Poniedziałek, 4.03.2024, Imieniny: Lucja, Kazimierz, Eugeniusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Światowid podsumował ubiegły rok. Co zaplanowano na 2024 r.?

08.02.2024, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Światowid podsumował ubiegły rok. Co zaplanowano na 2024 r.?
Fot. AK

140 tys. osób odwiedziło w 2023 r. Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Instytucja w ubiegłym roku zorganizowała 208 wydarzeń, w tym jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochania”, w którym uczestniczyło 1017 osób.
 

 

Dzisiejsza (8.02.) konferencja prasowa była okazją do podsumowań, ale nie tylko. - Podsumowujemy rok 2023 i mówimy o planach na 2024, a to ważne zwłaszcza w tym kontekście, że naprawdę sporo się u nas dzieje - mówił Kamil Czyżak, kierownik działu promocji i kontaktu z mediami CSE Światowid.
 

 


Łącznie w Światowidzie zrealizowano w ubiegłym roku 208 wydarzeń: Festiwal Filmów Familijnych – 2185 uczestników, Baltic Cup – 1991 uczestników, Mistrzostwa Europy w tańcach standardowych Under 21 – 818 uczestników, Mistrzostwa Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich – 1693 uczestników, Turniej Elbląskiej Ligi Tańca – 235 uczestników, Turniej tańca „Młode talenty” - 424 uczestników, OFSS „Czy to jest kochanie” - 1017 uczestników.

 


2023 r. był dla Światowida również rokiem inwestycji. - W zeszłym roku zrealizowaliśmy dwa duże projekty ze środków europejskich, udało się zakupić 34-35 m kw. ekranów ledowych, do tej pory, jak były potrzebne, trzeba je było wynająć – mówił Antoni Czyyżyk, dyrektor CSE Światowid.
 

 

Zakupiliśmy również z tych projektów sceniczne oświetlenie ledowe, dlatego, że kiedy zakończyliśmy inwestycję rozbudowy Światowida, gdzie została nam tylko duża sala kinowa do wyposażenia w oświetlenie ledowe, zauważyliśmy, że potrafiliśmy o ponad 50 proc. oszczędzić zużycie energii elektrycznej

 

 

– podkreślił Antoni Czyżyk.

 Dużą częścią działalności Światowida (i pewnie tą najbardziej niedocenioną z zewnątrz) jest praca w regionalnej pracowni digitalizacji, gdzie udało się zdigitalizować 659 obiektów (86 obiektów ruchomych ze zbiorów muzealnych, 573 z kolekcji prywatnych).
 

 

 

Naszym głównym celem jako Światowida, a jesteśmy jednostką wojewódzką, nie miejską, choć czasem wypełniamy zadania jednostki miejskiej, jest ochrona dziedzictwa kulturalnego Warmii i Mazur, czyli dokumentowanie, archiwizowanie i pokazanie tego dziedzictwa. Chcemy istnieć na rynku eventowym i to robimy, tak by nas chcieli ludzie nas postrzegać, ale Światowid to również pełne pracownie plastyczne, ceramiczne, warsztaty

 

 

– zaznaczył Antoni Czyżyk.

 Nie zapomniano o podkreśleniu ważności sportu w działaniach Światowida. Turnieje taneczne na stałe wpisały się w kalendarz imprez odbywających się w Elblągu. W Międzynarodowym Festiwalu Tańca Baltic Cup, Polish Open Championships wzięło udział 1991 uczestników, a w Mistrzostwach Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich – 1693.

 

 


Jakie plany ma Światowid na ten rok? - W tym roku, w maju zapraszamy do udziału w konferencji filmoznawczej „Wróćmy do regionu”. Naszym celem jest zorganizowanie dwudniowego, interdyscyplinarnego eventu – opowiadała Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora „Światowida”. - Ma to być konferencja poświęcona twórczości filmowej realizowanej w regionach. Będą m.in. wykłady z filmowcami i filmoznawcami, a także oddzielna część poświęcona twórczości filmowej na Warmii i Mazurach. W planach są też warsztaty scenograficzne dla uczniów szkół średnich i warsztaty dla nauczycieli.
 

 

 

Jeśli chodzi o inne działania to nie zabraknie tych dotychczas realizowanych przez centrum, jak Baltic Cup, Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie” itd.

 

 

- zapewniała Magdalena Czarnocka-Kaptur.
 

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +9
  ~ li
  Czwartek, 08.02

  maja liczniki osób przechodzących przez drzwi ?

 2. 2
  +5
  ~ Jedno
  Czwartek, 08.02

  Dlaczego w Elblągu nie ma kontynacji festiwalu polskich seriali. Była jedna edycja i nic.

 3. 3
  +10
  ~ Antoś mówca
  Czwartek, 08.02

  Polska język trudna język _tyle lat z mikrofonem i jak krew w piach

 4. 4
  +15
  ~ Wszystko jasne
  Czwartek, 08.02

  Po co panu to podsumowanie?? A już wiem zbliżają się wybory samorządowe

 5. 5
  +16
  ~ POL 9558
  Czwartek, 08.02

  Firma rodzinna za nasze pieniądze

 6. 6
  +20
  ~ start?
  Czwartek, 08.02

  No no! Się Antoś wysilił na progu kampanii. W poprzednich latach nie dawał publicznych sprawozdań z tego co jest jego obowiązkiem, pracą za słoną kasę. Tosiek startujesz? A na co? Jesteś "właściwy na właściwym" piali twoi klakierzy 6 lat temu. Teraz się wstydzą i musisz zwoływać i chwalić się. Wyszło ci tylko realizowanie programu z konfliktem interesów - "rodzina na miejskim".

 7. 7
  +19
  ~ Podzwonne platfusom
  Czwartek, 08.02

  Miejmy nadzieję że tego Pana na wiosnę pogonimy z UM. Wyleciał w referendum nie bez przyczyny. Teraz tylko wykonuje szkodliwe decyzje ćwierka i zajmuje miejsce. już dość.

 8. 8
  +17
  ~ Ciekawe czy
  Czwartek, 08.02

  A niejaka pani Kluge dalej bierze kasę ze Światowida i nic nie robi.?

 9. 9
  +11
  ~ zez
  Piątek, 09.02

  Plan dla Światowidu na rok 2024 - zmiana Dyrektora poprzez konkurs . Pan Czyżyk osiągnął wiek emerytalny . Teatr rozpoczął pierwszy ruchy kadrowe . W kwietniu duże zmiany w Urzędzie Miasta .Pewnie większość stanowisk dyrektorskich i kierowniczych . Może to spowoduje ,że część młodych zdolnych i wykształconych elblążan zostanie w naszym mieście . W kulturze czekają jeszcze do wymiany stanowiska w Bibliotece i Galerii El i powrót Wydziału Kultury i Sztuki w Ratuszu , a nastepnie wymiana Dyrekcji WPWiK i decyzja poseł / dyrektor Gellert , bo też wiek emerytalny zobowiązuje do nieblokowania dwóch intratnych stanowisk innym młodszym elblążanom A to dopiero początek . Ciekawy rok przed nami . Może być

 10. 10
  +2
  ~ xyz
  Sobota, 10.02

  Te wszystkie osiągnięcia są zawsze pokazywane w oderwaniu od poprzednich lat. To taka zasłona dymna, aby pokazać, że coś robimy, ale bez pokazywania czy lepiej czy gorzej. Po drugie te długoletnie kadencje bez konkursu niestety ale dają poczucie stagnacji. Potrzebne są zmiany

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0333800315857