W nadchodzącą niedzielę, 30 marca w Galerii El odbędą się wernisaże dwóch wystaw zorganizowanych przy współpracy z niemieckim Museum Modern Art w Hünfeld. Ich pomysłodawcą i kuratorem jest założyciel Galerii El, Gerard Kwiatkowski, organizator m.in. cyklu Biennale Form Przestrzennych.
W 1974 roku artysta ten wyemigrował do Niemiec, kontynuując tam karierę artystyczną. Zdobył ogromne uznanie, organizując wiele głośnych inicjatyw, promujących m.in. polską sztukę. Po wielu latach ponownie zdecydował się na współpracę z elbląska galerią.
Pierwszą z pokazywanych wystaw jest „Inteligibile Prozessen - Procesy inteligibilne”. Uczestnicy wystawy: Gerard Kwiatkowski, Charlie Möller, Günther Blechschmidt, Heinz Kasper, Klaus Hochberger, Michael Schütz, Norbert Zeitner, Veronika Rodenberg wywodzą się z grupy skupionej wokół Wolnej Akademii Sztuki w Hünfeld w Niemczech. Wśród nich są przedstawiciele zawodów nieartystycznych - psycholog, lekarz. Grupa ta zaprezentuje realizacje eksperymentalnej idei sztuki inteligibilnej, której odbiór i zrozumienie jest możliwe, zdaniem autorów, poza zmysłami - tylko i wyłącznie na drodze rozumowej.
Sztuka ta nie odnosi się do opowiadań, krytyki i iluzji, jej zadaniem jest uwolnienie od znanych nam znaczeń i dopuszczenie do głosu bytów niewyobrażalnych. Inteligibilność zakłada, że celem jest myśl, a dzieło służy jedynie doprowadzeniu do tej myśli. Działania artystyczne ujawniają byty wpływające na odbiorcę, a będące czymś więcej niż to, co człowiek nauczył się określać.
Podczas wernisażu w dniu 30 marca ze słowem wstępnym, kilkunastominutowym szkicem krytycznym wystąpi prof. Eugen Gomringer. Zaprezentowany zostanie również performance dźwiękowy w wykonaniu Die Klangegruppe z Kassel.
Wystawie Inteligibilne procesy towarzyszyć będzie wystawa mająca charakter dokumentujący akcję „Das Offene Buch / Otwarta Książka miasta Hünfeld”.
125 realizacji - form tekstowych umieszczonych zostało na fasadach i innych obiektach w całym mieście Hünfeld. W ten sposób egzystujące w miejskiej przestrzeni, w swoisty sposób wręcz ingerujące w nią teksty z pogranicza poezji konkretnej, na trwałe wpisały się w pejzaż Hünfeld.
Wszędobylskiej wręcz obecności sztuki, pomysłodawca projektu Gerard Kwiatkowski przypisuje wielką wartość. Według niego, towarzysząca na każdym kroku codziennemu życiu sztuka ma wpływ na ograniczenie agresji czy nawet ubóstwa. Jednak tylko wtedy, gdy uczestnictwo w niej wzrasta i przybiera na sile.
„Nie istnieje nic, co wspólne. Jedynie język stwarza wspólności” - głosi tekst, który na jednej z elewacji umieścił Dietmar Herzog. - Dzięki Słowu przełamana zostaje bariera między Tobą a Mną - twierdzi Kwiatkowski, powołując się na słowa Václava Havla.
Wernisaż obu wystaw odbędzie się 30 marca (niedziela) o godz. 16. Wstęp na wernisaż wolny. Wystawy czynne będą do 25 maja, codziennie w godzinach 10-18, w niedziele 10-17.