Niedziela, 27.11.2022, Imieniny: Ksenia, Walerian, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Rozpoczął się II Festiwal Jazzowy "Jazzbląg" - zobacz zdjęcia

18.07.2013, 12:32:24 Rozmiar tekstu: A A A
Rozpoczął się II Festiwal Jazzowy
fot. Mirosław Kliński

Od środy (17.07.2013), w sali koncertowej Galerii El, rozpoczął się II Festiwal Jazzowy „Jazzbląg”. Elitarna muzyka, niełatwa dla wielu, rozbrzmiała w klimatycznych murach, które zawsze chętnie goszczą muzyków jazzowych, znakomicie podkreślając brzmienie ich utworów.

- 50 lat temu, w Galerii El, wielu pasjonatów, ludzi, których uważano za wariatów (dziś by się powiedziało „pozytywnie zakręconych”), w robotniczym mieście wymyśliło sobie, że będą propagować jazz - przybliżył historię Festiwalu Leszek Sarnowski, Dyrektor Departamentu Kultury.-  I tak się składa, że są z nami niektórzy z nich. Państwo Nina i Jerzy Wojewscy, dla których kieruję szczególne słowa podziękowania. Są stałymi bywalcami koncertów jazzowych i to dzięki nim powstał w Elblągu pierwszy klub jazzowy w Polsce. Ich dzieło kontynuowali następni. Ludzie, którzy z podobnymi pasjami, zarażeni przez tych pionierów jazzu w Elblągu, kontynuowali te przedsięwzięcia. Wśród nich jest obecna z nami Ania Selke. Ania od wielu lat, właśnie w tym miejscu prowadzi Klub Środowisk Twórczych „Krypta”, gdzie przez wiele miesięcy w ciągu roku, nie tylko przy okazji Festiwalu, możemy usłyszeć piękne dźwięki, piękny jazz, piękne jazz session, ale także swoim uśmiechem sprowadza tłumy do Galerii. Aniu dziękujemy. Człowiek, który wprowadza dźwięki jazzowe do publicznej sfery miejskiej, to jest Wojtek Minkiewicz, właściciel klubu Mjazzga.

Po części oficjalnej Leszek Sarnowski zaprosił zgromadzonych na część artystyczną. - Miłej zabawy. Zaproście swoich znajomych, przyjaciół – jeszcze miejsce się znajdzie. Wszystkiego dobrego. Jazzbląg Festiwal otwarty.

Pierwszy dzień II Festiwalu Jazzbląg, którego motywem było hasło „Elbląg i przyjaciele”, otworzył występ elbląskiego big bandu „Fila Band”, który powstał niedawno i na Festiwalu wystąpił po raz pierwszy. Po ich debiucie można stwierdzić, że na pewno ich jeszcze usłyszymy.

Wśród wykonawców tego wieczora znaleźli się uznani muzycy jazzowi: Krakowski Quintet, Zuehlke Project, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group.

Dziś, 18 lipca 2013, od godz. 18:00 kolejna dawka jazzu. Tym razem w wykonaniu Krystyny Stańko, Michael „Patches” Stewart Septet, Adam Bałdach Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / II Festiwal Jazzowy ( zdjęć 69 )
Dodano: 2013-07-18 | fot. Mirosław Kliński
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --4
  ~ wasyl
  Czwartek, 18.07

  Sarnowski, pakuj się nowa władza rozliczy skąd kasa na tą imprezę i dni elblaga

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.92598295211792