Sobota, 4.05.2024, Imieniny: Florian, Malwina, Monika
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii KULTURA

Wstrząsająca lekcja kastracji w Noc Muzeów. Zobacz jak było!

17.05.2010, 09:30:03 Rozmiar tekstu: A A A
Wstrząsająca lekcja kastracji w Noc Muzeów. Zobacz jak było!
Fot. Rafał Kadłubowski

Nie zdążyli sobie uświadomić, że między nogami mają coś bardzo ważnego, a już im to odbierano. Ktoś zdecydował, że nigdy nie doświadczą bycia z kobietą,  bycia ojcem, bycia mężczyzną. Na zawsze mieli pozostać dziećmi - „cudownymi dziećmi”.  Przed okresem dojrzewania pozbawiano ich genitaliów. Oficjalnie poświęcano ich „w imię sztuki”, prawda była jednak bardziej brutalna – byli szansą na poprawę bytu materialnego swojej rodziny.  Aż do czasu, gdy zakazał tego papież, czyli do lat 70. XVIII wieku.

CS Galeria El po raz trzeci włączyła się w obchody Międzynarodowej Nocy Muzeów. W tym roku Galeria zaproponowała dwa widowiska muzyczno - wizualne. Oba niezwykle intrygujące, zapierające dech w piersiach, dające impuls do refleksji i zmuszające do przeczytania tego i owego. Ale do rzeczy.

W sobotę (15 maja) około godziny 21.00 rozpoczął się kilkunastominutowy performance autorstwa Ani Brałkowskiej i Krzysztofa Topolskiego - Arszyna, noszący nazwę „Przemiany/ Transformations” . Po raz pierwszy w Elblągu można było zobaczyć współczesny taniec japoński butoh. Jest to taniec, który nie opiera się na choreografii czy jakiejś tanecznej pozycji, a na relacji: umysł – ciało. Nie chodzi tu też o opowiedzenie fabuły, a o badanie impulsów  pochodzących z najgłębszych warstw jaźni, impulsów często stłumionych przez społeczne normy. Tancerz przypomina pierwotniaka w trakcie ewolucji. Widok jest fascynujący.

Drugie widowisko prezentowane było na trzech pionowych, ogromnej wielkości ekranach. Całość składała się z kolażu współczesnych wykonań arii Lascia ch'io pianga z opery Rinaldo G. F. Händla. Widzieliśmy więc małych chłopców różnej rasy: żółtych, czarnych i białych, chłopców w okresie dojrzewania, a także dorosłych mężczyzn. Ta różnorodność realizacji i kontekstów tego samego utworu,  po pewnym czasie stała się nużąca. O ile  pierwsze  wprawiały w zachwyt, o tyle po czasie, owi śpiewacy stali się  trochę przesadni, śmieszni i zmanierowani. A na ekranie pojawiały się wciąż kolejne wykonania Lascia ch'io pianga. Przez chwilę można było odnieść wrażenie, że artystka chce sprawdzić cierpliwość i wytrwałość widzów. Lecz wydaje się, że był to celowy zabieg, mający na celu spotęgowanie tego, co publiczność zobaczyła na końcu. Był to fragment filmu pt. „ Farinelli: ostatni kastrat” ( głos podkładała m.in. polska sopranistka Ewa Małas Godlewska), opowiadający o tytułowym  śpiewaku operowym. Widzimy tego, uznawanego za genialnego śpiewaka Farinelli'ego na scenie, ubóstwianego przez tłumy. Obraz ten przeplata się z obrazem przedstawiającym moment jego kastracji. Wstrząsające.  

W XVI-XVIII wieku we Włoszech rocznie kastrowano około czterech tysięcy chłopców. Według optymistycznych szacunków, stu z nich było aktywnych na scenach operowych.  Nie wiadomo, co działo się  z resztą. Współcześnie męski alt, sopran wciąż są fetyszem. Osiąga go się jednak poprzez technikę wokalną, a nie za pomocą zabiegu chirurgicznego.

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Noc Muzeów 2010 w Galerii El i elbląskim Muzeum ( zdjęć 42 )
Dodano: 2010-05-17 | Fot. 1-20 Rafał Kadłubowski, 21-42 Mateusz Milanowski
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ amelia
    Środa, 19.05

    Świetna galeria i relacja.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.5410420894623