Środa, 19.02.2020, Imieniny: Arnold, Konrad, Marceli
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INTERWENCJE INFO

Jak uniknąć mandatu? Sposoby skonfrontowaliśmy z elbląską policją

26.02.2015, 07:00:23 Rozmiar tekstu: A A A
Jak uniknąć mandatu? Sposoby skonfrontowaliśmy z elbląską policją

W internecie roi się od artykułów dotyczących sposobów na uniknięcie mandatu. Kierowcy za wszelką cenę próbują ominąć procedury, wyszukując "kruczki prawne" i umieszczając je w sieci w celu przestrogi dla innych uczestników ruchu drogowego. Zainteresowaliśmy się czterema z nich i  przeanalizowaliśmy je z Komendą Miejską Policji w Elblągu.

1. Znak ostrzegawczy "Niebezpieczny zakręt"

Artykuł 24 Prawa o Ruchu Drogowym mówi o tym, że zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi. Według internautów jasnym jest, że w przestrzeni między znakiem a zakrętem taki proceder jest dozwolony i nie można na tym odcinku wystawić mandatu za powyższe wykroczenie.

KMP Elbląg : Art 24. zawiera przepisy ogólne, które upoważniają ministra do wydania przepisów szczegółowych. W tym przypadku są to rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Uczestnik ruchu wbrew pozorom może nie dostosować się np. do znaku informacyjnego i zostać za to ukaranym. Znaki ostrzegawcze ustawia się w pewnej odległości od miejsca niebezpiecznego zależnej od dopuszczalnej prędkości na danym odcinku drogi. Normy zachowania się do niego powinny być stosowane po przejechaniu bezpośrednio za nim np. obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w odniesieniu do wszystkich znaków ostrzegawczych czy dodatkowo zakaz wyprzedzania w odniesieniu do znaków A-1 do A-4 (przyp. red. A1 - niebezpieczny zakręt w prawo, A2 - niebezpieczny zakręt w lewo, A3 - niebezpieczne zakręty,pierwszy w prawo, A4 - niebezpieczne zakręty, pierwszy w lewo).

Próba odmówienia mandatu jest w tym przypadku bezzasadna.

2. Przeterminowana gaśnica

Kierowca samochodu zostaje zatrzymany. Podczas sprawdzania wyposażenia okazuje się, że gaśnica, która była trzymana w schowku jest przeterminowana. Co w takiej sytuacji? Internauci uważają, że istnieje możliwość wypisania mandatu tylko za brak gaśnicy. W tym przypadku znajduje się ona w samochodzie, zatem można byłoby sprawnie wywinąć się od przewinienia.

KMP Elbląg : Samochody osobowe nie muszą posiadać gaśnic z legalizacją. Jest to wymagane wyłącznie przy przewozie materiałów niebezpiecznych. Policjanci mogą wyłącznie karać za brak wymaganej legalizacji przy przewożeniu takich materiałów lub po prostu za brak gaśnicy. W innych przypadkach kierowcy nie są karani.

W razie próby wystawienia mandatu, w tym przypadku można śmiało kierować sprawę do sądu. Tak naprawdę możemy jeździć całe życie z przeterminowaną gaśnicą w aucie i nikt nie może nas za to ukarać.

3. Droga wewnętrzna

Jak donosi Wikipedia, jest to droga niepubliczna, które nie zalicza się do żadnej kategorii dróg publicznych, które zostały spisane w ustawie. Z tej właśnie definicji korzystają kierowcy, którzy próbują dojść do tego czy Policja lub inne służby porządkowe mają prawo na niej interweniować czy też nie. Często pada druga odpowiedź, które sugeruje, że za brak pasów, włączonych świateł czy rozmowę przez telefon policjanci nie mają prawa wystawić mandatu (przy czym droga nie może być oznakowana Strefą Ruchu).

KMP Elbląg : Art. 1. 1.  Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym reguluje zasady na drogach publicznych. Punkt drugi odnosi się już do dróg  wewnętrznych : "Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu", dodatkowo w zakresie wynikającym ze znaków drogowych. 

Próba odmówienia mandatu jest w tym przypadku bezzasadna, ponieważ wyżej wymienione czynności mogą stanowić zagrożenie innych użytkowników drogi.

4. Zmiana organizacji ruchu

W przypadku zmiany organizacji ruchu, często stawianym znakiem jest zakaz parkowania. Proceder ten jest stosowany, by nie utrudniać prowadzonych na drodze prac. Internauci doszukali się informacji, wedle których należy podać wiadomość 5 dni przed obowiązywaniem znaku, w przeciwnym razie mandat jest wystawiony niesłusznie.

KMP Elbląg :
Nie ma przepisu, który mówiłby o tym, że należy informować mieszkańców o postawieniu znaku. Kwestią nieuregulowaną przez prawo jest przykładowa sytuacja : ktoś urządził postój legalnie, a w międzyczasie, gdy wyjechał np. na wczasy wprowadzono tymczasowy zakaz postoju. O wykroczeniu nie ma tutaj mowy, ale jest podstawa do usunięcia pojazdu na koszt właściciela.

W tym przypadku moglibyśmy próbować swoich sił w sądzie, jednak szanse na wygraną są trudne do oszacowania. Wyrok zostałby wydany zgodnie z sumieniem sędziego.


W imieniu Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wypowiadał się Jakub Sawicki, rzecznik prasowy.

Magdalena Marcinkiewicz

Oceń tekst:

Ocen: 6

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ cieciorka
  Czwartek, 26.02

  Tekst taki sobie ale postaram się go urozmaicić. Przewrotnie zapytam, a czy funkcjonariusze mogą uniknąć mandatu gdy: 1. Jadą samochodem i rozmawiają przez telefon? 2. Jadą bez światła drogowego ponieważ żarówka się przepaliła? 3. Skręcają bez dania sygnału włączając kierunkowskaz? 4. Przejeźdzają przez skrzyżowanie na żółtym-czerwonym świetle? 5. zatrzymują się w miejscu gdzie przepisy ruchu drogowego zabraniają? 6. Zatrzymują się aby podrzucić "znajomego"? pytań mogłoby być więcej....Czekam na odpowiedz i proszę nie pisać o tym,że "ktoś" brał udział podczas jakiejś "akcji".

 2. 2
  +13
  ~ Srutututu
  Czwartek, 26.02

  Jak uniknąć nahalnego gliniarza, który za wszelką cenę chce wlepic nam mandat za byle co, bo mu komendant nakazał przyneść satysfakcjonują ce wyniki jego pracy po całym dniu, by ten 8 gr .premii dostał?

 3. 3
  +2
  ~ Budzyn
  Czwartek, 26.02

  Można sobie wniosek wydrukować z odwolaniemandatu.yanosik.pl - przynajmniej jeśli chodzi o straż meijską. Nie wiem jak z policją i ITD.

 4. 4
  +10
  ~ Sądownik
  Czwartek, 26.02

  niech Sawicki pochwali się ile spraw jest w roku kierowanych przeciwko policjantom

 5. 5
  --6
  ~ a...
  Czwartek, 26.02

  najprościej stosować się do przepisów i nie ma problemu:)policjanci też nie łapią za byle przewinienie

 6. 6
  +8
  ~ NOVAK
  Czwartek, 26.02

  a jest taki przepis że POLICJA na ograniczeniu do 40k/h jedzie 70k/h albo przejeżdża most z ZAWODZIA na Starówkę pod prąd na zakazie ???

 7. 7
  +6
  ~ jaro pilon
  Czwartek, 26.02

  niech pierw policja przestrzega przepisow bo lamia wiecej niz obywatele

 8. 8
  --4
  ~ Mściwoj
  Czwartek, 26.02

  Oj polaczkowie,polaczkowie,kiedy staniecie się narodem ZDYSCYPLINOWANYM?!!! Wiecznie tylko kombinujecie,oszukujecie,cwaniakujecie.Co to za NARÓD ten Polak?!!!

 9. 9
  0
  ~ easyRajderr
  Piątek, 27.02

  ee tam.. kiedyś patrol rano jechał przede mną 20km/h, pyknąłem ich na podwójnej ciągłej i nie zareagowali :) chyba mieli świadomość, że utrudniają ruch.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.