Czwartek, 2.05.2024, Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Koncert Muzyki Współczesnej

08.04.2006, 15:41:16 Rozmiar tekstu: A A A

11 kwietnia Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” zaprasza do kawiarni „Muza” (II piętro) na Koncert Muzyki Współczesnej, który rozpocznie się o godzinie 18.30.

Zaprezentowane zostaną utwory XX-wiecznych i współczesnych, polskich kompozytorów: Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Joanny Bruzdowicz, Witolda Lutosłaskiego, Franciszka Woźniaka, Marcina Kopczyńskiego i Aleksandra Łożykowskiego. Wstęp na koncert jest wolny.


Karol Szymanowski
urodził się w 1882 r. na Ukrainie. Był wybitnym polskim kompozytorem, należącym do nurtu Młodej Polski. Gry na fortepianie uczył się najpierw pod kierunkiem ojca, a następnie u Gustawa Neuhausa, który zapoznał młodego Karola z dorobkiem muzyków romantycznych, zwłaszcza niemieckich. Studia ukończył w Warszawie u prof. Zygmunta Noskowskiego. W czasie pobytu w Berlinie poznał  Ryszarda Staussa, który stał się jego mistrzem. Pod wpływem jego muzyki powstały pierwsze symfonie Szymanowskiego. Kolejne utwory inspirowane były już impresjonizmem. Wojnę spędził w rodzinnym majątku na Ukrainie, ale po rewolucji straciwszy dobra ziemskie, został zmuszony wraz z rodziną do zamieszkania w Warszawie. Tam odniósł pierwsze sukcesy artystyczne, a po kilku latach został rektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. Karol Szymanowski cierpiał na gruźlicę i wyjechał do Szwajcarii na leczenie, gdzie zmarł w 1937 r. jego utwory cechuje liryczny styl muzyczny oparty na innowacyjnej orkiestracji. Wprowadził do swoich kompozycji liczne elementy folklorystyczne, głównie podhalańskie i kurpiowskie.

Grażyna Bacewicz wybitna polska skrzypaczka i kompozytorka, urodziła się w 1909 r. w Łodzi. Studiowała w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. W latach pięćdziesiątych XX wieku zrobiła błyskotliwą karierę jako skrzypaczka. W późniejszych latach oddała się niemal całkowicie komponowaniu. Tworzyła w stylu neoklasycznym, następnie ekspresjonistycznym. Zmarła w 1969 r.

Joanna Bruzdowicz urodziła się w 1943 r. w Warszawie, jest kompozytorką, pianistką i krytykiem muzycznym. Zaczęła pisać utwory muzyczne w wieku sześciu lat, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz w Paryżu u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena. Od 1975 r. mieszkała w Belgii, a obecnie we francuskiej części Katalonii. Jest założycielką i przewodniczącą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i K. Szymanowskiego w Belgii. Komponuje głównie muzykę sceniczną, zwłaszcza opery na tematy historyczne i współczesne. Ma na swoim koncie także musicale, balet, koncerty skrzypcowe, wiele pieśni i kantat, a także bogaty dorobek muzyki radiowej i filmowej.

Witold Lutosławski polski współczesny kompozytor i dyrygent urodził się w 1913 r. w Warszawie. Pierwsze próby kompozytorskie napisał już w wieku dziewięciu lat. Uczył się gry na skrzypcach i fortepianie. Studiował kompozycję, grę na fortepianie oraz matematykę. W czasie okupacji grał z Andrzejem Panufnikiem w warszawskich kawiarniach. Wspólnie opracowali dwieście transkrypcji utworów znanych kompozytorów. Niemal wszystkie utwory sprzed i z okresu wojny zaginęły. Kompozycje powojenne to głównie symfonie i koncerty, a także utwory dla dzieci. W latach sześćdziesiątych Lutosławski zajął się również dyrygenturą i dydaktyką. Jeździł z wykładami po całym świecie. Był też działaczem Związku Kompozytorów Polskich. Stworzy oryginalną technikę kompozytorską aleatoryzmu kontrolowanego. Za swoją pracę został odznaczony najwyższymi orderami PRL i III RP.

Franciszek Woźniak urodził się w 1932 r. w Rawiczu studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W 1959 r. został nagrodzony za muzykę do sztuki „Voyzzeck” G. Büchnera i operę kameralną „Lekcja fruwania”. W kolejnych latach zdobywał następne nagrody za swojej utwory. Od 1973 r. został wykładowcą na PWSM w Gdańsku, kilka lat później także w Bydgoszczy. Jego utwory znane są prawie na całym świecie. W 1992 r. nadany mu został tytuł profesora zwyczajnego.

Marcin Kopczyńcki urodził się w 1973 r. w Inowrocławiu. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Inowrocławiu w klasie fortepianu i rogu. Studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy kompozycję i teorię muzyki. Obecnie pracuje jako asystent na macierzystej uczelni. Jest autorem m. in. koncertów kameralnych, kompozycji na skrzypce i na gitarę, ośmiogłosowego motetu, który znalazł się w finale konkursu New London Choir Choral Composition Prize. Napisał również kilka utworów dla dzieci np.: „Muzyka radosna” – na cztery ręce oraz „W tajemniczym ogrodzie”. Pracuje również jako akompaniator w PSM w Inowrocławiu oraz organista Parafii św. Jadwigi Królowej w rodzinnym mieście.

Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.2479951381683