Sobota, 18.05.2024, Imieniny: Alicja, Feliks, Eryk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Podsumowania i plany "Światowida"

29.06.2006, 14:52:55 Rozmiar tekstu: A A A
Podsumowania i plany

Podczas wczorajszej konferencji podsumowującej działania kulturalne w roku 2005/2006 (rok kulturalny liczy się od czerwca do czerwca roku przyszłego) Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” omawiano osiągnięcia, sukcesy i przedsięwzięcia, jakie miały miejsce.

Dyrekcja przedstawiła pokrótce także inicjatywy i projekty, które będą realizowane w przyszłym roku. Dyrektor placówki, Antoni Czyżyk podkreślał, że w ubiegłym roku udało się zmienić ofertę „Światowida” i, pomimo pewnych trudności, wytrzymać rywalizację z komercyjnym sąsiadem. Zmianie uległa nie tylko oferta kulturalno-artystyczna, ale także struktura organizacyjna CKiWM. Do takiej decyzji skłoniły dyrekcję seminaria kulturalne, na których omawiano źródła i sposoby finansowania. W konsekwencji powołano Dział Strategii, który będzie przygotowywać planowane na lata 2007-2013 przedsięwzięcia, łącznie z modernizacją budynku. Dzięki opracowanym projektom udało się zdobyć około 460 tysięcy euro na realizację zamierzeń „Światowida”. Na realizację przyszłorocznych przedsięwzięć kulturalnych placówka otrzymała około 600 tysięcy złotych w postaci grantów od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Za jeden z istotniejszych projektów, który udało się już zapoczątkować, Antoni Czyżyk, uważa wirtualne centrum kultury. Była to inwestycja w sprzęt komputerowy, telewizyjny, radiowy, ale też  swoiste wywiązanie się z obowiązków, jakie wynikają z bycia przez „Światowid” jednostką wojewódzką, co zapewnia placówce korzystanie ze środków Samorządu Wojewódzkiego.  

Bożena Sielewicz, zastępca dyrektora, poza imprezami cyklicznymi, do których elblążanie już zdążyli się przyzwyczaić, do sukcesów ubiegłorocznych zaliczyła Tydzień z „Rzeczpospolitą”. Ma on również wpisać się w co roczny harmonogram kulturalny naszego miasta. W przyszłym roku nad tygodniowym cyklem patronat zgodziła objąć się właśnie „Rzeczpospolita”, a co za tym idzie będzie ona miała także swój wkład finansowy w realizację imprez. „Światowid” przygotowuje różnego rodzaju inicjatyw artystyczne na zamówienie firm. Stanowią one jedno z intratniejszych źródeł dochodu placówki, a powstają dla przedsiębiorstw z całego kraju. Podstawę do ich realizacji stanowią programy autorskie pracowników CKiWM „Światowid”, a mają charakter artystyczny, taneczny, rozrywkowy i kulturalny.

Spośród wielu projektów planowanych na przyszły rok Bożena Sielewicz wymieniła między innymi przedsięwzięcie pn.: „Poezja – sztuka bez granic, towar bez cła”. Inicjatywa powstała w oparciu o twórczość pięciu poetek: Anny Achmatowej, Mariny Cwietajewej, Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej i Salomei Neris, jest on trójstronny, ponieważ biorą w nim udział Polska, Rosja i Litwa. W ramach projektu odbywać się też będą międzynarodowe warsztaty wokalne, teatralne nie tylko w Polsce, ale i w Sowiecku oraz Kłajpedzie. Przedsięwzięcie zakończy festiwal pn.: „Festiwal Dobrego Spotkania”, to będzie jego pierwsza edycja w Polsce, a odbędzie się właśnie w Elblągu podczas Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. Druga edycja będzie miała miejsce na Litwie, trzecia w Rosji, a kolejne być może w krajach Unii Europejskiej. Planujemy stworzenie następnych programów, które w przyszłości wsparłyby festiwal od strony finansowej. Wszystkie elementy realizacji przedsięwzięcia – scenografia, muzyka, tłumaczenia tekstów – staną się własności trzech państw biorących w nim udział. Trudnością będzie kontrolowanie wydatków dwóch partnerów, ponieważ „Światowid” jest partnerem wiodącym i będzie odpowiadał za ewentualne błędy współorganizatorów.  

Dyrekcja CKiWM „Światowid” została zaproszona przez Urząd Marszałkowski na spotkanie z innymi projektodawcami, ponieważ potrafi wyjątkowo skutecznie pozyskiwać środki finansowe na realizowanie swoich przedsięwzięć.

Działalność kina „Światowid” nie mogła już być oparta tylko na projekcji filmów komercyjnych, w związku z czym postawiono na ambitniejszy repertuar i przedsięwzięcia edukacyjne, stąd chociażby cykl „Elbląg na dużym ekranie” połączony z konkursem wiedzy o Elblągu. Kino otrzymało wsparcie finansowe w wysokości ponad 14 tysięcy euro od Europa Cinemas – europejski projekt kin studyjnych -  w postaci grantów za ubiegły rok. Aby dostać się do Europa Cinemas trzeba najpierw spełnić szereg wymogów, z których podstawowym jest jakość repertuaru – musi on być ambitny i zawierać propozycje europejskie.

Kino takie jak „Światowid”, według Marcina Borchardta - dyrektora kina, powinno pełnić rolę kulturotwórczą i proedukacyjną, powinno budować potrzeby poznawcze w młodych ludziach poprzez film oraz różne formy około filmowe. Nowy dyrektor kina „Światowid”, który kieruje nim od lutego, również napisał projekt, choć jak sam przyznaje wcześniej nie miał żadnego doświadczenia w tego typu działalności. Inicjatywa proponowana przez niego zyskała sobie uznanie Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej i zaowocowała środkami finansowymi na „ekstrawagancje”, do których można zaliczyć przeglądy animacji, filmów krótkometrażowych i reklamowych. Takie festiwale, jak np. Euroshort  wspiera Fundacja Młodego Kina, z którą być może udałoby się w przyszłości zawiązać bliższą współpracę i zorganizować warsztaty filmowe przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury „Światowida”. Aspiracje kina są międzynarodowe, udało się jak na razie przenieść do Elbląga festiwal filmowy ze Sieny.

W planach na przyszły rok kulturalny jest projekt „Nienacki znany i nie znany”, który ma popularyzować czytelnictwo w ogóle, ale głównie przybliżyć twórczość autora „Pana Samochodzika”. Ponadto już wkrótce rozpoczną się modernizacje warsztatowych pracowni, które zostaną wyposażone w nowy sprzęt. Należy jeszcze wspomnieć o przygotowaniach do X jubileuszowego OSAON’u. W czasie wakacji w samym „Światowidzie” nie będzie się zbyt wiele działo, między innymi, dlatego że rozpoczął się okres urlopowy, co nie znaczy jednak, że nie będą prowadzone żadne działania.

Fot. d-ave

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ M.
    Piątek, 30.06

    Tak trzymać!! Doskonała robota!! Jestem dumny z tego, że w Elblągu są wizjonerzy, którzy w czyn swoje wizje potrafią wprowadzać. W końcu Elbląg też z kulturą może być kojarzony w coraz szerszym kontekście.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1204309463501