Sobota, 15.06.2024, Imieniny: Jolanta, Wiola, Wit
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Termomodernizacja bloków na Zawadzie. Hit czy kit?

07.10.2019, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Termomodernizacja bloków na Zawadzie. Hit czy kit?
Fot. Ryszard Biel

Od kilku lat na Zawadzie trwa termomodernizacja ponad czterdziestoletnich budynków. W ocieplanych grubą warstwą styropianu blokach wcześniej wymieniane są windy i mocno zużyte balustrady balkonów. Wydawać by się mogło, że mieszkańcy powinni być zadowoleni. Ale czy tak jest w rzeczywistości?

 

Problem zgłosiła mieszkanka remontowanego sześcioklatkowca przy ul. Kalenkiewicza.

- Od stycznia mamy zaciemnione okna, rusztowania, a robotników ani widu, ani słychu – mówi pani Iwona. – Całe lato w domu było ciemno, a do tego strach okno otworzyć, bo ktoś może przez nie wejść. Nie widać końca tego remontu. Ale jak ma się skończyć, jak robotników tu prawie nie uświadczysz.

Zapytaliśmy SM „Zakrzewo”, w której zasobach budynek się znajduje, na  kiedy planowane jest zakończenie prac.

- Termomodernizację budynku mieszkalnego przy ul. Okulickiego 4-9,  zgodnie   z podpisana umową, Wykonawca  winien zakończyć się do 14.11.2019r – informuje Sławomir Łopieński z SM „Zakrzewo”. -  Firmą wykonująca termomodernizację powyższego budynku jest PHU „SEZAM”, Małgorzata Pink, 82-300 Elbląg ul. Kasprzaka 15. Termin wykonania robót termomodernizacyjnych  na dzień dzisiejszy nie został przekroczony.

Aktualnie odbywają się spotkania z mieszkańcami kolejnych bloków, których termomodernizacja zaplanowana jest na 2020 rok. Łącznie ma być w tym roku remontowanych 6 budynków. Co o tym sądzą ich lokatorzy?

- Nie wiem po co nam ta termomodernizacja - mówi mieszkaniec jednego z bloków, które mają być remontowane w następnym roku. – Nasz był ocieplany i jest ciepły. Co roku mamy zwroty nadpłaty za ogrzewanie. Na pewno trzeba wymienić większość balustrad, bo niektóre grożą urwaniem. Piwnice trzeba by zabezpieczyć przed ciągłym zalewaniem, uprzątnąć ten ptasi śmietnik na poddaszu. Są pilniejsze potrzeby. I nie trzeba na to brać kredytu. Nie widzę sensu zaciągania kredytu teraz, kiedy wszystko drożeje. Mam nadzieję, że mieszkańcy opowiedzą się za odstąpieniem od termomodernizacji.

- No nie wiem – dodaje jego żona. – Spółdzielnia wrzuciła nam do skrzynek oświadczenie, w którym jest tylko możliwość wybrania albo samej termomodernizacji, albo termomodernizacji z wymianą ekranów balkonów. Sugerują tym, że innego wyjścia nie mamy. Na spotkaniu było mało ludzi, a ci co nie byli chcą głównie remontu balkonów, więc wybiorą droższy wariant. To nieuczciwe, żeby mieszkańców, z których większość to osoby starsze, albo samotne, podstępnie skłaniać do zaciągania kredytu, gdy czynsze już są bardzo wysokie.

- Ktoś z mieszkańców zachęca pozostałych do odrzucenia tej modernizacji – wtrąca inny mieszkaniec, - ale czy ludzie się odważą? Każdy chce mieć spokój i nie wychylać się. Będą płakać i płacić. No chyba, że stanie się cud.

- Wszyscy za granicą odstępują od podzielników ciepła, bo one przekłamują pomiary – dodaje inna mieszkanka po spotkaniu w Spółdzielni. – Od nich ciepła nam nie przybędzie. Tylko Spółdzielnia na tym zyska, jak będziemy musieli więcej płacić. A będziemy. Sama pani prezes powiedziała, że nie zyskała na podzielnikach.

Zgodnie z prawem do właścicieli mieszkań należy ostateczna decyzja, którą będzie musiał przyjąć Zarząd Spółdzielni. Czy jednak wszyscy mieszkańcy są świadomi własnych praw?

 

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 8 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +18
  ~ Mieszkaniec Zawady
  Poniedziałek, 07.10

  Będziemy płacić mniej za ogrzewanie Bloki nie będą wyglądać jak na Ukrainie z 1970r. Będą NOWE windy ... Ludzie !!! Połowa rodzin dostaje 1000+ pensja minimalna na rękę to 2200 zł... A wy płaczecie że kredyt ... Ale kasę dostajecie !!! Przydałby się jeszcze nowe parkingi ...

 2. 2
  +12
  ~ Rena53
  Poniedziałek, 07.10

  Ja jestem zadowolona z remontu i cieszę się z podjętej decyzji Spółdzielni. A ludzie chetnie narzekaja. Popieram komentarz Mieszkaniec Zawady.

 3. 3
  +9
  ~ kazik
  Poniedziałek, 07.10

  Należy przypomnieć iż mieszkańcy są pracodawcami spółdzielni płacąc na jej utrzymanie , a gdy na zebrania przychodzi 5 lub 10 osób , to jedynie świadczy o zaangażowaniu mieszkańców w sprawy spółdzielni , często brak świadomości o tym co można wyegzekwować od spółdzielni...., MAMY TERAZ PRZYKŁAD REMONTU ODWODNIENIA NA ul Andersa , pie....ą , się już trzeci miesiąc , ekipa rodem z PRL , koparki ręczne ładują urobek do koparki samojezdnej i tak oby jak najdłużej .....,

 4. 4
  +5
  ~ kazik
  Poniedziałek, 07.10

  Docieplanie budynków jest wskazane , ale w obecnej sytuacji gdy drożeją materiały budowlane oraz koszty pracy ( wzrasta najniższa krajowa ) , oraz gdy EPEC podnosi stawkę za ogrzewanie to rodzi się wiele pytań , i jeszcze od 2020 wzrasta energia o 20 % , oraz inne opłaty , to nie ma co się dziwić iż sm kombinuje ja mieszkańców wydy....ć , a swoje brać .....

 5. 5
  +7
  ~ mieszkanka Zawady
  Poniedziałek, 07.10

  Jestem zadowolona że w końcu te bloki nie bedą wyglądały tak obskurnie jak teraz te kurniki z balkonów znikną , jak można szpecić blok teraz to wszystko bedzie miał inny wizerunek i wygląd Osiedli na Zawadzie , no cóż płacić trzeba ale jak to wyżej ktoś napisał 500+ 1000+ ... to pobieracie i jeszcze wam mało , za darmo nic nie ma , a najwiecej to stare dewotki i geriatria obserwująca z każdego okna lepsze to od monitoringu najbardziej do narzekania jak to im żle .

 6. 6
  +5
  ~ Antek podaj cegłę
  Poniedziałek, 07.10

  Te skargi i utyskiwania to nasza narodowa cecha. Chcemy żeby było dobrze, ale mówimy nie tak, nie w ten sposób i wyszukujemy różne nie. Jeśli chodzi o te prace remontowe to ich tempo zależy od możliwości firmy wykonawczej, głównie w kwestii zatrudniania robotników z Ukrainy i innych państw. Może być gorzej, bo Niemcy stworzyli tym pracownikom korzystniejsze warunki finansowe. Tymczasem u nas ostatnie decyzje odnośnie płac czy innych rozwiązań socjalnych i materialnych spowodowały tzw urawniłowkę co w praktyce objawi się w powrocie dawnego systemu zawartego w powiedzeniu: "czy się stoi czy się leży dwa, trzy (tu wpisać aktualną, gwarantowaną sumę pensji) tysiące mi się należy". I to spowoduje opóźnienia i te same zdarzenia jak w latach PRL.

 7. 7
  +11
  ~ ADAM
  Poniedziałek, 07.10

  Ciekawe gdzie są [pieniądze płacone przez tyle lat na fundusz remontowy bo klatki na ul.Okulickiego to pożal się Boże. A teraz jeszcze mamy brać kredyt. Żeby wziąć kredyt powinna być zgoda wymagana 100% mieszkańców. Większość z mieszkańców nie jest hojnie obdarzana 500+ i ciekawe za co będzie płacić wysoki czynsz. A podzielniki ciepła to czysta kradzież pieniędzy mieszkańców. Ludzie będą zakręcać grzejniki a podzielnik i tak nabije zużycie. Ludzie obudźcie się . Napiszmy pismo do spółdzielni że domagamy się remontu klatek i balkonów z pieniędzy wpłacanych na fundusz remontowy.

 8. 8
  +8
  ~ kazik
  Poniedziałek, 07.10

  Z PODZIELNIKAMI CIEPŁA CHODZI O TO BY sm Zakrzewo NIE MIAŁA ZWROTÓW DLA MIESZKAŃCÓW ZA CIEPŁO ,ALE BY MIESZKAŃCY MIELI ZAWSZE DOPŁATĘ ZA CIEPŁO.....

 9. 9
  +3
  ~ Do ~~ kazik
  Poniedziałek, 07.10

  Kaziu a kto płaci na utrzymanie piekarza,policjanta, lekarza,mechanika samochodowego itd?

 10. 10
  +9
  ~ mieszkaniec wiezowca
  Poniedziałek, 07.10

  Co za Bzdury!!!! Ocieplenie blokow czteropietrowych na Wiejskiej i wymiana podzielnikow przyniosla tylko oszczednosc mieszkancow.To dobra decyzja Spoldzielni!!!Ja jestem za dalszym remontem i termomodernizacja i wymiana balkonow!!!!Ludzie przeciez to zwieksza komfort i wartosc Waszych lokali przy sprzedazy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Te balkony musza i beda wymieniane!!!!! Sa tam takie dziury i szczeliny ze TYLKO TAKA INWESTYCJA MA SENS!!!!!! Cale Osiedle zyska na WYGLADZIE i bedzie cieszyc kolejne pokolenia.Jak to jest mozliwe ze ci ktorzy juz maja piekne bloki sa zadowoleni a ci co ich nie chca i tak zaplaca za tych co juz maja PIEKNIE i CIEPLO!!!!! Koszmar...Droga spoldzielni prosze wyremontowac i termomodernizowac kolejne wiezowce!!!!! To jest HIT a nie KIT.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.86695694923401