Wtorek, 7.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Zbyt kontrowersyjne jak na Elbląg? Na in vitro nie ma miejsca w budżecie obywatelskim

20.09.2018, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zbyt kontrowersyjne jak na Elbląg? Na in vitro nie ma miejsca w budżecie obywatelskim
Źródło: https://pixabay.com/pl/ zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Piszę do państwa redakcji, ponieważ jestem bardzo oburzona. Nie tym, że mój wniosek został odrzucony, ale argumentami, które zdaniem urzędu za tym przemawiają - przekonuje pani Justyna, elblążanka, która złożyła do budżetu obywatelskiego wniosek dotyczący dofinansowań leczenia niepłodności metodą in vitro. Jak się okazuje w elbląskim BO na takie pomysły nie ma miejsca.

Pani Justyna, mieszkanka Elbląga, w tym roku po raz pierwszy postanowiła złożyć swój wniosek do budżetu obywatelskiego. Zaproponowała, aby poddać pod głosowanie pomysł wprowadzenia dofinansowań dla elblążan do zabiegu in vitro.

Najbliżej Elbląga, przeprowadzane są w Olsztynie i Trójmieście. Kosztują od 10 do 12 tysięcy złotych. To dosyć spora kwota. Pomyślała, że fajnie by było, aby miasto oferowało dofinansowanie, w kwocie kilku tysięcy. Podobne rozwiązania funkcjonują już w innych miastach, między innymi Słupsku i Częstochowie. Mój pomysł poparło kilka osób, które również są zainteresowane tego typu tematyką. Podpisały się pod wnioskiem do BO

- mówi pani Justyna.

Takie zadnie jednak zdaniem miasta nie może być finansowane z budżetu obywatelskiego. Pomysł elblążanki został rozpatrzony negatywnie i odrzucony. Elblążanka przyjęła to ze spokojem, ale chciała poznać argumenty Ratusza.

Rozumiem, że niektóre wnioski są rozpatrywane negatywnie. Przyznam jednak, że tłumaczenie Urzędu mnie oburzyło. Co to znaczy, że nie wszyscy elblążanie, czyli dzieci, starsi i płodni, nie będą mogli korzystać z tego projektu i w związku z tym zostaje on odrzucony? Pytam się, czy np. z placów zabaw [w ramach BO 2017 na kilku elbląskich placach zabaw pojawiły się urządzenia dla niepełnosprawnych dzieci, a w BO 2018 we wnioskach ogólnomiejskich wygrała budowa boiska do piłki ręcznej przy SP nr 18 - przyp. red.] korzystają starsi i bezdzietni? Dlaczego w takich przypadkach to nie przeszkadza

- pyta Czytelniczka.

My również sprawdziliśmy, dlaczego pomysł dofinansowania zabiegów in vitro nie został poddany pod głosowanie elblążan. Jak się okazuje jedynm z argumentów Ratusza, rzeczywiście jest to, że nie jest on ogólnie dostępny.

Zadanie z zakresu dofinansowania metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro nie wchodzi w zakres definicji inicjatywy ogólnomiejskiej, gdyż nie będzie ono stanowić działania lub inwestycji o charakterze edukacyjnym, kulturalnym i sportowym - zgodnie z opinią prawników za takie należy rozumieć inicjatywy ogólnomiejskie. Ta inicjatywa stanowić będzie działanie o charakterze zdrowotnym. Dodatkowo z proponowanego działania nie będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy

- tłumaczy Joanna Urbaniak, rzecznik prezydenta Elbląga.

Gdyby te argumenty nie były przekonujące, urząd ma jeszcze jeden. Propozycja nie wchodzi w obecny zakres programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez Gminę Miasto Elbląg i nie posiada pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Chciałam spróbować, ale domyślałam się, że taka propozycja w Elblągu nie przejdzie. Będzie zbyt "kontrowersyjna" jak na nasz urząd. Szkoda. W Elblągu jest wiele par, które zmagają się z bezpłodnością

- dodaje elblążanka.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (17)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Ludzie
  Czwartek, 20.09

  Co to olsztyn to pępek świata że w nim wszystko a w Elblągu wala. Walcie się z tą wiocha i z tymi bagnami.

 2. 2
  --1
  ~ ikiv
  Czwartek, 20.09

  "Pani Justyna " ma nazwisko, czy się wstydzi twego co robi?

 3. 3
  +2
  ~ ijuż
  Czwartek, 20.09

  Bo to Biedrąg właśnie, co to Biedrą stoi, jest:) rankingmiast.polityka.pl Jedno z ostatnich miejsc w rankingu - gRaTuLuJę Geniusze, zarządcy:)

 4. 4
  +6
  ~ ankaskakanka
  Czwartek, 20.09

  w sumie racja, że odrzucili. To jakby dawać kasę z budżetu obywatelskiego na leczenie cukrzycy lub innych problemów zdrowotnych. Tym powinien się zająć NFZ a nie wszyscy obywatele miasta.

 5. 5
  +10
  ~ jan-49
  Czwartek, 20.09

  pani justyna nie jest tajemnica ze wladze elblaga i radni maja inne wazniejsze cele np.sralnia dla pieskow i tym podobne a pozatym nie chca sie narazic czarnej mafii bo beda ekskomunikowac albo nieposlusznych wyczytywac z ambon na invitro doplacaja w miastach w ktorych cos sie robi i mieszkaja ludzie ktorzy maja cos pod czapeczka a nie tylko biedry i lidle

 6. 6
  +6
  ~ demokracja - ja tu rządzę
  Czwartek, 20.09

  W wielu, nawet bardzo wielu, miastach w Polsce samorządy dofinansowują metodę in vitro. W Elblągu będzie to możliwe gdy znajomi wróbla będą w takiej potrzebie. Wtedy nie będzie opinii "prawników" a autorytarna decyzja. Dla kumpli wszystko, nawet nieetyczne miejsca na listach wyborczych. Wolę sokoła w locie niż wróbla na parapecie.

 7. 7
  +7
  ~ koko
  Czwartek, 20.09

  Dalej głosujcie na tych pisiorów, a niedługo będą wam mówić, kiedy macie jeść, pić i oddychać! Kościół zabronił, to nie ma!

 8. 8
  --9
  ~ 123
  Czwartek, 20.09

  No jeszcze tego brakowało żeby szatańską produkcję ludzików na szkle finansować.Bóg jest dawca życia

 9. 9
  --1
  ~ BENEK 88
  Czwartek, 20.09

  Ja jestem i za panem Wróblewskim i za invitro

 10. 10
  +3
  ~ Justyna
  Piątek, 21.09

  ikiv - po co ci nazwisko, naprawdę aż tak sie nudzisz?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.