Piątek, 24.05.2024, Imieniny: Joanna, Zuzanna, Milena
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

"Dlaczego nie przyjmują krwi latem?". Sprawdzamy, z jakiego powodu w Elblągu nie każdy może ją oddać

17.06.2019, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Dlaczego nie przyjmują krwi latem?". Sprawdzamy, z jakiego powodu w Elblągu nie każdy może ją oddać
Zdjęcie stanowi ilustrację do artykułu (fot. archiwum redakcji)

Ministerstwo Zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - oddział terenowy w Elblągu od kilku dni nie przyjmuje dawców z grupą krwi B Rh+, sygnalizuje jedna z czytelniczek info.elblag.pl. Postanowiliśmy wyjaśnić zaistniałą sytuację.

Kilka dni temu wybrałam się do krwiodawstwa, aby oddać krew lub też osocze. Zdziwił mnie bardzo fakt, że pielęgniarki odmówiły przyjęcia krwi od osób moją grupą BRh+. Dlaczego nie przyjmują krwi latem, kiedy to najwięcej jest wypadków i osób z chorobami krążeniowymi? Wydawało mi się, że właśnie teraz krew jest najbardziej potrzebna.

-opowiadała jedna z czytelniczek info.elblag.pl.

Przez kilka ostatnich dni pogoda w całej Polsce była wyjątkowo słoneczna, a temperatura coraz to wyższa. Tak nagłe upały są najgroźniejsze szczególnie dla osób z chorobami krążeniowymi. Słoneczna pogoda sprzyja również nierozwadze kierowców, którzy nie ściągają nogi z gazu, w wyniku czego właśnie w okresie letnim dochodzi do dużej ilości wypadków.

Z tego powodu Ministerstwo Zdrowia apeluje o to, by oddawać krew, szczególnie w wakacje, bo zapotrzebowanie na nią jest nadal duże, a wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na urlop.

Zapotrzebowanie na wszystkie grupy krwi w ciągu roku jest zwykle niezmienne, czyli duże. W miesiącach letnich pobór krwi jest mniejszy z powodu zmniejszonej frekwencji dawców (wakacje, upały i urlopy). Tendencja jest ogólnopolska

-informuje mgr inż. Elżbieta Garbula, Kierownik Działu Zapewnienia Jakości z RCKiK w Olsztynie.

W takim razie, dlaczego pobór poszczególnych grup krwi jest wstrzymywany? Jak tłumaczy Elżbieta Garbula czasowe wstrzymanie wynika z małej ilości osób potrzebujących krwi z grupą B Rh+ i AB Rh+. Ponadto termin przechowywania krwi wynosi 42 dni, po tym czasie krew staje się przeterminowana ,co powoduje potrzebę natychmiastowej utylizacji.

W związku z racjonalną gospodarką składnikami krwi, która ma na celu zaopatrzyć w pełni podmioty lecznicze, a jednocześnie nie dopuścić do niszczenia z powodu przeterminowania cennego leku, jakim jest krew, zmuszeni jesteśmy wstrzymywać czasowo pobór „ mniej popularnych" grup krwi. Mieszkańcy naszego regionu to właściciele w większości grupy: A Rh+ i O Rh+ i na takie największe jest zapotrzebowanie ze strony szpitali. Pacjentów z grupą: B Rh+ i AB Rh+ jest znacznie mniej. Koncentrat krwinek czerwonych ważny jest 42 dni. Po tym terminie należy składnik zutylizować, do czego staramy się nie dopuścić poprzez wspomniane działania ( okresowe wstrzymywanie pobierania niektórych grup krwi)

–wyjaśnia dalej Elżbieta Garbula.

Wszystkie komunikaty dotyczące zapotrzebowania lub jego braku publikowane są tutaj. Krew jest najcenniejszym darem ofiarowanym przez człowieka. Oddawanie krwi to szlachetny gest, który nie wymaga dużo wysiłku, a może uratować komuś życie. Zachęcamy wszystkich kwalifikujących się jako dawcy krwi do tego gestu.

 

Monika Siuciak
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ Ploterek
  Poniedziałek, 17.06

  Widać, że czytelniczka nie jest stałym bywalcem punktu krwiodawstwa i chodzi tam tylko jak potrzebuje dzień wolny od pracy. Każdy kto regularnie oddaje krew, wie, że wstrzymanie pobierania konkretnej grupy krwi jest związane z jej nadmiarem w banku krwi.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2900910377502