Czwartek, 30.05.2024, Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Elbląg: Kulturalne podsumowanie 2022 roku

13.01.2023, 17:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Kulturalne podsumowanie 2022 roku

Rok 2022, po pandemii i obostrzeniach, był dla elbląskiej kultury jak łyk świeżego powietrza. Elblążanie zaczęli odwiedzać teatry i kina, chodzić na koncerty i wystawy. Zapytaliśmy przedstawicieli elbląskiego środowiska kulturalnego, dyrektorów instytucji kultury, jak oceniają minione dwanaście miesięcy.

 

 

Teresa Wojcinowicz, prezeska Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego

 

 

Rok 2022 witaliśmy z niepokojem. Po poprzednich latach i pandemii baliśmy się, co nam przyniesie. Nie wiedzieliśmy, czy będziemy mogli organizować wydarzenia, z drugiej strony mieliśmy już doświadczenia związane ze stosowaniem się do obostrzeń. W trakcie roku, gdy okazywało się, że jest tylko łatwiej, odetchnęliśmy z ulgą. Ostatecznie uważam, że to był całkiem dobry rok dla ETK. Udało nam się zrealizować wiele działań. Wspólnie z Centrum Wielofunkcyjnym w Mościszkach zainaugurowaliśmy współpracę międzynarodową i zrealizowaliśmy wspólny projekt "Kopernik ambasadorem współpracy". Zaistnieliśmy w Olsztynie za sprawą wystawy "Żuławy". Jak usłyszeliśmy, była to najpewniej pierwsza zbiorowa wystawa elblążan w Olsztynie. Swoje prace zaprezentowały: Alicja Król, malarka, nasza stypendystka, Grażyna Komorska, etnograf, malująca batiki, a do tego wolontariuszka ETK i Halina Różewicz-Książkiewicz graficzka, współzałożycielka Towarzystwa. Trzy techniki, trzy pokolenia i trzy kobiety.


Kontynuowaliśmy świetną współpracę z Teatrem im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Czego efektem był cykl Scena przy Stoliku i XXV Letni Salon Muzyczny Bażantarnia 2022. Po latach wspólnych działań, do szerszej współpracy zaprosiliśmy Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu, a jego uczniowie wystąpili podczas naszego koncertu donacyjnego. Ten rok był szczególny, 75. jubileusz ZPSM był okazją pokazania tego, co w tej szkole jest dobre i ciekawe. Pozyskaliśmy również sporą grupę nowych wolontariuszy, wśród młodych ludzi i starszych.


Przed nami 2023 rok. Mamy już sporo planów. Ich realizacja będzie zależała po części od tego, ile uda nam się pozyskać wpływów z 1 proc. (w tej chwili już właściwie 1,5 proc.). Zdajemy sobie sprawę, że nie będzie to łatwe, biorąc pod uwagę skalę podatkową. Chcemy powrócić do czegoś, co Elbląskie Towarzystwo Kulturalne robiło przed wieloma laty, czyli do koncertów organowych. Przy współpracy z kościołem św. Wojciecha planujemy organizację festiwalu. Obecnie szukamy źródeł finansowania. Szefem artystycznym wydarzenia będzie Bartosz Skop, a organizacyjnym Kamil Zimnicki. Liczymy, że uda nam się wrócić do tego wydarzenia.

Dodatkowo będziemy kontynuowali działania z Mościszkami, tym razem jednak nie młodzież, a osoby dorosłe zaprosimy do współpracy. Na początku roku nasza wystawa "Żuławy" (Grażynę Komorską zastąpi Jerzy Domino) będzie gościła w Warszawie. Wernisaż odbędzie się 27 stycznia w Bibliotece Pedagogicznej. Oczywiście w planach jest również kolejny Letni Salon Muzyczny. Planów mamy wiele. Zobaczymy, które z nich uda się nam zrealizować.

 

 

Mirosław Siedler, dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu

 

 

To był rok intensywnej pracy, wyzwań i upragnionego grania spektakli, co przez ostatnie dwa lata było ograniczone pandemią. Na kolejny rok i sezon artystyczny czekamy z ekscytacją i kolejnymi premierami – w lutym przesunięta z zeszłego roku premiera „Kłamstwa", a w marcu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbędzie się 309. premiera Teatru Sewruka - "Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna" Ivo Bresana w reż. Katarzyny Deszcz. Jeszcze przed wakacjami przygotujemy propozycję dla naszych najmłodszych widzów - „Piękną i Bestię" w reżyserii Andrzeja Ozgi.

 

Rok 2022 był na pewno dużo bardziej przyjazny niż poprzedni, w którym obowiązywały obostrzenia i część premier nie mogła się odbyć. 16 stycznia odbyła się długo wyczekiwana premiera "Królowej Śniegu" w reż. Czesława Sieńki. To właśnie z obsady "Królowej" Kapituła wyłoniła dorocznych laureatów "Aleksandrów" – nagród za najlepszą kobiecą i męską rolę roku. Statuetkę za kobiecą rolę roku otrzymała Ewelina Bemnarek za rolę Gerdy, z kolei za najlepszą męską rolę roku Kapituła uznała Króla w interpretacji Lesława Ostaszkiewicza.

 

Po raz kolejny we współpracy z ETK, zrealizowaliśmy cykl Sceny przy stoliku. Te formy prezentacji gromadzą wierną widownię, szczególnie, że każde spotkanie zwieńczają moderowane dyskusje z publicznością i aktorami, które w ubiegłym roku prowadziła Kamila Jabłonowska. Z naszym "stolikowym" repertuarem gościliśmy również podczas Artystycznego Lata w Pasłęku. Razem z ETK współorganizowaliśmy XXV Letni Salon Muzyczny w Bażantarni w formie Scen przy stoliku i koncertu przygotowanego przez aktora teatru, Krzysztofa Żabkę. W maju przygotowaliśmy premierę dla najmłodszych Widzów - "Kaczuszkową karuzelę" w reżyserii i z choreografią Jakuba Lewandowskiego, opartą na ponadczasowej poezji Juliana Tuwima. Plakat promujący spektakl zaprojektowała uczennica Liceum Stuk Plastycznych w Gronowie Górnym, Karolina Kryjom, która wygrała ogłoszony przez Teatr konkurs.

 

Przez cały rok realizowaliśmy cykl edukacyjny: warsztaty dla dzieci i zajęcia młodzieżowej grupy teatralnej. W czerwcu, na pokazie podsumowującym kończący się sezon, grupa zaprezentowała premierę spektaklu „Ciri".

 

15 października odbyła się premiera spektaklu „Dajcie mi tenora" Kena Ludwiga, uznanego na całym świecie dramaturga i autora wielu broadwayowskich hitów, w reżyserii Zbigniewa Rybki. Premiera "Kłamstwa" F. Zellera w reż. Pawła Szkotaka, która miała odbyć się 30 grudnia, z powodów zdrowotnych w zespole aktorskim została przesunięta na 3 lutego 2023 r. 

 

Ubiegły rok minął głównie pod znakiem prac inwestycyjnych. W 2022 r. zakończył się projekt "Rozbudowa, przebudowa i remont oraz termomodernizacja Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu" (całkowita wartość projektu 2 394 505,97 zł, w tym środki z Funduszy Europejskich - 1 661 790,95 zł i środki z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego – 732 715,02 zł). Uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej przez Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Mirona Sycza odbyło się podczas Międzynarodowego Dnia Teatru. Efekty projektu "Rozbudowy, przebudowy i remontu Teatru od ul. Teatralnej" są spektakularne: Teatr powiększa się o m.in. o niezależne wejście, salę prób i salę edukacji teatralnej, foyer, nowe szatnie, toalety dla Widzów i windę, a Mała Scena podwoi swoją wielkość do 200 miejsc.

Zakończenie prac nastąpi w tym roku. Koszt zrealizowania projektu to ponad 14 mln zł (4,5 mln zł dofinansowania pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 2014-2020). Pozostałe środki na wkład własny w budżecie zabezpieczył Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (prawie 9 mln zł).

 

Pod koniec września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dyrektor Mirosław Siedler podpisał umowę na unijne dofinansowanie projektów z zakresu kultury i dziedzictwa. W ramach projektu RPO Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 "Wyposażenie przebudowywanych kabin realizatorów światła i dźwięku wraz z modernizacją oświetlenia, systemu audio i realizatorsko-nagraniowego Dużej Sceny" Teatr otrzyma z RPO dofinansowanie 816 tys. z całkowitego kosztu 1,13 mln zł. Projekt zakłada wybudowanie nowej kabiny realizatora dźwięku oraz innowacyjne wykorzystanie starych kabin realizatorskich i połączenie ich z nowo wybudowaną kabiną w jeden funkcjonalny zespół Studia Nagrań. Kabiny wyposażone zostaną także w inteligentny system oświetlenia oraz nowoczesny system audio-wizualny.

 

Pomimo styczniowych obostrzeń i tymczasowego ograniczenia przestrzeni scenicznych, nasz Teatr w 2022 roku odwiedziło ponad 36 000 Widzów i 2155 uczestników warsztatów i wycieczek.

 

 

Emilia Orzechowska, dyrektorka Centrum Sztuki Galeria EL

 

 

Rok 2022 w Galerii EL był bardzo bogaty pod względem ilości i różnorodności wystaw. Wśród nich znalazły się wystawy zbiorowe, jak "Drapieżne serca", "Kongres marzycielek" czy „… a test for Humanity”, wystawy retrospektywne, jak "Ślady 1961-2021" Tomka Kawiaka czy „W lukach pamięci – w szczelinach codzienności”, wystawy poświęcone twórczości pedagogów i studentów, jak "MadeInReady" czy „Krajobraz / Metamorfozy wyobraźni” i oczywiście wystawy indywidualne, a wśród artystów znaleźli się Mirosław Maszlanko, Elżbieta Jabłońska, Agata Królak, Kinga Kosacz i inni. Wiele z tych wystaw otrzymało dofinansowanie ze środków rządowych lub samorządowych. Wszystkie wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności i stanowiły ważne wydarzenie kulturalne w mieście.

Oprócz wystaw ten rok był pełen innych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych takich jak warsztaty, twórcze spotkania, śniadania na trawie, prelekcje i dyskusje, dając możliwość zgłębienia wiedzy na temat sztuki. Rok 2022 w Galerii EL był również okazją do zapoznania się z nowymi trendami i kierunkami w sztuce oraz poznania twórczości młodych, zdolnych artystów. 

 

Galeria EL zaangażowała się również w pomoc dla Ukrainy. W odpowiedzi na tegoroczną, trudną sytuację, Galeria EL przygotowała cykliczny program dla ukraińskich uchodźców przebywających w Elblągu. Zapraszaliśmy w każdy wtorek na akcje animacje na dziedzińcu oraz do kafejki internetowej w Galerii Laboratorium.

 

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem tego roku była celebracja naszego uroczystego jubileuszu 60-lecia. Galeria EL jest ważnym i trwałym ogniwem sieci placówek tego typu w Polsce. Dzięki niepowtarzalności i oryginalności miejsca, a także poprzez swój wkład w dziedzictwo sztuki współczesnej pozostaje jednym z ważniejszych i bardziej aktywnych miejsc popularyzujących kulturę. Na ten dzień przygotowaliśmy mapping (świetlną wizualizację na ścianach Galerii EL), wkopaliśmy na 60 lat Kapsułę Czasu (w której umieściliśmy między innymi wspólne zdjęcie mieszkańców Elbląga), pokaz LED, otwarcie wystawy „W lukach pamięci – w szczelinach codzienności” i inne. 

 

W maju Centrum Sztuki Galeria EL otrzymało dofinansowanie w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku p.n. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022” na konserwację kolejnych pięciu form przestrzennych.  Do konserwacji wybrano pięć form z kategorii “form parkowych”, umiejscowionych w parkach miejskich i na zielonych skwerach. Rzeźby te powstały podczas I i II Biennale Form Przestrzennych w Elblągu, ich autorami są: Jan Ziemski (plac Grunwaldzki), Jerzy Fedorowicz (Park Traugutta), Adam Marczyński (Park Kajki), Maciej Szańkowski (zabytkowy park leśny Bażantarnia), Krystyn Zieliński  (ulica Giermków).

 

Niestety ten rok był również wyzwaniem dla instytucji, jak i dla wielu ludzi na całym świecie. Mierzyliśmy się z wieloma trudnościami t.j. pandemią, wojną na Ukrainie, kryzysem energetycznym. Jednak mimo tych problemów, branża sztuki była w stanie dostosować się do nowej sytuacji i był to czas pełen adaptacji i innowacji, co pokazuje, że jesteśmy w stanie radzić sobie z wyzwaniami i nadal działać w obliczu trudnych okoliczności. 

 

Jako galeria sztuki planujemy w 2023 roku wiele interesujących wydarzeń dla mieszkańców i nie tylko. Oprócz regularnych wystaw indywidualnych, będziemy organizować zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych, a także wydarzenia towarzyszące, takie jak spotkania z artystami i wydarzenia muzyczno wizualne. Nasza oferta obejmuje również katalogi i publikacje związane z wystawami oraz możliwość wynajęcia przestrzeni na wydarzenia prywatne. Mamy nadzieję, że ten rok będzie dla nas wszystkich okazją do ciekawych i twórczych doświadczeń wśród sztuki. Nie chcielibyśmy zdradzać wszystkich wystaw indywidualnych, bo naszym celem jest również zaskakiwanie mieszkańców Elbląga, ale możemy uchylić małego rąbka tajemnicy. W Galerii EL pojawią się m.in.: Paweł Błęcki, Zbigniew T. Szmurło, Magdalena Pela, Leon Dziemaszkiewicz, Halina Różewcz-Książkiewicz i wielu innych artystów i artystek.


Nie zapomnimy również o edukacji. Odbędą się ferie zimowe, wakacyjne warsztaty, twórcze spotkania, warsztaty edukacyjne dotyczące bieżących wystaw, historii i budynku Galerii EL, Galerii Otwartej, wiedzy o sztuce i kulturze. Jak co roku, złożyliśmy również wnioski o granty, szykujemy kolejne, więc mamy nadzieje, że w międzyczasie, nasze plany poszerzą się jeszcze bardziej. Do tego stopnia, że sami będziemy nimi zaskoczeni. 
Życzymy w nowym roku wszystkiego, co kulturalne, wielu pozytywnych emocji, ciepła, ale przede wszystkim chcielibyśmy, żeby zakończyła się wojna. 

 

 

Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"

 

 

Obchody rocznicowe 60-lecia CSE „Światowid” w Elblągu, organizowanie sztandarowych (ogólnokrajowych i międzynarodowych) imprez Światowida, różnorodne i wyjątkowe propozycje Kina Światowid, nowatorskie działania Regionalnej Pracowni Digitalizacji, a także statutowa, misyjna działalność jednostki – tak w skrócie wyglądał rok 2022 w CSE Światowid.

 

„Światowid” powstał ze szlachetnej idei: „by kultura i sztuka były na wyciągnięcie ręki”. Jako spadkobiercy, a zarazem kontynuatorzy tej koncepcji nie zapomnieliśmy o naszej historii i dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby jubileusz 60-lecia instytucji przypadający na rok 2022 był jedyną w swoim rodzaju okazją do wyjątkowej podróży w czasie.


Dla wszystkich miłośników historii Elbląga przygotowaliśmy wystawę fotografii pt. „Światowid wczoraj i dziś” i tym samym 17 lutego 2022 r. rozpoczęliśmy oficjalne obchody jubileuszowe. Na wystawie można było zobaczyć ponad 60 unikatowych archiwalnych zdjęć ze zbiorów „Światowida” oraz zdjęcia współczesne naszej instytucji wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu (z kierunku technik fotografii i multimediów). Cała wystawa została wzbogacona o system kodów QR, po zeskanowaniu których mogliśmy obejrzeć archiwalne materiały filmowe CSE „Światowid”. Wystawa „Światowid wczoraj i dziś” (jak i wszystkie inne wydarzenia, które miały miejsce w roku 2022) są dostępne on-line na kanale YouTube CSE „Światowid” w Elblągu.


Kolejną okazją do zapoznania się z historią „Światowida” była „Sobota z przewodnikiem”. Przyłączyliśmy się do akcji Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej i 2 lipca 2022 r. zaprosiliśmy zainteresowanych mieszkańców do zwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków naszej instytucji. Uczestnicy spaceru zobaczyli m.in. reżyserkę kina oraz zaplecze sali widowiskowo-sportowej. Spotkanie miało także mocny akcent historyczny. Na froncie budynku odsłoniliśmy specjalną tablicę zawierającą krótką historię "Światowida" w trzech językach. To ukłon i jednocześnie zachęta skierowana do osób odwiedzających Elbląg do odkrywania historii „Światowida”, jak i elbląskiej kultury.


Natomiast 16 września 2022 odbyła się uroczysta gala Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – oczywiście z okazji jubileuszu 60-lecia. Podczas gali wręczone zostały statuetki oraz odznaczenia dla pracowników i zaproszonych gości. Była to doskonała okazja do podziękowań w kierunku zaproszonych gości, partnerów, a także mieszkańców regionu, którzy aktywnie uczestniczyli i uczestniczą w życiu placówki. Po uroczystości odbył się koncert "Odnawiam Dusze" (obsada: Jacek Cygan, Anna Jurksztowicz, Kamila Klimczak, Beata Rybotycka, Marcin Januszkiewicz, Krzysztof Kwiatkowski, Kameleon Quintet p/k Radosława Labahua).

 

Rok 2022 to dwanaście miesięcy, podczas których nie dokuczała nam już pandemiczna rzeczywistość. „Światowid” mógł wrócić do realizowania swoich sztandarowych przedsięwzięć. Od zawsze ważne miejsce w organizacji życia kulturalno – artystycznego CSE „Światowid” odgrywają imprezy, festiwale, przeglądy i targi. Do najważniejszych, które z powodzeniem odbyły się w minionym roku zaliczymy: Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie”, Warmińsko-Mazurski Jarmarku Wyrobów Artystycznych SztukaTERRIA, Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej Pogrzeb Żuru i Śledzia, Targi Sztuki Młodej, Targi Seniora czy też Przegląd Zespołów Seniorskich „Co nam w duszy gra…”. Integrujemy także środowisko miłośników dobrego kina. To wszystko za sprawą naszego Festiwalu Filmów Familijnych w Kinie Światowid, którego druga edycja odbyła się w grudniu 2022 roku. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu kontynuując, rozwijając i planując działalność w sferze kulturalno-artystycznej i edukacyjno-oświatowej otwarte jest na nowe trendy i oczekiwania mieszkańców Warmii, Mazur i Powiśla.

 

Kino Światowid w roku 2022 również obchodziło swoje 60-te urodziny. 19 września 1962 roku wyświetlono „Karmazynowego pirata” i od tej pory kino funkcjonuje nieprzerwanie (zamknięte jedynie na czas pandemii COVID-19). Jest to jedno z najdłużej funkcjonujących kin w Polsce.


Repertuar kina jest bardzo różnorodny, gramy nawet do 12 różnych tytułów w tygodniu. Naszym priorytetem jest bogata oferta filmów dla dzieci i młodzieży, ale także propozycje dla wszystkich, nawet najbardziej wymagających fanów kina. W ramach Wtorkowego kina dla dorosłych wyświetlamy filmy dla seniorów, w cyklu „Kino na życzenie” każdy może zaproponować film do naszego repertuaru. Promujemy poranki filmowe dla najmłodszych dzieci, cykle filmowe dla rodzin z małymi dziećmi, pokazy rodzinne i inne. W weekendy posiadamy promocyjną cenę biletu na filmy familijne dla dzieci i dorosłych.


W naszym kinie ważne są produkcje polskie i europejskie, zwłaszcza dla młodych widzów, które promujemy w sposób szczególny z racji przynależności do programu Europa Cinemas (od 2005 roku) oraz filmy festiwalowe i artystyczne w ramach Międzynarodowej Konfederacji Kin Artystycznych – CICAE, do której należymy. 


Kino Światowid jest też aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kin Studyjnych, we współpracy, z którym zorganizował w roku 2022 I Forum Edukacji Filmowej. I właśnie edukacja filmowa jest w kinie priorytetem. Realizowany jest zarówno program ogólnopolski Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (od 2008 roku) dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz programu autorskie związane z promocją historii kina i produkcji filmowej (Amatorski Klub Filmowy, Mała Akademia Filmowa, Zbuntowane kino). Od lat 70. ubiegłego wieku, w 2022 z powodzeniem działał w kinie Dyskusyjny Kub Filmowy im. Andrzeja Munka, który cieszy się dużym uznaniem wśród widzów i gości Kina. Oparty na tradycyjnej formule prelekcja – projekcja – dyskusja ma swoich stałych bywalców i na od lat niezmiennie pokazujemy wyjątkowe, festiwalowe i starannie wyselekcjonowane filmy.


Kino Światowid stale zmienia się, ewoluuje, zarówno w sferze technicznej (biletomat, stałe modernizacje sal i inwestycja w nowe technologie), jak i w sferze programowej (nowe cykle filmowe, filmy wzbogacone o dodatkowe aktywności: warsztaty, pokazy, wyjątkowe premiery). Kino Światowid uważnie obserwuje nowe trendy i możliwości, inwestuje w jakość i szuka nowych rozwiązań, aby pomimo już 61-letniego doświadczenia zachować atrakcyjność i sympatię widzów.

 

Regionalna Pracownia Digitalizacji działająca przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu w roku 2022 nadal była pierwszym ośrodkiem w województwie zajmującym się cyfrowym utrwalaniem reliktów architektury i zbiorów muzealnych w technice 3D. Świat wirtualny, który oparty jest na najnowocześniejszych technologiach, daje nam nieskończone możliwości w zakresie popularyzacji, jak i zachowania bogatego dziedzictwa historyczno-kulturowego regionu.


W roku 2022 - najnowszym osiągnięciem Regionalnej Pracowni Digitalizacji był zakończony w maju projekt „Muzea ponad granicami. Etap II" realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Rosja. W przestrzeniach Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstała sala multimedialna, która jest miejscem wystaw, pokazów i strefą edukacji. Tu prezentowane są cyfrowe zasoby, które są efektem działań Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Dostępna obecnie wystawa pt. „Oswoić miasto. Życie codzienne elblążan w latach 1945-1949.” dotyczy pierwszych powojennych lat w naszym mieście.

Za pośrednictwem m.in. holoboksa i piramid holograficznych zwiedzający mogą obejrzeć cyfrowe animacje przedmiotów związanych z mieszkańcami i powojennym miastem. W wersji cyfrowej obejrzeć można także stare fotografie, archiwalne plakaty i afisze oraz wycinki gazet z tamtego okresu. To zasoby, które szczególnie zainteresowanych tym okresem mogą zatrzymać na wystawie nawet kilka godzin.

Dla uatrakcyjnienia przestrzeni i odbioru na wystawie znajdują się także rzeczywiste przedmioty ze wspomnianego okresu udostępnione z prywatnych kolekcji. Część z nich była pozostawiona przez przedwojennych mieszkańców, którzy w pośpiechu opuszczali miasto, część przywieziona przez przybyszy, którzy z Elblągiem związali swój powojenny etap życia. Do szerszego poznania treści wystawy służy aplikacja mobilna, z wykorzystaniem której zwiedzający będą odkrywać dodatkowe informacje oraz wizerunki cyfrowe.

Ta alternatywa ma nie tylko dostarczyć dodatkowych informacji, ale także uatrakcyjnić zwiedzanie szczególnie młodzieży. Dlatego na tę wystawę warto zabrać swój telefon. Całość uzupełnia aplikacja VR, czyli wirtualna rzeczywistość, która przenosi zwiedzającego do powojennego zakładu fotograficznego, gdzie ma do wykonania określone zadania.

 

Centrum Tańca Promyk, które jest ważną częścią Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" w Elblągu w roku 2022 odgrywało bardzo ważną rolę w życiu kulturalnym, społecznym i sportowym województwa.. Odbywały się tu zajęcia promujące taniec, jako najlepszą formę aktywności dla ludzi w każdym wieku - od najmłodszych do najstarszych. Centrum Tańca Promyk odpowiedzialne jest za ofertę rekreacyjno-edukacyjną, a działający przy Centrum - Elbląski Klub Tańca „Jantar" specjalizuje się w indywidualnym tańcu towarzyskim oraz sportowym tańcu drużynowym. Centrum Tańca Promyk skupia dzieci, młodzież szkół podstawowych, ponadpodstawowych, a także studentów oraz osoby dorosłe pragnące uczyć się i rozwijać umiejętności taneczne.


Promyk organizuje również ogólnopolskie i międzynarodowe turnieje dla tancerzy w różnym wieku i posiadających różne klasy taneczne. Turnieje te od lat cieszą się uznaniem w tanecznym świecie, wśród międzynarodowego środowiska tanecznego. Wydarzeniem, które niezmiennie od ponad 20-lat elektryzuje całe środowisko taneczne jest Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup. W roku 2022 było to jeden z największych międzynarodowych turniejów tańca w Europie. MFT Baltic Cup, to wydarzenie, które zawsze trwa trzy dni, bierze w nim udział kilkuset uczestników z kilkudziesięciu krajów Europy. Festiwal od lat udowadnia, że taniec nie ma barier, nie zna ograniczeń, jest fantastycznym pomysłem na życie, formą aktywności i spędzania czasu.

 


Bogactwo i różnorodność przygotowanej i zrealizowanej przez CSE „Światowid”, w roku 2022 oferty, w oparciu o osobowości, talent instruktorów, wychowawców, pracowników, stanowiących wspólnotę skupioną wokół naszej instytucji, tworzy niezwykłą mozaikę, w symboliczny sposób promującą, a zarazem pracującą na sukces Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +5
  ~ lucyna
  Piątek, 13.01

  Generalnie długie i smutne poza Teatrem wypowiedzi mało przedstawiajace plany na rok bieżący. 1/ ETK to zamknięte na "nie swoich " stowarzyszenie plusujące co roku jako niestety jedyne imprezami w pieknej Muszli w Bażantarni 2/ Czekamy na wejście od Teatralnej , powiększoną Małą Scenę i reaktywację Wiosny Teatralnej . Elbląski Teatr to świetna instytucja , przerastająca swoimi możliwościami malejące zapotrzebowanie na taką Kulturę elbląskiej społeczności . Jak ktoś niedawno napisał - Coraz mniej Elbląga w Elblągu . 3/ Galeria El - czekamy na Jazzbląg - o którym dyrektorka z Trójmiasta zapomniała wspomnieć . 4/ Światowid - wielka i kosztowna rozbudowa bez większych efektów.

 2. 2
  +1
  ~ kaowiec
  Sobota, 14.01

  Smutniejszych rozmówców nie było?

 3. 3
  +2
  ~ ...
  Sobota, 14.01

  Pani Teresa Wojcinowicz - wielki szacunek za lata pracy na rzecz rozwoju kultury w naszym mieście . Ta Osoba powinna być dyrektorem Galerii El . Jej jednej oddałbym w ciemno prowadzenie tej placówki . A o Jazzblągu wypada zapomnieć . Milczenie byłych organizatorów na to wskazuje .

 4. 4
  +4
  ~ ble
  Niedziela, 15.01

  Myslę, że pisząc o kulturze i Czyżyku w jednym artykule, trochę przesadziliście.

 5. 5
  +1
  ~ Renata
  Środa, 18.01

  Jak nie ma kasy to za co Jazzblag zrobią?? Najpierw miasto musiałoby się rzucić…

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.6222448348999