

  To ja jeszcze proponuję wstawiać zdjęcia pieszych, którzy chodzą sobie beztrosko po ścieżkach rowerowych. Jak już wytykamy to wszystkim. Proponuję ścieżkę wzdłuż hali elzamowskiej. 5 minut wystarczy, żeby zrobić 50 zdjęć i będzie mega materiał.

 7. 7
  +7
  ~ turban
  Wtorek, 29.09

  Idzcie lepiej z aparatem tak ok 16 zrobic zdjecia na moscie unijnym jak wracaja ludzie z pracy w trojmiescie i korek jest od ronda unijnego az po stacje benzynowa w kazimierzowie. albo porobcie zdjecia czerwonego szlaku w bazantarni jak został zdemolowany. to wszystko dzieki naszemu elemelkowi.

 8. 8
  --1
  ~ Kolo
  Wtorek, 29.09

  Turban na Prezydenta, ma rację.

 9. 9
  +9
  ~ Kolorowy zawrót głowy. Widać
  Wtorek, 29.09

  Największe złamanie prawa w ruchu drogowym przez rowerzystów to wręcz powszechne zjawisko jazdy po chodniku. Nie dość, że łamią w ten sposób przepisy to jeszcze swoim zachowaniem w bezczelny sposób traktują pieszych tak jakby to oni uniemożliwiali im jazdę. Ponadto większość tzw. "ścieżek rowerowych" zorganizowano w sposób urągający nie tylko nie tylko przepisom, ale zdrowemu rozsądkowi. Chyba ktoś w pijanym zwidzie albo niespełna zdrów zaplanował i wykonał taką ścieżkę w ciągu ulic Niepodległości i Pomorskiej, a już wyjątkowy idiotyzm to ich przebieg wzdłuż przystanków autobusowych jak chociażby na ulicy Płk Dąbka.

 10. 10
  +3
  ~ Ekonom
  Wtorek, 29.09

  Po 100 zł za każde przejechanie przez przejście dla pieszych i po tygodniu nie ma dziury budżetowej w naszym kraju. Wystarczy u nas tylko w jednym miejscu wystawiać mandaty, np. przy dawnym Feniksie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.009211063385