Wtorek, 4.08.2020, Imieniny: Dominika, Jan, Protazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

W poniedziałek rusza Budżet Obywatelski 2019. „Pula została zwiększona do ponad 3 mln zł”

10.05.2018, 14:00:40 Rozmiar tekstu: A A A
W poniedziałek rusza Budżet Obywatelski 2019. „Pula została zwiększona do ponad 3 mln zł”
Fot. Ryszard Biel
- Od poniedziałku rozpoczynamy kolejną edycję Budżetu Obywatelskiego. Pula został zwiększona do 3 mln 20 tys. zł - zapowiedział Prezydent Elbląga, Witold Wróblewski podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej.
 
Dla każdego okręgu wyborczego przeznaczono po 480 tys. zł, a 620 tys. zł zostanie przekazane na inicjatywy ogólnomiejskie.
 
Z puli 480 tys. zł wydziela się po 50 tys. zł na tzw. małe projekty. Wprowadza się ograniczenia dla takiego projektu do 25 tys. zł. Jeśli kwota nie zostanie zrealizowana środki pozostają w budżecie danego okręgu. Z puli 620 tys. zł przeznacza się 20 tys. zł na działania informacyjno-promocyjne
 
- informował Witold Wróblewski.
 
Propozycje projektów można zgłaszać od 14 maja do 15 czerwca. - Liczymy na duże zainteresowanie -dodał Prezydent Elbląga.
 
11 stycznia br. weszła w życie ustawa dot. BO. - Przepisy określają, że budżet BO musi wynieść min. 0,5 proc. Budżetu Miasta stąd ta pula została zwiększona do 3 mln 20 tys. zł - mówił Witold Wróblewski.
 
To jednak nie jedyna zmiana. Zmieniono również część zasad.
 
Na formularzu, na którym zostanie złożony wniosek do Budżetu Obywatelskiego muszą być podpisane osoby wspierające. W przypadku wniosków realizowanych w okręgach wyborczych podpisów musi być 15, a w inicjatywach ogólnomiejskich – 30. Muszą to być osoby pełnoletnie, które posiadają czynne prawo wyborcze w naszym mieście
 
– wyjaśniał Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
 
Nowością będzie możliwość odwoływania się od negatywnego rozpatrzenia wniosku. - Prezydent w ciągu 5 dni roboczych ma czas na rozpatrzenie odwołania. Osoba składająca odwołanie zostanie powiadomiona o wyniku. Taki wymóg nakłada na nas ustawa – dodał Janusz Nowak.
 
Tym razem będą również organizowane konsultacje dla mieszkańców, podczas których urzędnicy będą pomagali w określeniu kosztów danego projektu. - W okręgach wyborczych inicjatywy nie mogą dotyczyć przedsięwzięć na obszarach zamkniętych, w placówkach oświatowych i na terenach spółdzielczych - przypominał Janusz Nowak. - Natomiast w budżecie ogólnomiejskim będzie można składać wnioski dotyczące terenów szkół.

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Fan Gargamela
  Czwartek, 10.05

  Czy mamy się przygotować na ciąg dalszy "ustawek" ze szkołami? Bo od jakiegoś czasu już Budżet Obywatelski przestał być tym do czego został stworzony co?

 2. 2
  +6
  ~ zabieg socjotechniczny
  Czwartek, 10.05

  Budżet "obywatelski" ma wspierać tych obywateli których należy, inne opcje są nieakceptowalne. Nie po to zrobiliśmy ten numer z obywatelskim budżetem żeby ktoś nam wydawał pieniądze na jakieś fanaberie

 3. 3
  +5
  ~ zabieg socjotechniczny
  Czwartek, 10.05

  była potrzebna społeczeństwu ścieżka zdrowia dla psów z opcją sadzawki to jest. Może w ramach budżetu obywatelskiego wołyniacy obstalują kamień dla wymordowanych przez Upa

 4. 4
  +3
  ~ jako komisja panu zabraniam
  Czwartek, 10.05

  To jest kpina i robienie darmowej kampanii wyborczej radnym, bo dziwnym trafem przchodza tylko ich wnioski lub jakichs urzedasow z UM. Jak była propozycja stworzenia płatnego parkingu dla urzędasów pod UM to nawet tego nie poddali pod głosowanie i odrzucili sobie bez uzasadnienia.

 5. 5
  +2
  ~ JaM
  Czwartek, 10.05

  Remont ścieżki w Bażantarni, zniszczonej podczas powodzi. Super były spacery z kijkami

 6. 6
  +3
  ~ Show
  Piątek, 11.05

  A wrobel tak patrzy i myśli co ten Janek pi. E. R. Doli

 7. 7
  +5
  ~ kola
  Piątek, 11.05

  Zamiast dziubać na kawałki, zrobili by w końcu dla mieszkańców ten basen! Nosz już cholera bierze człowieka, kolejny lato i nie ma gdzie się potaplać z dzieciakami. Nie piszcie mi tu o krytych basenach, bo to jest zupełnie inna sprawa.

 8. 8
  +3
  ~ A to dobre
  Piątek, 11.05

  Jaki budżet obywatelski, do promocji radnych i ich pomysłów. Zwykli mieszkańcy guzik maja do powiedzenia.

 9. 9
  --2
  ~ Mariusz Lewandowski
  Sobota, 12.05

  Widzę że szaleństwo jakie dotknęło radnych PIS rozlewa się już poza salę Rady Miejskiej. Szanownym przedmówcą głowa służy do noszenia czapek , bo jak widzę bo posadzić autorów o zdolność myślenia trudno. Polecam wypowiedź Eweliny Wójcik https://www.facebook.com/elblogpl/videos/1960313257374249/ może komuś zaświeci iskierka zrozumienia bo trudno o bardziej zwięzłą definicje wspólnoty. Budżet obywatelski reguluje Ustawa a nie statut Elbląga. Procedura głosowania jest zgodna z ustawą o referendum i mamy tu de facto z referendum wariantowym Inna rzecz to kampania i przygotowanie planu realizacji ale w tej sprawie to już grupy inicjatywne muszą wykazać się pracowitością . Sprawa Basenu Góry Chrobrego i Toru saneczkowego będzie zgłoszona to już zapowiedziałem a jak zobaczycie za kilka dni

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.