Piątek, 12.04.2024, Imieniny: Juliusz, Zenon, Wiktor
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

„Ty mnie poezjo chwyć w swą sieć…”. Recital Jerzego Mamcarza

05.08.2012, 10:00:52 Rozmiar tekstu: A A A
„Ty mnie poezjo chwyć w swą sieć…”. Recital Jerzego Mamcarza
fot. Aleksandra Szymańska

Wczoraj, w sobotę, 4 sierpnia, w Muszli Koncertowej Parku Bażantarnia wystąpił Jerzy Mamcarz. Autor, kompozytor i pieśniarz wywodzi się z Piwnicy pod Baranami, a zaśpiewał w ramach „Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej”. Recital tego artysty jest wstępem do części głównej Elbląskich Nocy, które w tym roku przeniosły się z dziedzińca Muzeum na dziedziniec Galerii El.

Jerzy Mamcarz to artysta, który wykonuje recitale w pełni autorskie oraz chętnie sięga po twórczość współczesnych polskich poetów. Jego koncerty to poetycko-satyryczny program autorski, osadzony w poetyce Jonasza Kofty, oparty na grze nastrojów.

Natrojowo-liryczno-satyryczne teksty mogli również usłyszeć elblążanie, zgromadzeni wczoraj w Muszli Koncertowej. - Chciałem się z Państwem przywitać introdukcją, która wprowadzi  nas w klimat tego spotkania – powiedział Jerzy Mamacarz, wykonując na powitanie swój przebój „Zanim”. Elblążanie mogli wczoraj usłyszeć jeszcze takie przeboje jak: „Pszczeli jam”, „Romans na łyżworolkach”, czy też „Śmieszną lub smutną piosenkę o Don Kichotach”, która przez wiele miesięcy gościła, a 3 miesiące zajmowała 1. miejsce, na Liście Przebojów w kategorii Piosenka Literacka w I Programie Polskiego Radia w 1998 roku.

Zgromadzeni na koncercie elblążanie nie szczędzili artyście gorących oklasków i słów uznania – Nie każdy lubi ten typ muzyczny, reprezentowany przez Mamcarza – mówi o twórczości artysty pan Włodzimierz, który na recital przybył wczoraj z żoną Elżbietą -  Są to najczęściej  kompozycje o głębokiej treści, wyszukanej, często delikatnej melodii oraz skromnej aranżacji – mówi – Za to cenię  Jerzego Mamcarza, bo w swoich występach łączy nastrojową poezję z satyrą, a to trudna sztuka w obecnych czasach. - wyjaśnia pan Włodzimierz.

Artysta w czasie swego recitalu wprowadzał swoich widzów w nastrój każdej wykonywanej piosenki, krótką, satyryczną anegdotką, celnie trafiająca do sedna wyśpiewanego przekazu piosenki.

Aż do 24 sierpnia, swoistym preludium do Elbląskich Nocny w Galerii El, będą jeszcze dwa występy artystów, którzy zaśpiewają w ramach Festiwalu Piosenki Wartościowej. 11 sierpnia – wystąpi Joanna Lewandowskia – Zbudniewek, artystka osadzona w gruncie nurtu poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej, jakkolwiek niezwykle chętnie odnajdująca się także w rocku, bluesie i jazzie.

A już 18 sierpnia zapraszamy na recital Jarosława Chojnackiego, wokalisty, gitarzysty i interpretatora piosenki literackiej.

Obydwa koncerty zagrane zostaną w  Muszli Koncertowej w Parku Bażantarnia. Wstęp wolny.


 

Aleksandra Szymańska

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 6 )


Komentarze do artykułu (2)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ zaoczny
  Niedziela, 05.08

  Koncerty 11 i 18 sierpnia w muszli koncertowej w Bażantarni o godz. 18.00 , przypominam , bo autorka artykułu pisze trochę zawile i nie dla każdego zrozumiale. A reklamy nigdy nie za wiele.

 2. 2
  +1
  ~ wczorajsi widzowie
  Niedziela, 05.08

  dla nas jak najbardziej zrozumiale, jak wynika z ostatnich akapitow tekstu. Dziękujemy panu Mamcarzowi, za mily dla ucha wystep. Zapraszamy d nas ponownie!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1565909385681