Niedziela, 17.10.2021, Imieniny: Lucyny, Malgorzaty, Wiktora
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Zakończyła się przebudowa Światowida. Centrum zyskało dodatkowych 1900 m2 powierzchni i nową elewację

31.05.2021, 20:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Zakończyła się przebudowa Światowida. Centrum zyskało dodatkowych 1900 m2 powierzchni i nową elewację
Fot. Adrian Sajko

Po ponad 2,5 roku rozbudowa i modernizacja CSE "Światowid" dobiegła końca. Jak w tym czasie zmienił się jeden z bardziej charakterystycznych dla Elbląga obiektów? Można się o tym przekonać np. wybierając się tam na seans filmowy - nowa, sesyjna sala kinowa właśnie została otwarta. 

Dziś odebrałem z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dokument o dopuszczeniu całej inwestycji do użytkowania. To jest wielki sukces. Cieszyłem się kiedy dostałem pozwolenie na budowę, a dziś cieszę się nawet bardziej. Po wszystkich odbiorach instytucja jest dopuszczona do użytkowania i możemy śmiało realizować nasze zadania

- mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

Autentycznie się cieszę. Plany wobec tego obiektu były długofalowe i wyczekiwane. Teraz mamy efekty

  -  przekonuje Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. 

 

To instytucja godna naśladowania, nie tylko w regionie Warmii i Mazur. Gratuluję panu dyrektorowi - chwalił marszałek, przypominając jednocześnie o dużym wkładzie samorządu województwa w inwestycję. -  Jak już przyjmiemy cel, realizujemy go bardzo skutecznie, ale nie byłoby to możliwe bez dobrych gospodarzy tutaj, na miejscu - dodał.

 

Dziś (31 maja) podczas konferencji z udziałem marszałka województwa zaprezentowano nową salę kinową Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" - jeden z efektów metamorfozy, którą przeszła instytucja. 

To sala studyjna na 73 miejsca - 6 foteli w razie potrzeby można zdjąć, aby zrobić miejsce dla osób niepełnosprawnych, na wózkach. Sala jest w pełni zautomatyzowana, możemy nią sterować z każdego miejsca. Znajdziemy tu najnowocześniejsze rozwiązania, jeśli chodzi o sale kinowe w Polsce

- mówiła Natalia Piotrowska, dyrektor Kina Światowid. 


Zadbano również o osoby niedowidzące i niewidzące, które odwiedzą nową salę. Za pomocą aplikacji AudioMovie będą one mogły skorzystać z audiodeskrypcji.

 

Podczas konferencji zaprezentowano również nowe logo instytucji oraz zmienioną stronę internetową CSE "Światowid". Na oficjalne otwarcie rozbudowanego Centrum jeszcze poczekamy. Odbędzie się ono w połowie września.


Przypomnijmy. Inwestycja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Początkowo jej wykonawcą była firma Przembud z Gdańska. Ta jednak w maju 2020 roku zeszła z placu budowy pozostawiają realizację niedokończoną. Jesienią umowę podpisano z elbląską firmą - Zakładem Ogólnobudowalnym Mirosława Markiewicza, która doprowadziła inwestycję do końca. 

 

Ostatecznie wiec Centrum zyskało blisko 1900 m2 - z obu stron budynku powstały dwie dobudówki - na nowe działania. W Światowidzie powstały m.in. nowe pracownie, trzecia, studyjna sala kinowa, zmodernizowana została sala widowiskowo-sportowa. Zmieniła się również elewacja obiektu. Z części nowej przestrzeni, tak jak z sali kinowej, elblążanie już mogą korzystać.

Całkowity koszt projektu to ok. 26 mln zł (z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 12 mln 190 tys. zł, wkład własny samorządu województwa to ok. 12 mln, a wkład własny Światowida - ponad 2 mln zł).

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Otwarcie nowej sali kinowej w CSE Światowid ( zdjęć 24 )
Dodano: 2021-05-31 | Fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (9)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ lucyna
  Poniedziałek, 31.05

  Gratuluje zakończenia realizacji rozbudowy i czekamy na koncerty i ciekawe filmy . Zycze też ,by Teatr ,jak najszybciej poszedł w ślady sasiada i rozpoczął swoj projekt inwestycyjny . Wtedy wiele wiekszych miast bedzie nam szczerze zazdrościć takiej bazy placówek kultury .

 2. 2
  +3
  ~ zapomniało "akademii"?
  Poniedziałek, 31.05

  Antek siedzi. Z Gustlikiem. A co z "akademią, Antoni?

 3. 3
  +16
  ~ li
  Poniedziałek, 31.05

  Teraz czas na zmianę dyrektora

 4. 4
  +10
  ~ Głos Ludu
  Poniedziałek, 31.05

  Antoni z zawodu dyrektor i wieczny radny. Osiągnięć w przestrzeni polityki - brak, w przestrzeni Swiatowidu - brak. ( chyba, ze ta 2,5 roczna rozbudowa - w tyle to budują wielkie budynki zaawansowane technicznie )Jeden sportowy - niemal 25 lat temu. Dzięki temu i koneksjom dożywotnia ciepła posadka/ dki. Przy okazji przydu... byłego szefa dużej gdańskiej firmy ( obecnie w rękach PiS )

 5. 5
  +6
  ~ obiektywny
  Wtorek, 01.06

  Gratulacje. Bardzo się cieszę, że Polska to bardzo bogaty kraj. 73 fotele za 26mln.

 6. 6
  +8
  ~ zkm
  Wtorek, 01.06

  Dyrektor i pracownicy unowocześnili swoje miejsca pracy wyłącznie dla siebie - przecież tam prawie nikt nie chodzi, szkoda kasy !

 7. 7
  +2
  ~ kjm
  Wtorek, 01.06

  @~ Głos Ludu ~ w jego bliskości jest jeszcze jeden "dyrektor z zawodu dyrektor" , siedzi na stołku pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. pan Antoni do emerytury ma jeszcze ok. 4 lat.

 8. 8
  +5
  ~ Co to
  Wtorek, 01.06

  To taka salka jak amfiteatr kameralny. Oj przegięcie. A ten z olsztyna czego tu .

 9. 9
  0
  ~ Ja Błonka
  Wtorek, 01.06

  Natalia awansowała? Brawo!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.