Sobota, 4.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Obchody XL jubileuszu ETK

25.05.2006, 10:34:25 Rozmiar tekstu: A A A

„Spod znaku ETK” to wystawa, którą zorganizowano z okazji 40-lecia istnienia Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Otwarta zostanie dzisiaj o godzinie 18.00 w prezbiterium Galerii El. Jutro z kolei również z okazji jubileuszu zorganizowano koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot pod batutą Wojciecha Rajskiego, którą poprowadzi Krzysztof Dąbrowski, a na skrzypcach zagra Kaja Danczowska. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w Galerii El. Patronat nad nim objął prezydent, Henryk Słonina. Finansowo inicjatywę wsparł Urząd Miasta Elbląga oraz sponsorzy: ABB Zamech, Alstom Power Sp. z o.o., Grupa Żywiec, Browar w  Elblągu, Energa S.A.

Po II wojnie światowej Elbląg odbudowywano nie tylko z gruzów, podejmowano również działania mające na celu wskrzeszenie życia kulturalnego w mieście. Szczególny rozkwit przeróżnych inicjatyw przypada na okres po 1956 roku, tzw. „odwilży”. Właśnie wtedy powstaje DKF „Czerwona Oberża”, wokół którego skupiła się młoda inteligencja. Nawiązane kontakty z Filharmonią Narodową zaowocowały licznymi koncertami. Odział Polskiego Towarzystwa Historycznego wydawał „Roczniki Elbląskie”. Powstawały, jak grzyby po deszczu, kluby i stowarzyszenia przy różnych ośrodkach oświatowych i kulturalnych, jednak ich działalność często okazywała się chwilowa. Brak było również koordynacji i współpracy między placówkami.

Życie pokazało, że potrzeba głównego animatora, który wziąłby na siebie odpowiedzialność za organizowanie imprez kulturalnych, integrowanie środowisk twórczych i trzymanie pieczy nad stroną finansową przedsięwzięć. I tak doszło do powstania Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, które założono w marcu 1966 roku. ETK było wówczas instytucją samorządową, posiadającą status placówki państwowej, z siedzibą w budynku Elbląskiego Domu Kultury (dziś CKiWM „Światowid”). Od tamtej pory organizacja ewoluowała, przechodziła szereg zmian, jednak nieustannie działała dla rozwoju kultury w Naszym mieście.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.8925359249115