Niedziela, 24.09.2023, Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Co z tym przejściem ? Realny problem czy narzekania działkowiczów?

03.09.2019, 16:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Co z tym przejściem ? Realny problem czy narzekania działkowiczów?
Fot. Ryszard Biel

Problematycznych przejść dla pieszych w Elblągu jest dość, sporo szczególnie tych, wyposażonych w przyciski, które wywołują zielone światło. O felernych przejściach dla pieszych pisaliśmy już o nie raz m.in. tutaj. Na kolejne przejście (nie do przejścia) zwrócili uwagę mieszkańcy, a w szczególności działkowicze. Przejście zlokalizowane przy skrzyżowaniu ul. Ogólnej z ul. Fromborską prowadzi na ścieżkę pieszo-rowerową prowadzącą do Krasnego Lasu. Z czego słynie to przejście? Ze zbyt, krótkiego sygnału i długiego oczekiwania.

Jadąc z Modrzewiny, wzdłuż całej ul. Ogólnej mijam 4 przejścia, na co drugim muszę zejść z roweru, bo niestety takie jest prawo. Lecz rzecz w tym, że przy przejściu prowadzącym na ścieżkę pieszo rowerową inaczej niż jadąc rozpędzony, nie zdołałbym przejechać, czy bezpiecznie przejść. Światło działa zaledwie kilka sekund a oczekiwanie na nie to istna katorga. Dlaczego? Skoro przejście to prowadzi na drogę przeznaczoną do jazdy na rowerze. Poza tym, jak długo można czekać na zielony sygnał? W czasie oczekiwania na światło kierowcy mają światło czerwone co najmniej dwa razy

-mówił pan Michał czytelnik info.elblag.pl

Sytuacja ta nie była jednorazowa. Problem z sygnalizacją zauważają również działkowicze, którzy by dostać się do swojego ogródka muszą wykazać się, nie lada cierpliwością przechodząc przez przejście.

To głupota, żeby przyciskać te przyciski, one nie działają. Nie chcą się zapalić, a my jak głupki czekamy. Żeby uniknąć tego przejścia, musielibyśmy iść na około między blokami, bo tu nie ma drogi. A działkę mam tu blisko zaledwie po drugiej stronie, jest to najszybsza droga. Wszyscy tędy idziemy, kiedy wysiądziemy z tramwaju czy autobusu

-mówił pan Jurek.

Kolejne przejście, jakie znajduje się w obrębie ul. Fromborskiej, dzięki któremu można dostać się na chodnik pieszo rowerowy, nie jest wyposażone w sygnalizację świetlną. Ponadto jak twierdzą niektórzy mieszkańcy, często dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji z udziałem rowerzystów.

-Nie raz widziałem jak na tamtym przejściu, rowerzyści wjeżdżają pod koła samochodom, które ich nie zauważyły. Zza krzaków nie widać ani pieszych, ani rowerzystów więc kierowcy cisną gaz. Lepiej jest przechodzić tu na światłach, bo jest bezpieczniej, ale nie każdy ma tyle cierpliwości.

-dodał pan Jurek.

O zdanie w tej sprawie postanowiliśmy zapytać Urząd Miejski. Jak się okazuje, sygnalizacja nie uległa żadnej awarii, a przyciski wzbudzające światło zielone działają prawidłowo. Cały problem oczekiwania na zielone światło dla pieszych leży w zminimalizowaniu utrudnień dla ruchu pojazdów, którzy na tym przejściu mają pierwszeństwo.

Przyciski wzbudzające zielone światło dla pieszych są sprawne. Z uwagi na duży ruch samochodowy na tym skrzyżowaniu priorytet mają tu użytkownicy pojazdów kołowych (wśród których są również działkowcy). To przejście dla pieszych jest szczególnie intensywnie wykorzystywane w okresie letnim (przejścia na ogródki działkowe). Pełen cykl pracy tej sygnalizacji wynosi 100 sekund – w tym czasie każdy uczestnik ruchu na tych dwóch skrzyżowaniach dostaje zielone światło.

-odpowiedział Łukasz Mierzejewski.

Drogowa sygnalizacja świetlna instalowana na przejściu dla pieszych jest doskonałym narzędziem, które pomaga dyscyplinować kierowców. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. W przypadku przejścia dla pieszych mieszczącym się przy ul. Fromborskiej mieszkańcy mają 10 sekund na przejście. Co prawda nie jest to długa ulica, jednak dla niektórych użytkowników długość światła może być zbyt krótka.

Piesi przechodzący przez ul. Fromborską na przekroczenie jezdni dostają łącznie około 10 sekund (6 sekund zielonego światła oraz 4 sekundy światła pulsującego). Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Ogólnej i Fromborskiej jest obsługiwana przez jeden sterownik, łącznie ze skrzyżowaniem ul. Ogólnej i Legionów. Została wybudowana w 2009 i w takim samym układzie funkcjonuje od 10 lat. W 2012 dodatkowo uzupełniono ją o strzałki warunkowego skrętu w prawo, które nie miały wpływu na zmianę czasu pracy poszczególnych faz sygnalizacji.

-mówił Łukasz Mierzejewski.

Czy zainstalowana w tym miejscu sygnalizacja jest problematyczna? Co sądzą na ten temat nasi czytelnicy?
 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%0.0 %100.0


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ pieszy z psem
  Wtorek, 03.09

  To przejście to jakaś parodia. Tylko dobrze rozpędzony rower jest w stanie przejechać całe na zielonym. Przechodzę na czerwonym obserwując ruch samochodów.

 2. 2
  +4
  ~ chips
  Wtorek, 03.09

  to przejście a raczej przebieg dla sprintera a nie dla starszych ludzi. przyciski nie reagują a to pieszy powinien miec priorytet.

 3. 3
  +5
  ~ Ef
  Wtorek, 03.09

  Zdarza mi się przebiegac przez to przejscie i zawsze wtedy myślę o tym czy to ktoś kiedys naprawi a tu oczom nie wierze dzis czytajac ze wszystko jest tam prawidlowo. Ciekawe jak ci starsi ludzie chodzacy czesto na dzialki mają je przejsc nie na czerwonym :/ raczej nie jest to mozliwe

 4. 4
  +11
  ~ Stokrotka
  Wtorek, 03.09

  Kto był takim IDIOTĄ, że dał jakieś 3 sekundy zielonego światła na tym przejściu? Ja się sam ledwo wyrabiam, a co dopiero działkowicze. Jak można być takim TŁUKIEM, żeby nie domyślić się, że głownie korzystają z niego działkowicze raczej w podeszłym wieku i przejście na druga stronę jest często niemożliwie. I co najważniejsze czy ta osoba beknie za swój błąd. Pewnie nie, bo urzędnik w Polsce jest przecież ponad prawem i nie ma przed obywatelem żadnej odpowiedzialności.

 5. 5
  +11
  ~ kąkol
  Wtorek, 03.09

  Ruch na ul. Fromborskiej jest coraz większy . Ale to nie znaczy, że pieszych i rowerzystów można traktować w ten sposób . Są takimi samymi użytkownikami jak kierowcy samochodów . Szczególnie uciążliwe jest oczekiwanie w upale lub chłodzie przy złej pogodzie . W aucie z klimą i dachem nad głową można trochę dłużej poczekać . Może tak radny z tego okręgu zainteresuje się sprawą . Panie Konert rusz Pan cztery litery bo kadencja się skończy . Dla byłego policjanta temat w sam raz .

 6. 6
  +3
  ~ ambroży
  Wtorek, 03.09

  Zrobić blokady-protesty i może ktoś w końcu się za to weźmie.

 7. 7
  +8
  ~ Halina
  Wtorek, 03.09

  To przejscie to jakaś pomyłka. Czekanie i czekanie a jak juz sie w końcu zapali zielone to tylko biegiem

 8. 8
  --4
  ~ A to dobre
  Wtorek, 03.09

  Byly wybory wybietaliscie to teraz sza. Radość i macie raj.

 9. 9
  +9
  pampi - ZAWADA
  Wtorek, 03.09

  Panie Mierzejewski , właśnie miałem się do Was wybrać z tym problemem . Czytelnik ma rację , światło zielone jest zbyt krótkie . Żeby w ogóle się włączyło, to się trzeba naczekać . Osoby starsze , z pewną niepełnosprawnością , lub kilku letnimi dziećmi nie będę przebiegały przez Fromborską , na łeb na szyję . Bo , booo... według Urzędnika Miejskiego pierwszeństwo przed ludźmi mają ...samochody . A często, takie osoby korzystają z tego przejścia , bo lubią spacerować chodnikiem w stronę Krasnego Lasu . Wiem , bo dwa razy bywam tam rowerem i widzę . GŁUPOTĘ . Dwa , Panie Mierzejewski od tygodni , zaraz na tym skrzyżowaniu Ogólna - Fromborska nie działa w ogóle zielone światło !! I nie wiadomo kiedy można przejść z jednej strony Ogólnej na drugą . Macie tam urzędnicy b ...... *

 10. 10
  +6
  ~ Ann
  Wtorek, 03.09

  W całym naszym mieście priorytet to kierowcy....Proszę pamiętać że przejście służy również mieszkańcom nowobudowanych osiedli w tym często droga do szkoły. UM pomyślcie w końcu o ludziach.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5834989547729