Wtorek, 31.01.2023, Imieniny: Marcelina, Ludwik, Jan
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Światowej sławy dyrygent Marek Moś został Dyrektorem Artystycznym EOK!

16.02.2013, 12:23:26 Rozmiar tekstu: A A A
Światowej sławy dyrygent Marek Moś został Dyrektorem Artystycznym EOK!
fot. Mateusz Smoliński

Dzięki Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej tegoroczne Walentynki były dniem wyjątkowym. Koncert, który odbył się 14 lutego w gmachu Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, zostanie na długo w pamięci tych, którzy postanowili święto zakochanych spędzić niekonwencjonalnie.

534 guziki i 41 klawiszy, czyli trzy akordeony w rękach trzech znakomitych muzyków z Motion Trio, to był niepodważalny hit tego wieczoru. Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn fenomenalnie prezentowali kolejne utwory wprawiając siebie i słuchaczy niemal w ekstatyczny trans. „Libertango” Astora Piazzolli, klasyczny fragment „Montecchi i Capuleti” z baletu Romeo i Julia Sergiusza Prokofiewa, znane i lubiane Preludium e-moll op.28 no 4 Fryderyka Chopina czy nieprawdopodobna „Orawa” Wojciecha Kilara, przeplatały się z kompozycjami głównych bohaterów wieczoru. Zabawny utwór inspirowany moskiewską przygodą – „DJ Chicken from Moscow”, namacalne,  głośno bijące „Serce” i przezabawna  etiuda o grze komputerowej pt. „Game over” to utwory, które udowodniły nie tylko wirtuozerię muzyków, ale również pokazały ich poczucie humoru i możliwości malowania dźwiękiem otaczającej nas rzeczywistości.

Triu towarzyszyła świetna jak zwykle Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Mosia. I choć nie pierwszy raz Orkiestra wystąpiła z tym dyrygentem, to właśnie w walentynkowy wieczór Marek Moś po raz pierwszy, oficjalnie, stanął przed nią jako nowy Dyrektor Artystyczny EOK i jej pierwszy Dyrygent.

To był wieczór pełen wzruszeń, pasji i niezapomnianej muzyki. Nieprawdopodobna energia emanująca ze sceny nie tylko wprawiła słuchaczy w z znakomity nastrój, ale niemal ich od siebie uzależniła. Dwuczęściowy koncert miał szansę stać się trzyczęściowym. Publiczność długimi i głośnymi brawami dziękowała artystom za przeżycia, prosząc o więcej. Prośby były na tyle skuteczne, że Morion Trio w ostatniej części pojawiło się jeszcze trzy razy grając na bis z taką  samą radością i zaangażowaniem. 

Być może spędzanie Dnia św. Walentego z EOK stanie się elbląską tradycją. Przyznać trzeba, że taki prezent zawsze będzie niezapomniany.
 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (11)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ L.P.
  Sobota, 16.02

  Piękny koncert z taką energią ,że trudno było sobie samemu z nią poradzić. Moś znakomity dyrygent z EOK niewiarygodne.

 2. 2
  +3
  ~ Optymistka
  Sobota, 16.02

  Obcowanie z żywą muzyką i to w takim wykonaniu - bezcenne. Nieprawdopodobna dawka pozytywnej energii, energetyzujących doznać... po prostu fantastyczny koncert!

 3. 3
  0
  ~ meloman
  Sobota, 16.02

  Chetnych na koncert było więcej tylko znów brak dużej sali koncertowej by pomieściła miłośników muzyki.KIEDY wreszcie politycy w tym mieście zaczną budowę budynku filharmonii w Elblągu.Skandalem można nazwać by tak WSPANIAŁA Orkiestra grywała tylko dla elity i byle gdzie.Sala koncertowa musi być w 130 tys mieście.

 4. 4
  +4
  ~ dr.Hause
  Sobota, 16.02

  Jeśli nie otrzymaliście Państwo , ostatnio dobrej nowiny to właśnie ją usłyszycie . Pan Marek Moś , został dyrektorem artystycznym naszej orkiestry kameralnej . Świetny skrzypek , dyrygent i człowiek nader wrażliwy . Czujący orkiestrę i wiedzący o muzyce to , co wiedzą ludzie ją kochający . Kochający mądrze i wiedzący , jak energię orkiestry przesłać w słuchających . Aby ich oczarować . Jak uczynnić , z dźwięków opowieść muzyczną . Jak stworzyć klimat , będący odzwierciedleniem zamysłu kompozytora . Pan Moś już umie , być przekaźnikiem , wzmacniaczem orkiestry . A to cecha charakteru , którą ma nie wielu dyrygentów . Dlatego elbląska orkiestra ma ogromne szczęście . Co prawda , nie dostała skrzypiec za milion , ma za to p. Marka wartego dwa miliony . A może więcej ?

 5. 5
  --2
  ~ skandallll
  Sobota, 16.02

  jaka elita taka sala, tyle w temacie elity

 6. 6
  --4
  ~ zniesmak
  Sobota, 16.02

  Pani Kamilo światowej sławy są dyrygenci takich orkiestr jak filharmonicy berlińscy czy nowojorscy czy kilku innych stolic europy !! inni to znakomici muzycy i ludzie - własnie taką osobą jest pan Marek Moś. Tytuł artykułu brzmi prowincjonalnie

 7. 7
  --1
  ~ /////
  Niedziela, 17.02

  A ja zgodzę sie , jak najbardziej światowej sławy biorąc pod uwage jego wielkie osiągnięcia , szczególnie kiedy grał w Kwartecie Sląskim. Cudze chwalicie swego nie znacie.... Ot co!

 8. 8
  --1
  ~ wsab
  Niedziela, 17.02

  a po co w orkiestrze silewcz,na jakim gra instrumencie ,chyba że nowaczka,ale tylko do referendum

 9. 9
  0
  ~ L.P.
  Niedziela, 17.02

  Dzięki Tej Pani Orkistra jest tu gdzie jest.

 10. 10
  --2
  ~ j
  Niedziela, 17.02

  Światowej sławy? Przy całym szacunku dla dyrygenta... Śmieechu warte

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2023 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1687910556793