Poniedziałek, 28.11.2022, Imieniny: Jakub, Leslaw, Zdzislaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Kościuszki: Powstało ponad 2,5 km nowej drogi dla rowerów

03.11.2021, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Kościuszki: Powstało ponad 2,5 km nowej drogi dla rowerów

Z ponad półrocznym wyprzedzeniem zakończyła się budowa nowej drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Kościuszki, a także na odcinkach Górnośląskiej i Agrykola. - Z przyjemnością tutaj się jeździ. Wiem, że wiele osób specjalnie omija centrum miasta i jedzie tędy, nadkładając trochę drogi, ale w komfortowych i bezpiecznych warunkach - mówi Marek Kamm, elbląski radny i rowerzysta. 

 

Zakończyliśmy dużą inwestycję, która na pewno zostanie przyjęta przez rowerzystów z dużym zadowoleniem. W sumie powstało 2,5 km nowej ścieżki rowerowej

 

- mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga, dziś (3 listopada) podczas briefingu prasowego zorganizowanego na zakończenie prac. 

 

Inwestycja obejmowała budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej długości 1,97 km, zlokalizowanej wzdłuż ul. Kościuszki, odcinek od ul. Królewieckiej do ulicy Wspólnej, wraz z budową kładki dla rowerów przez rzekę Kumielę oraz budowę dwukierunkowej ścieżki rowerowej o długości 0,54 km, zlokalizowanej w ciągu ulicy Agrykola wraz z odcinkiem jednokierunkowej ścieżki rowerowej w ciągu ulicy Górnośląskiej. Jej wykonawcą była Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. z Gdyni, która zrealizowała w Elblągu już kilka inwestycji, m.in. była wykonawcą generalnym wiaduktu na Zatorze . - Zadanie zostało wykonane z dużym wyprzedzeniem czasowym. Termin zakończenie robót był wyznaczony na 30 czerwca 2022 roku - podkreślił prezydent. 

 

Nowa droga dla rowerów kosztowała 4 249 431 zł (z tego 1 919 557 zł to dofinansowanie z funduszy unijnych). 

 

Nawierzchnia nowej ścieżki została wykonana w technologii bitumicznej, która od lat jest najbardziej polecaną w środowisku rowerzystów.  Przebudowano również zatoki autobusowe, fragment nawierzchni ulic i wykonano oświetlenie, mostek. Miałem już przyjemność rozmawiać z elblążanami, którzy chwalili sobie tę inwestycję

 

- mówił Maciej Gułkowski, dyrektor MTM z Gdyni.

 

Ta ścieżka łączy centrum miasta z północnymi ścieżkami, mamy więc spójny wylot na północ Elbląga. Spójność jest jedną z ważniejszych cech infrastruktury rowerowej, która powinna bezproblemowo i w łatwy sposób zapewniać przemieszczenie się rowerzystom. Nowa ścieżka jest bardzo dobrze oznakowana, są porobione przejazdy, jest nawet mostek nad Kumielą - to prawdziwy ewenement w Elblągu, bo tego typu  infrastruktury dedykowanej rowerzystom do tej pory nie było. Oby więcej było takich ścieżek

 

- chwalił Marek Kamm.

 

Przypomnijmy. Budowa nowej ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kościuszki to drugi etap projektu Poprawa zintegrowanej mobilności miejskiej w elbląskim obszarze funkcjonalnym. Pierwszym zadaniem była przebudowa ul. Wspólnej, którą wykonano w ubiegłym roku. Wtedy odnowiono nawierzchnię bitumiczną jezdni, w tym kontrapas dla rowerów o długości ok. 353 metrów.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%25.0 %75.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 )


Komentarze do artykułu (10)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +2
  ~ Słupnik won .
  Środa, 03.11

  Nie wierzę zamiast otwierać nowe zakłady pracy ,ci z UM radują się nad ścieżką rowerową.

 2. 2
  +3
  ~ Ech
  Środa, 03.11

  A ul. Browarna to wal. Ciągle rowerami gonią z chodnika.

 3. 3
  +4
  ~ `tot
  Środa, 03.11

  Świetna sprawa, oby jak najwięcej takich inicjatyw. Proszę tylko poprawić bezpieczeństwo przejazdu dla rowerów przez ul. Kościuszki, obok hotelu Młyn, na wprost ogródków działkowych. Rowerzysta jedzie ścieżką poniżej poziomu drogi i nagle z za zakrętu wyjeżdża wprost na ul. Kościuszki na wprost działek. Jest to słabo oświetlone przejście, rowerzysta ma tam pierwszeństwo, jednak będzie całkowicie niewidoczny dla kierowców.

 4. 4
  --5
  ~ ddsadsadsa
  Środa, 03.11

  Ścieżek mogłoby nie być wcale. Miasto jest dla pieszych i zmotoryzowanych. Przestać mi tu budować cholerne Chiny! Tylko prowokują do jazdy na rowerze, a później agresywni prostacy na rowerach terroryzują wszystkich pozostałych.

 5. 5
  +4
  ~ Anna M
  Środa, 03.11

  Świetna trasa rowerowa:) podziękowania za wcześniejsze wykonanie

 6. 6
  +2
  ~ poinformowana
  Czwartek, 04.11

  Tyko dlaczego wielu rowerzystów zamiast po ścieżce jeździ po jezdni? Zwłaszcza pewien kolarz po ul. Piłsudskiego.

 7. 7
  0
  ~ Meksyk
  Czwartek, 04.11

  proszę zwrócić SZCZEGÓLNĄ uwagę na odcinek ścieżki rowerowej przebiegającej wzdłuż płotu ogródków działkowych przy ul.T.Kościuszki - ogrodzenie w opłakanym stanie,a drut kolczasty będący zwieńczeniem ogrodzenia zwisa nad ścieżką rowerową na wysokości oczu osób przejeżdżających :(

 8. 8
  +1
  ~ Ploterek
  Czwartek, 04.11

  To proszę napisać do zarządcy ogródków działkowych, żeby coś z tym zrobił. Budowa ścieżki nie uwzględniała naprawienia płotu działkowców.

 9. 9
  +4
  ~ Ploterek
  Czwartek, 04.11

  ~ `tot. Rowerzysta ma tam pierwszeństwo, ale to nie oznacza, że może wjeżdżać wprost pod nadjeżdżający pojazd. Logika nakazuje, żeby dla własnego bezpieczeństwa zatrzymać się i sprawdzić czy można jechać, pomimo rzekomego pierwszeństwa. Ja tak robię, zatrzymuje się i patrzę czy mogę przejechać, przeważnie kierowcy zatrzymują się i przepuszczają. Tam gdzie nie ma znaku zakazu wjazdu dla rowerów (mowa o jezdni), to rowerzysta może jechać ścieżką rowerową albo jezdnią i wszystko jest ok. Inaczej jest na Fromborskiej od skrzyżowania z Ogólną, jest tam znak zakazu wjazdu dla rowerów i TRZEBA jechać po ścieżce. Oczywiście niektórzy "kolarze" w obcisłych spodenkach nie rozumieją tego, ale Policja skutecznie im to tłumaczy za pomocą mandatu.

 10. 10
  +4
  ~ rampampam
  Czwartek, 04.11

  szkoda ze droga dla rowerow jak wszystkie inne w elblagu zostala poprowadzona w idiotyczny sposob raz z lewej raz z prawej strony drogi. zmusza to rowerzystow do przejezdzania przez jezdnie i stwarza ogromne niebezpieczenstwo. odcinek od dzialek az po hotel mlyn jest takze niebezpieczny. jadac od toru kalbar wzluz plotu ogrodkow dzialkowych wpadamy wprost pod auta skrecajace do mlyna bo sciezka wypada zza zaparkowanych aut. na drugim wjezdzie do mlyna takze wypada sie zza plotu wprost pod wyjazdzajace z mlyna auto. dziwne ze dokonano odbioru tego bybla i nikt problemu nie widzi. ale co moga powiedziec na ten temat ci jego moscie w za ciasnych marynarkach?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1868231296539