Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

"Kulturalni" dyrektorzy naginają rzeczywistość i liczą na cud?

23.02.2018, 07:00:58 Rozmiar tekstu: A A A
 "Kulturalni" dyrektorzy naginają rzeczywistość i liczą na cud?
Fot. Ryszard Biel

Instytucje składając wnioski o dofinansowanie projektów piszą nieprawdę. Jeżeli dyrektor we wniosku napisał, że ma pieniądze na wkład własny, to nie może później powiedzieć, że pan prezydent jest zły i nie daje mi na wkład własny. Dla mnie to jest kuriozum. Nie można kłamać składając wnioski - sprawę jasno stawia Jacek Boruszka, wiceprezydent Elbląga. O co chodzi? Pieniądze na elbląską kulturę w tym roku skurczyły się o wkłady własne potrzebne, aby zrealizować projekty dofinansowane między innymi z ministerstwa kultury. Ich brak może oznaczać konieczność rezygnacji z organizacji niektórych wydarzeń bezpłatnie dostępnych dla elblążan. Zdarza się, że dyrektorzy instytucji, aby mimo wszystko zdobyć dofinansowania naginają rzeczywistość.


Elbląskie, miejskie instytucje kultury radzą sobie dobrze lub bardzo dobrze. Wczoraj (22 lutego) radni z Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zapoznali się z podsumowaniami ich działalności w ubiegłym roku i planami na rok 2018. Tradycyjnie jednym z najpoważniejszych problemów, z jakim się zmagają, jest zbyt mała ilość pieniędzy. W tym roku może być ich jeszcze mniej niż w latach ubiegłych, bo prezydent zapowiedział, że w budżecie miasta nie ma pieniędzy na wkłady własne. To oznacza, że część projektów i działań wisi pod znakiem zapytania. Wiele instytucji próbuje bowiem dofinansowaniami zewnętrznymi wypełnić lukę po sponsorach, którzy w ostatnim czasie bardzo się wykruszyli. W tej sprawie o pomoc do radnych zaapelowała Bożena Sielewicz, dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Dostaliśmy informację z miasta, że w tym roku w ogóle nie będzie wkładów własnych. To jest niemożliwe. Tak się nie da funkcjonować. W momencie, kiedy mamy tak małą ilość pieniędzy w budżecie, podobnie jak pozostałe instytucje tyle, trzeba nam pomóc w tych wkładach własnych. Otrzymaliśmy już jedno dofinansowanie na udział w prestiżowym festiwalu. Jeśli kolejne projekty, w tym: Kultura dostępna dla dzieci czy Muzyka polska na Żuławach przejdą i zdobędą dofinansowanie, to nie będę miała pieniędzy na wkład własny

- mówiła Bożena Sielewicz.

Dyrektor przyznała, że składając wnioski o dofinansowanie, deklaruje posiadanie wkładu własnego, choć pieniędzy na to realnie nie ma.

- Nie mogę nie składać tych wniosków. Nie będę ograniczała się w możliwościach pozyskiwania pieniędzy. W 2017 roku wkłady własne zabezpieczyłam pieniędzmi od sponsorów i z dochodów. W tym roku potrzebujemy ok. 60 tys. zł - przekonuje dyrektor EOK.

Takie naginanie rzeczywistości i stawianie prezydent przed faktem dokonanym budzi sprzeciw przedstawicieli ratusza, którzy przyznają, że ten zabieg stosują i inni dyrektorzy instytucji miejskich.

Na wkłady własne w tym roku nie ma pieniędzy i mówienie, że akurat orkiestrze przydałoby się 60 tys. To nie jest dużo na jedną organizację, ale nie bądźmy oderwani od rzeczywistości. Mamy inne instytucje, które też potrzebują na wkłady własne. Budżet nie jest z gumy, pieniędzy jest, ile jest. EOK i inne instytucje powinny planować swoje działania względem tego, jaki mają budżet. Instytucje składają wnioski o dofinansowanie bez wkładu własnego, pisząc nieprawdę, a potem stawia się pana prezydenta w sytuacji dokonanej, że muszą mieć na wkład własny, bo jest wniosek. To jest odwrócenie sytuacji. Jeżeli dyrektor we wniosku napisał, że ma wkład własny, to nie może przyjść na drugi dzień i powiedzieć, że pan prezydent jest zły i nie daje mi na wkład własny. Dla mnie to jest kuriozum. Nie można kłamać składając wnioski

- przekonywał Jacek Boruszka.

Radni, choć nie popierają działania dyrektorów, widzą potrzebę wsparcia ich działań z budżetu miasta. Jedno jest pewne brak tych pieniędzy odbić może się na elblążanach. Wydarzenia, np. koncerty dla dzieci EOK, organizowane z takich projektów z reguły były dostępne całkowicie bezpłatnie. Co o zachowaniu dyrektorów instytucji kultury sądzą Czytelnicy info.elblag.pl? To próba zmuszenia władz miasta do wyłożenia kasy czy też pozytywne działania, które mają poprawić ofertę kulturalną?



 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Komentarze do artykułu (19)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ głodny
  Piątek, 23.02

  O zachowaniu Sielewicz od czasu jak podsiadła mnie w bufecie Urzędu Miejskiego zajadając obiad nie będę się łaskawie wypowiadać ...

 2. 2
  +16
  ~ wercia
  Piątek, 23.02

  tak, posiedzą, popalają o niczym, kawkę wypiją i ciasteczko zjedzą i na tym koniec!

 3. 3
  +11
  ~ kij ma dwa końce
  Piątek, 23.02

  Jeżeli ktoś składa fałszywe informacje to czy nadal może cieszyć się społecznym zaufaniem? Czy nadal może piastować swoje stanowisko? A z drugiej strony w trakcie kampanii wyborczej politycy obiecują różne rzeczy, nieraz takie, że w głowie się nie mieści. A potem przychodzi rzeczywistość i z realizacją różnie bywa. Jakie na to macie rozwiązanie ?

 4. 4
  +6
  ~ klaun
  Piątek, 23.02

  Ot i mamy finał . Okazuje się ,że w elbląskim budzecie nie ma na nic. Tak to wygląda oszczedzanie po elbląsku. Tylko urząd nie oszczedza na sobie. brawo

 5. 5
  +8
  ~ Rozgonic
  Piątek, 23.02

  Dyrektorzy co jeden to ma,, l posadzony z klucza. Na palcach można policzyć prawdziwych menadżerów. Zdziwienie że w Elblągu brakuje kasy,popatrzcie uważnie a winowajca na bagnach jest i na urzędach. Boicie się o stołki inicnie mówicie że winny jest olsztyn.

 6. 6
  +11
  ~ Prorok Igor
  Piątek, 23.02

  Po pierwsze dyrektor który chce brać udział w projektach i nie umie zorganizować wkładu własnego powinien natychmiast zostać zwolniony z pełnienia obowiązków lub milczeć i się nie kompromitować! Widzę, że po numerze z muzeum wszyscy przyjęli postawę roszczeniową? Panie Wróblewski pora na przewietrzenie korytarzy jest tylu młodych zdolnych, ambitnych z talentami menadzerskimi....Dość rozdalnictwa według klucza partyjnego i powiązań towarzyskich. Inna sprawa co na decyzję Boruszki wybitny specjalista od ciepłej posadki oraz jego promotor tym razem nie staną za Bożenką? POra na zmiany!

 7. 7
  +11
  ~ klik
  Piątek, 23.02

  Jeżeli jest wymagany wkład własny, to nie ma zmiłuj i o dotację nie powinno się występować. A jak się chce funkcjonować to trzeba zarabiać innej możliwości nie ma pani dyrektor EOK.

 8. 8
  +5
  ~ Gulag
  Piątek, 23.02

  Same profesjonalne towarzystwo, zwlaszcza z pisuaru, kwiat urody , merytoryki i znawcy tematu. Co za żenada

 9. 9
  +5
  ~ Poirytowany
  Piątek, 23.02

  Klamia,klamali i beda klamac.Ostatnie dwa lata partii rzadzacej prawaków to falsz,obluda,klamstwa,manipulacje,pomówienia,indolencja,chamstwo,propaganda tylko rzekomego wlasnego sukcesu,dzielenie,jatrzenie i rozlam w spoleczenstwie na wieki,zadnego solidarnego programu i dzielenie nawet pierwsze dzieci na gorsze pozbawiajac ich 500+ mimo ze konstytucja mowi ze kazdy obywatel ma rowne prawa...niestety to takze klamstwo!

 10. 10
  +16
  ~ Umiar
  Piątek, 23.02

  Orkiestra kameralna wyciąga szmal na każdą okazję. maja przecież niemałe uposażenia, a ciągną dodatkowo. Również ze spółek elbląskich. Kiedy ktoś powie basta.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.