Niedziela, 20.06.2021, Imieniny: Bogna, Florentyna, Rafal
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Muzeum poszukuje pamiątek z pierwszej powojennej dekady

26.01.2021, 11:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Muzeum poszukuje pamiątek z pierwszej powojennej dekady
fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu przygotowuje wystawę na temat pierwszej powojennej dekady w Elblągu (1945-1955).

 

W związku z tym poszukujemy obiektów, które moglibyśmy w ramach tej wystawy zaprezentować: fotografii, dokumentów, rodzinnych pamiątek, przedmiotów przywiezionych przez pierwszych mieszkańców z ich pierwotnego miejsca zamieszkania, a także przedmiotów codziennego użytku. Stąd nasz apel do wszystkich elblążan: jeśli mają Państwo w swoich prywatnych i rodzinnych zbiorach i archiwach wyżej wymienione obiekty, prosimy o przekazanie ich (jako dary lub w drodze użyczenia) na potrzeby planowanej wystawy. W ten sposób wspólnie upamiętnimy pierwsze powojenne lata Elbląga – okres niełatwy, pełen wyrzeczeń, niepewności i trosk, ale jednocześnie naznaczony nadzieją oraz przede wszystkim ciężką pracą ludzi, którzy przybyli tu z różnych stron, zarówno  dobrowolnie, jak i pod przymusem, a następnie z mozołem odbudowywali nieznane sobie wcześniej miasto i tworzyli zręby jego życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego. Wszystkich z Państwa, którzy chcą wesprzeć nasze przedsięwzięcie prosimy o kontakt: j.szkolnicka@muzeum.elblag.pl.   

 
Wystawa powstaje w ramach projektu „Muzea ponad granicami. Etap II” realizowanego wspólnie z Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

 

Joanna Szkolnicka
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

 

 

Oceń tekst:

Ocen: 5

%80.0 %20.0


Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ Fan Gargamela
  Wtorek, 26.01

  Warto podać kwotę projektu!

 2. 2
  +6
  ~ BODZIO
  Wtorek, 26.01

  PRL zrobił tam trawniki,Cegła do Warszawy,

 3. 3
  --1
  ~ Klakier ?.
  Wtorek, 26.01

  Taki fan, a nie potrafi ustalić wielkości projektu. Otóż całkowity koszt obecnego II etapu projektu wynosi 1 869 000 euro, a kwota dofinansowania wynosi 1 682 102 euro. Natomiast koszt zakończonego I etapu projektu wynosił około 3 800 000 euro, a dofinansowano wówczas projekt kwotą ponad 3 500 000 euro.

 4. 4
  +2
  ~ mam
  Wtorek, 26.01

  ile płaco?

 5. 5
  +6
  ~ babcia
  Wtorek, 26.01

  elbląg miał to nieszczęście ,że przez wiele lat po wojnie przez ówczesny komunistyczny rzad był traktowany jako miasto niepolskie ,gdzie się nie buduje i nie inwestuje , bo zaraz tu przyjdą Niemcy. Potem przy wladzy byli sekretarze i prezydenci ,nie elblążanie i tak to się toczy byle jak do dziś.

 6. 6
  0
  ~ SAM
  Środa, 27.01

  całe ziemie "odzyskane" były tak traktowane. Nie było wiadomo czy znów niemcy tego nie wyszarpią. także nie ma się co dziwić , że nie inwestowano tylko wywożono co lepsze . Dotychczas jest tu Polska C.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.