Niedziela, 14.04.2024, Imieniny: Julianna, Justyna, Walerian
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg: Od czasu likwidacji gimnazjum obiekt stoi pusty. Co powstanie przy ul. Lotniczej?

24.03.2024, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg: Od czasu likwidacji gimnazjum obiekt stoi pusty. Co powstanie przy ul. Lotniczej?
Fot. Paweł Friedrich

Budynek przy ul. Lotniczej 12, dawna siedziba jednego z elbląskich gimnazjów, od lat stoi pusty. Miasto miało kilka pomysłów na jego zagospodarowanie, ale żadnego nie zrealizowało. Ostatecznie obiekt wydzierżawiono stowarzyszeniu opiekującemu się osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Co obecnie dzieje się w tym miejscu?

 

 

 

W obiekcie przy ul. Lotniczej 12 mieściło się Gimnazjum nr 7. W 2017 roku, czyli jeszcze przed likwidacją reformą edukacji wygaszającą wszystkie gimnazja, szkoła ta została przeniesiona, a jej siedziba od lat stoi pusta. Planów na zagospodarowanie budynku było kilka. Początkowo miasto chciało przenieść tam Przedszkole nr 18 z ul. Mielczarskiego (placówka ta kilka lat później doczekała się nowej siedziby) i zaadaptować obiekt na potrzeby przedszkola i żłobka. Kolejny pomysł zakładał utworzenie w tym miejscu strefy seniora i weterana. Żadnego z planów nie został zrealizowany.

 

 

 

 

Co dzieje się z tym obiektem. Czy miasto ma jakieś plany wobec tego miejsca, czy też zostanie ono pustostanem

 

 

- pytanie w tej sprawie skierowała do nas Czytelniczka info.elblag.pl, mieszkanka Zawady.

 

 

 


Budynek przy ul. Lotniczej docelowo ma służyć osobom niepełnosprawnym. Na ich potrzeby chce go zaadaptować elbląskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W 2022 roku miasto wydzierżawiło stowarzyszeniu budynek po byłym Gimnazjum nr 7 na Zatorzu. Teraz konieczna jest jego modernizacja i dostosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych. Inwestycja jest obecnie na początkowym etapie. Zanim ruszą prace konieczne jest pozyskanie funduszy na ten cel.

 

 

 

Budynek nie został utrzymany na takim poziomie, żeby można było tam wejść i coś robić. Teraz jesteśmy na etapie przygotowania się na pozyskanie środków na ten cel, z funduszy UE, czy z PFRON

 

 

 

- mówiła Michalina Dulny z elbląskiego koła PSONI w tym tygodniu, podczas debaty z młodzieżą (zaadaptowanie dawnego gimnazjum na potrzeby młodych ludzi to był jeden z luźnych pomysłów na obiekt przy ul. Lotniczej).

 

 


Przypomnijmy. Stowarzyszenie prowadzi trzy placówki pobytu dziennego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z Elbląga i okolic, w trzech różnych lokalizacjach, przy ul. Szarych Szeregów, Saperów i 1 Maja. Organizacja przez lata zabiegała o obiekt, w którym mogłaby realizować swoje działania, planowane są m.in. przenosiny z ul. 1 Maja na Zatorze.

 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ koliński nierób
  Piątek, 22.03

  Pani Krysia z ul Ogólnej -budynek wydzierżawi- będzie ubaw i zabawa !!!

 2. 2
  --11
  ~ G7
  Sobota, 23.03

  To była super szkoła z fajnymi ludźmi.Przez kaczora dyktatora zlikwidowano coś,co dobrze funkcjonowało.Pomysł z podstawówką z PRL-u,to dno.

 3. 3
  +17
  ~ 7
  Sobota, 23.03

  Pozdro dla nauczycieli z tej szkoły.

 4. 4
  +13
  ~ zorro
  Sobota, 23.03

  a miał być żłobek i przedszkole - kto obiecywał ?

 5. 5
  +7
  ~ Kronikarz Truso
  Sobota, 23.03

  zamknięty dla publiczności zamknięty przytułek dla bezpańskich radnych i tzw, aktywistów ulicznych

 6. 6
  +17
  ~ Kefas
  Sobota, 23.03

  Na razie trzeba zrobić remont, bo jakiś "człowiek" zanim budynek wydzierżawiono, zostawił wodę w c.o. i wszystko zalało po pęknięciu od mrozu rur i grzejników. Własnym sumptem usuwane są skutki zalania, przede wszystkim klepka parkietowa. Ten komu kiedyś zalało mieszkanie powinien wiedzieć jakie to koszty i praca, a co dopiero w takim obiekcie, a gdzie przystosowanie do osób niepełnosprawnych i jako takie funkcjonalne wnętrze. Pomaga kto może, pracownicy, wojsko itp. Na dzisiaj prawdopodobnie brak rozwiązań w postaci dotacji państwa, unii, blokuje tempo remontu. Na pewno jest to sprawdzone, bo stowarzyszenie nie pierwszy raz wydzierżawia obiekt od miasta. Były plany wydzierżawienia budynków po byłej jednostce wojskowej na Lotniczej, ale dzięki oporowi radnych i władzy miasta nie wyszło.

 7. 7
  +10
  ~ Bedzie ....biedronka
  Sobota, 23.03

  Okrągły Wituś jeszcze nie sprzedał ? Mało mu czasu zostało by sprzedać;)

 8. 8
  +16
  ~ Yhy ja
  Sobota, 23.03

  Gdyby to miasto miało GOSPODARZA to już robiło by remont pod żłobek i przedszkole !!! Tam rozwija się miasto!!! LITOŚCI gdzie są radni, prezydent!

 9. 9
  +9
  ~ chory
  Sobota, 23.03

  Super obiekt na zlokalizowanie pomocy psychiatryczno - psychologicznej dla dzieci i młodzieży. Wreszcie coś mogłoby powstać z rozmachem a nie pomoc w warunkach rodem z prlu albo misia jak do tej pory: tu kliteczka tam kliteczka. Kiedy tutaj coś z głową zrobią

 10. 10
  +2
  ~ lucjan
  Sobota, 23.03

  A na ulicy 1 Maja 2 na parterze kamienicy od kilku lat jest pusty lokal po dawnym sklepie mięsnym z oknami zabitymi deskami i wybitymi szybami . Może przenieść tam z pierwszego i drugiego pietra część Biur Prawa i Sprawiedliwości i Solidarności , by ułatwić do nich dostęp osób starszych i inwalidów..

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1285569667816