Sobota, 21.05.2022, Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Światowid od nowa

15.09.2021, 09:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Światowid od nowa

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zakończył największą w swojej historii inwestycję infrastrukturalną. Wszystko po to, aby widzowie, uczestnicy, odbiorcy oferty instytucji mogli w jeszcze większym stopniu uczestniczyć w życiu kulturalnym przygotowywanym przez Światowid.
 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od lat jest miejscem gdzie kultura jest zawsze najważniejsza. Nie jest to tylko placówka kultury w nowoczesnym pojęciu, ale też instytucja o charakterze edukacyjnym, medialnym i informacyjnym.
 

Przez te wszystkie lata, „Światowid” był organizatorem i kreatorem kulturalnego życia Elbląga, jak i całego województwa warmińsko-mazurskiego. Instytucja realizuje także wiele projektów czy wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. „Światowid” od lat przygotowuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Tańca Baltic Cup, jest odpowiedzialny za działalność Kina Światowid, Regionalnej Pracowni Digitalizacji, czy wreszcie działalność sekcyjną i warsztatową, a to tylko niektóre z przedsięwzięć wartych podkreślenia, bo jest ich przecież zdecydowanie więcej.
 

Po blisko 60 latach od otwarcia, budynek Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu doczekał się gruntownego remontu i modernizacji. Inwestycja przełoży się na rozszerzenie oferty kulturalnej, jej uatrakcyjnienie i na lepsze, skuteczniejsze dotarcie do potrzeb i oczekiwań naszych odbiorców.

 

Poprzez rozbudowę, przebudowę i remont „Światowida”, chcemy zwiększyć komfort uczestników naszych przedsięwzięć oraz zaprezentować ich zupełnie nową jakość. Doprecyzowujemy i rozwijamy naszą ofertę. Jestem przekonany, że nasze pomysły i koncepcje trafią na podatny grunt, dzięki czemu każdy miłośnik kultury znajdzie w „Światowidzie” coś dla siebie


- mówi Antoni Czyżyk dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu.

 

W sposób szczególny chciałbym podkreślić, że po modernizacji cały obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, jest wyposażony w windy, podjazdy, platformy dla wózków i odpowiednie oznakowanie. W budynku została zainstalowana klimatyzacja oraz wiele nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań jak np. panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła

 

– podkreśla Antoni Czyżyk.Cały obiekt Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu został rozbudowany o blisko 1900 metrów kwadratowych.
 

Przebudowa Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w dużej mierze dotyczyła także Kina Światowid. Dotychczas widzowie mogli korzystać z dwóch sal kinowych – dużej (na 323 miejsc) i kameralnej (111 miejsc). Po rozbudowie widzowie mają do dyspozycji także trzecią – liczącą 73 miejsc - jest to sala studyjna, w której odbywać się mogą prezentacje kina autorskiego, studyjnego, amatorskiego oraz spotkania, wykłady i zajęcia z twórcami i ekspertami kinematografii. Patronem sali będzie Stefan Mula, elbląski filmowiec, założyciel Amatorskiego Klubu Filmowego Jantar. Dopełnieniem tych działań jest utworzenie Centrum Sztuki Filmowej, które zajmuje się realizacją zadań z zakresu edukacji filmowej i medialnej.

 

Nowa sala kinowa jest w pełni przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, ale także osób niewidomych i niedowidzących. Na sali odbywają się już regularne seanse filmowe, ruszy także cykl filmowy seansów z audiodeskrypcją. Jest to jedyna taka sala kinowa w północnej Polsce. Audiodeskrypcja oparta jest o system AudioMovie - innowacyjne w skali światowej rozwiązanie funkcjonujące dzięki aplikacji na urządzenia przenośne, umożliwiające udostępnianie w kinie audiodeskrypcji oraz audionapisów osobom z dysfunkcją wzroku oraz audionapisów osobom z ubytkiem słuchu lub z dysleksją. W chwili obecnej wszystkie te osoby ze względu na wrodzoną lub nabytą niepełnosprawność mają ograniczony dostęp do kultury, przez co są wykluczone z życia społecznego. Jako Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu wychodzimy temu naprzeciw.

 

Zmodernizowane zostały także pracownie artystyczne oraz powstały nowe powierzchnie do działań edukacyjnych, w których prowadzona już jest kompleksowa edukacja artystyczna i plastyczna dla wszystkich grup społecznych. Działania te koordynuje Centrum Aktywności Społecznej

 

– mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur zastępca dyrektora CSE „Światowid”.Ważną częścią działalności CSE „Światowid” jest również Regionalna Pracownia Digitalizacji na bazie i doświadczeniach której, powstało centrum edukacji regionalnej z nowocześnie wyposażoną salą multimedialną do organizacji stacjonarnych zajęć z ochrony dziedzictwa kulturowego.


 


Wartym podkreślenia jest fakt że „Światowid” od początku istnienia integruje i wspiera środowisko artystyczne. To właśnie z myślą o artystach i twórcach powstały nowe przestrzenie wystawiennicze

 

– dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.

 

Poprzez Inkubator Przedsięwzięć Kulturalnych, wsparcie obejmie także możliwość podnoszenia kwalifikacji przez osoby związane z sektorem kultury lub planujące przebranżowienie.


 

Projekt pn.: „Rozbudowa, przebudowa i remont Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu”


 

Celem  ogólnym  projektu  jest  zwiększenie  efektywności  wykorzystania  potencjału kulturowego  w  osiąganiu korzyści społecznych  i  gospodarczych  w  wymiarze  krajowym,  regionalnym i lokalnym  poprzez  rozbudowę, przebudowę  i remont obiektu CSE Światowid.Projekt nr: POIS.08.01.00-00-1062/16

PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020
PRIORYTET: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Beneficjent: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Okres realizacji: 01.10.2015 – 31.07.2021
 

Koszt całkowity projektu: 25.832.316,23 zł

Dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 12.590.732,37 zł
Wkład własny Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego: 11.045.486,11 zł
Wkład własny Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu: 2.196.097,75 zł
 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu
Pl. Kazimierza Jagiellończyka 1, 82-300 Elbląg
tel. 55 611 20 50 www.swiatowid.elblag.pl

 

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu


 


..........................Materiał promocyjny ..........................

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2022 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


0.27199697494507