Wtorek, 23.04.2024, Imieniny: Jerzy, Wojciech
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Brama do przeszłości

29.06.2013, 08:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Brama do przeszłości

Już od poniedziałku, 1 lipca, turyści i elblążanie będą mogli skorzystać z wakacyjnych propozycji, oferowanych w Bramie Targowej. Elbląscy muzealnicy przeniosą ich w czasy krzyżackie, opowiedzą o broniącym miasta piekarczyku, zaprezentują dawne gry i zabawy.

 
 „Brama do przeszłości” to wakacyjne animacje historyczne na Starym Mieście, prowadzone przez edukatorów z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu przy wsparciu Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Elblągu i elbląskich rekonstruktorów historycznych. Miejscem spotkań jest Brama Targowa. Tu też znajdzie się stary elbląski tramwaj, będący letnią atrakcją turystyczną. Przez całe wakacje, między poniedziałkiem a piątkiem w godz. 10.00-13.00, okolice dawnej bramy do miasta na Starym Rynku będą miejscem spotkań z historią Elbląga. Zajęcia „Brama do przeszłości” to dawne gry i zabawy ruchowe, historyczne i współczesne gry planszowe i zręcznościowe, zabawy plastyczne z przeszłością w tle, salon dawnych przebrań, mini-wystawa zdjęć przedwojennego Elbląga i sporo innych ciekawostek. Ta część przeznaczona jest głównie dla najmłodszych w wieku od kilku do kilkunastu lat.
 
Są też propozycje dla całych rodzin, mieszkających w Elblągu i dla odwiedzających miasto. Każdego z wakacyjnych dni między poniedziałkiem a piątkiem, o godz. 12.30 odbędzie się oprowadzanie po Bramie Targowej, połączone z opowieścią legendy o piekarczyku. Wstęp jest wolny.
 
Natomiast w każdy wakacyjny poniedziałek, w godz. 10.30 – 12.00 prezentowane będą chętnej młodzieży i osobom dorosłym „Opowieści o przeszłości” – popularne ujęcia różnych ciekawych aspektów przeszłości. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się w poniedziałek 1 lipca, nosi tytuł „Wojenna propaganda w filmie animowanym” i prowadzone będzie przez Piotra Adamczyka.
 
Muzealni specjaliści od atrakcyjnego uczenia historii przygotowali też specyficzne, tematyczne tygodnie historyczne. Pierwszy z nich rozpocznie się 22 lipca, czyli w dawne święto z czasów PRL-u. I czasy „demokracji ludowej” będą towarzyszyły spotkaniom tego tygodnia aż do piątku. Będą prezentacje przedmiotów z tamtych czasów, akcja zbierania pamiątek, pokazane zostaną zabawki i dawne gry podwórkowe. Będą też akcenty poważniejsze, w tym poniedziałkowa opowieść o Elblągu w 1970 roku i jego roli podczas strajków robotników Wybrzeża.
 
Wszystkie zajęcia w ramach akcji „Brama do przeszłości” są bezpłatne.
 
Tomasz Gliniecki
 
Kierownik Działu Edukacji i Promocji
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ anonim
  Piątek, 28.06

  Prawdziwego Piotra Adamczyka? ;)

 2. 2
  +1
  ~ kamera
  Sobota, 29.06

  Wspaniałą sprawą by było gdyby pojawili się krzyżacy w strojach rycerskich i polscy rycerze na tej uliczce koło bramy.Kamerka internetowa powinna być na Bramie Targowej -popatrzmy jak pięknie wygląda Starówka na tym zdjęciu w artykule.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1352558135986