Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Nasz artystyczny kapitał

06.12.2012, 10:55:17 Rozmiar tekstu: A A A
Nasz artystyczny kapitał
fot.nadesłane

Kamień wrzucony do wody zatacza szerokie kręgi, tak samo dzieje się w przypadku edukacji - wystarczy rozbudzić w młodych ludziach ciekawość, a później czekać na efekty. Symbolicznym kamieniem, który miał sprowokować młodzież do artystycznych działań był realizowany przez "Światowid" projekt "Kręgi kultury".

Różnorodność to słowo-klucz do tego projektu. Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" już na etapie pisania "Kręgów kultury" konsultowało go z pięcioma szkołami - każda innego typu, dla każdej przygotowano indywidualny program zajęć.

- Ten projekt był nowatorski, jeszcze nigdy nie realizowaliśmy projektu z tyloma partnerami - mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. - Każda szkoła to inni uczniowie - z Elbląga i Ornety, ze szkół technicznych, liceum, gimnazjum, ze specjalnego ośrodka szkolno - wychowawczego. Inne potrzeby, inna wiedza, inne umiejętności to było wyzwanie i ogromna satysfakcja, że się udało.

Projekt "Światowida" znalazł się na 7 miejscu  spośród 274 wniosków złożonych do Programu Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna, CSE to też jedyna instytucja w województwie warmińsko - mazurskim, która otrzymała dofinansowanie. Wartość projektu to 52 514 zł.

- Dla mnie wartością tego projektu było to, że młodzież wreszcie miała możliwość uczestniczenia w praktycznych zajęciach artystycznych, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele byli zachwyceni pracowniami i materiałami, których nie ma w szkołach - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, instruktor plastyki w CSE "Światowid". - Konstruując program zajęć dla Zespołu Szkół Technicznych zwracałam uwagę na to, żeby te zajęcia przydały im się w przyszłości, może zainspirowani nimi podejmą zawód dekoratora wnętrz. Gimnazjaliści połączyli umiejętności plastyczne i wiedzę z dziedziny historii.

To również dla młodzieży okazało się wielką wartością – w ankietach przeprowadzonych po zajęciach podkreślali ich praktyczny charakter i to, że mogli w nich uczestniczyć w sposób aktywny.

- Mitem jest, że edukacja artystyczna czy zajęcia plastyczne są tylko dla zdolnych - stwierdza Helena Wojciechowska, instruktor plastyki w CSE "Światowid". - To nie zdolności są kryterium, ale chęć i świadomość, że takie zajęcia wpływają na umiejętności manualne, kreatywność, wyobraźnię. Trzeba również uświadomić sobie to, że efekty takiej edukacji nie są mierzalne tu i teraz, ale procentują w przyszłości.

Bo „Kręgi kultury” stanowią wstęp do kolejnych działań, szerszej współpracy, która nie kończy się z dniem zakończenia projektu.

- Projekt  "Kręgi kultury" był bardzo ciekawym przedsięwzięciem.  Pomógł "oswoić się"  młodzieży ze sztuką, dał możliwość wyrażenia siebie w różnorodnych formach   artystycznych – podsumowywała projekt Agnieszka Jurewicz, nauczycielka z II LO. -  Szczególnie  frapująca  była możliwość  tworzenia.  Zajęcia  prowadzone były w sposób interesujący. Pozostaje  niedosyt  wiedzy  na  temat  sztuki dawnej i współczesnej. Może do nadrobienia w nowym projekcie?

Interesujący sposób prowadzenia zajęć również dla młodzieży okazał się najistotniejszy, uczniowie podkreślali, ze „Kręgi kultury” pozwoliły im spojrzeć na sztukę od strony jej twórcy, nie tylko odbiorcy, dały im również możliwość zobaczenie siebie i kolegów w innym świetle. Podobało im się także to, że wyszli ze szkoły, zajęcia odbywały się w domu kultury, poza klasami, w profesjonalnych pracowniach.

Oprócz różnego typu zajęć, które zostały sfotografowane i opisane na stronie www.swiatowid.elblag.pl na koniec uczniów czekały trzy propozycje wyjazdów do muzeów i galerii w Trójmieście. II Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół Inżynierii i Środowiska byli w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Gimnazjum nr 2 w Ornecie zwiedzali wystawy Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, zaś podopieczni Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 2 odwiedzili Muzeum Etnograficzne w Gdańsku, dodatkowo w ramach projektu "Twórcza terapia" obejrzeli spektakl w gdańskim teatrze.

To jakie według uczniów były „Kręgi kultury”? Ciekawe, inspirujące i wciągające.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.

 

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (0)

Dodaj nowy komentarz

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3738939762115