Poniedziałek, 14.06.2021, Imieniny: Bazyli, Eliza, Justyna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Przez dwa dni w Elblągu brzmiała muzyka dawna

16.06.2014, 07:00:01 Rozmiar tekstu: A A A
Przez dwa dni w Elblągu brzmiała muzyka dawna
fot. Adrian Sajko

W dniach 14-15 czerwca odbywały się coroczne Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, organizowane przez Elbląskie Towarzystwo Kultury oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Jest to projekt realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Elblągu.

 
W sobotę, w godzinach 14:00 - 17:00 oraz w niedzielę 11:00 - 13:00 przy ulicy Stary Rynek, przed Bramą Targową oraz Hotelem Elbląg, usłyszeć można było łagodne dźwięki muzyki dawnej. Przebrani w historyczne stroje muzycy nie tylko śpiewali i grali na instrumentach, ale także prezentowali różne tańce. 
 
Chociaż w sobotę pogoda nie dopisała, a muzycy musieli szukać schronienia w hotelowej sali, to niedziela znacznie bardziej nadawała się do plenerowych koncertów. Pod hasłem "Od Średniowiecza do Baroku" swoje talenty prezentowały zespoły: "Parmezan" z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu, "Pomezania" z Młodzieżowego Domu Kultury w Malborku oraz "Piccolo" z Pałacu Młodzieży w Gdańsku. 
 
Elbląskie Dni Muzyki Dawnej, jak co roku, zakończył Koncert Galowy, który można było usłyszeć o godzinie 18:00 w Ratuszu Staromiejskim. W jego repertuarze znalazły się cztery Sonaty, takich kompozytorów jak Georg Friedrich Handel, Carl Philipp Emanuel Bach, Joseph Bodin de Boismortier i Georg Philipp Telemann, w wykonaniu warszawskiego zespołu „Le Passioni dell’Anima”. Koncert nosił tytuł „Muzyczne temperamenty - sangwinik i melancholik”. Wstęp na salę był wolny od opłat.
 
Korzystając z okazji, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, informowało również o programie stypendialnym "Promocje", który realizuje od ponad 10 lat. Celem programu jest wspieranie uzdolnionych artystycznie młodych elblążan. Co roku podczas Koncertu Donacyjnego zostają wręczone stypendia oraz podziękowania dla wszystkich darczyńców. Na ten cel można przeznaczyć 1% swojego podatku.
 
Wiktoria Aleksandrowicz

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / XIX Elbląskie Dni Muzyki Dawnej - Koncert Galowy ( zdjęć 10 )
Dodano: 2014-06-15 |  fot. Adrian Sajko
0

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --1
  ~ nwo
  Poniedziałek, 16.06

  "Przez dwa dni w Elblągu brzmiała muzyka dawna" - po jakiemu to jest? co to jest muzyka dawna? mam rozumieć że grali ją ludzie z dawien dawna na dawien dawnych instrumentach? czy poprostu grali ją ludzie z XXI wieku na replikach instrumentów? w takim razie o ile ta dawna muzyka jest poprawna to dawna ona nie jest.

 2. 2
  +2
  ~ teremi@gazeta.pl
  Poniedziałek, 16.06

  a czy jak ktoś powie/napisze, że gra muzykę baroku/renesansu, to też będziesz się "czepiał" internauto/polonisto? a muzyka dawna, to utwory skomponowane przed wiekami i tym terminem określane i odnosi się to do m.in. do twórczości okresu średniowiecza czy baroku

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.