Wtorek, 7.04.2020, Imieniny: Donata, Herman, Rufin
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

"W tym roku zostało zrealizowanych dość dużo inwestycji drogowych"

22.10.2019, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"W tym roku zostało zrealizowanych dość dużo inwestycji drogowych"
Fot. Ryszard Biel
Podczas zwołanej dziś konferencji prasowej Prezydent Elbląga Witold Wróblewski opowiedział o inwestycjach drogowych, które w tym roku zostały zrealizowane w naszym mieście.
 
 
Inwestycje drogowe zazwyczaj odbywają się w okresie letnim. W tym roku zostało zrealizowanych dość dużo inwestycji drogowych. Chcieliśmy zrobić małe podsumowanie
 
– mówił Witold Wroblewski.
 
Rozpoczęto od największej inwestycji drogowej, która miała miejsce w tym roku - budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej i Żuławskiej. Zakres prac obejmował także przebudowę odcinka ul. Warszawskiej o długości 142 mb oraz przebudowę odcinka ul. Żuławskiej o długości 61 mb.
 
 
W ramach prac wykonano przebudowę jezdni, chodników, zjazdów, ścieżki rowerowej jak również roboty elektroenergetyczne, w tym: ułożenie linii kablowej, ustawienie 9 słupów oświetlenia ulicznego. Nasz wkład wynosił tylko 1,23 zł. To koszt symboliczny, bo cały koszt pokrywał inwestor zewnętrzny firma Castim, która budowała Castoramę
 
– opowiadał Witold Wróblewski.
 
W tym roku przebudowana została także Droga Wojewódzka nr 500 na odcinku od skrzyżowania z ul. Hetmańską do skrzyżowania z ul. Polną. - Odnowa nawierzchni jezdni obejmowała odcinek o długości ok. 517,09 mb - Aleję Tysiąclecia, Plac Grunwaldzki, Aleja Grunwaldzka – mówił Witold Wróblewski. - Środki w wysokości 1 mln 400 tys. zł pochodziły z budżetu Miasta.
 
Kontynuowano również odnowę ulicy Szarych Szeregów od wyjazdu z ul. Józefa Wybickiego w kierunku ul. Władysława Andersa. - Przebudowano jezdnię i chodniki na odcinku drogi powiatowej ul. Szarych Szeregów o długości ok. 540 mb, dodatkowo przebudowano zjazdy, zrobiono regulację wysokościową studni kanalizacyjnych oraz wpustów deszczowych, odtworzono elementy organizacji i bezpieczeństwa ruchu drogowego, takich jak oznakowane przejście dla pieszych oraz montaż progu zwalniającego – wymieniał Witold Wróblewski.
 
Prace zostały wykonane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2019 r. i dofinansowane w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. - Koszt inwestycji to ponad 1 mln 120 tys. zł. Ta kwota jest dużo wyższa od tej, którą zapewniał Budżet Obywatelski – dodał Witold Wróblewski. - Gdybyśmy nie dostali dofinansowania tej inwestycji nie udałoby się zrealizować w takiej formie.
 
Zakończony został także pierwszy etap budowy ul. Sulimy oraz budowa zjazdów z ul. Sulimy.
 
To dojazd do Centrum Logistycznego Grupy Żywiec. Cieszę się, że Elbląg został wybrany na lokalizację tego obiektu. Ze środków Miasta zostało przeznaczone około 290 tys. zł, aby dojazd do tego miejsca mógł zostać zrealizowany. Natomiast zjazdy z ul. Sulimy zostały wykonane ze środków inwestora Grupy Żywiec
 
– zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Zmodernizowana została ulica Jaworowa, która stanowi dojazd do gruntów rolnych. - Modernizacja ulicy Jaworowej została wykonana na odcinku o długości 380 metrów licząc od ul. Królewieckiej – precyzował Witold Wróblewski. - W ramach inwestycji wykonana została nawierzchnia bitumiczna jezdni oraz pobocza z destruktu asfaltowego. Odwodnienie drogi jest powierzchniowo poprzez odpowiednie ukształtowanie spadków poprzecznych. Koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł. Ubiegaliśmy się o środki z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych, ale niestety tym razem nie udało nam się pozyskać środków.
 
Wykonano również nawierzchni ulicy Garnizonowej oraz chodnik łączący osiedle "Przy Młynie" z przystankiem przy ul. Łęczyckiej. - Wykonanie drogi o nawierzchni z płyt drogowych o długości 243,40 mb wraz z utwardzeniem pobocza wykonaliśmy w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 r. za 150 tys. zł – dodał Witold Wróblewski. - Wykonanie chodnika z kostki betonowej o długości 150,50 mb również został wykonany ze środków Budżetu Obywatelskiego 2019 r. To był koszt prawie 86 tys. 300 zł.
 
Na al. Grunwaldzkiej i al. Odrodzenia powstały aktywne przejścia dla pieszych. - To dwa niebezpieczne przejścia dla pieszych. W ramach Aktywnych Przejść dla Pieszych obie lokalizacje otrzymały dodatkowe oznakowanie wyposażone w czujniki ruchu, punktowe elementy odblaskowe, tzw. kocie oczka oraz nową nawierzchnię grubowarstwową w kolorze biało-czerwonym. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad 120 tys. zł. Miasto otrzymało 100 tys. zł dofinansowania na wykonanie w tych miejscach aktywnych przejść dla pieszych z „Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań - Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”. To kolejne aktywne przejścia. W ubiegłym roku także dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z tego programu zrealizowane zostało przejście w ul. Nowowiejskiej i w ul. Bema – zaznaczył Witold Wróblewski.
 
Obecnie trwa jeszcze budowa odcinka drogi gminnej ul. Mazurskiej, która ma poprawić dostępność do Fabryki Mebli Wójcik. Planowane zakończenie inwestycji ma nastąpić 15 listopada br. Trwa także budowa dwóch sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej z ul. Sadową i ul. Komeńskiego.
 
Sygnalizacje wykonane zostaną na koszt Inwestora budowanego osiedla mieszkaniowego przy ul. Sadowej na podstawie zawartej z Miastem tzw. „umowy drogowej”
 
- dodał Witold Wróblewski.
 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (30)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +24
  ~ jacek
  Wtorek, 22.10

  Jakie to inwestycje ? Toż to tylko dorażne remonty. Inwestycje to są w Olsztynie, Słupsku, Koszalinie itd, ale nie w Elblągu. To miasto schodzi na psy. A senatorem został pan., któtry stwierdził, że Urząd Marszałkowski w Elblagu nie jest potrzebny. Jacy mieszkańcy, wyborcy, takie miasto.

 2. 2
  +21
  ~ Nie dla P O i PSL i S L D
  Wtorek, 22.10

  Coraz bliżej dna jak zobaczymy te nowr tramwaje to dno już się skończy i referendum.

 3. 3
  +22
  ~ 1125.
  Wtorek, 22.10

  Mieszkańców interesuje gdzie nowi inwestorzy?, co dalej z ciepłem,TE,basenem ,bażantarnią,amfiteatrem ,linią kolejową nr254 itp. Remontami ulicy to nawet sołtys się nie chwali gdyż jest to normalna praktyka ,że dobry gospodarz dba z automatu.

 4. 4
  +19
  ~ 391 głosów. A taki ważny.
  Wtorek, 22.10

  Panie wróblewski 2018r olsztyn dostaje 206 000 000mln na 24 tramwaje,2019r olsztyn dostaje 2,8 miliarda na nowoczesną ekocieplarnnie ,a jest tego dużo więcej, więc gdzie dwa równoprawne miasta???

 5. 5
  +23
  ~ wróciły występy
  Wtorek, 22.10

  Albo pan nie wie co oznacza pojęcie "inwestycja" albo celowo skromne zabiegi naprawcze nazywa pan inwestycją aby poprawić swoje notowania . Zapomniał pan o wybitnej "inwestycji" - tablicy na moście 100 lecia. Gdy pomyślę, że to dzieje się w 130 000 mieście, to mi zwyczajnie wstyd za takie "inwestycje". Port, bulwary, Bażantarnia, Dolinka, Chrobry, ciepło, podatki, ... . Chcę aby RM i prezydent zaczęli myśleć kategoriami mieszkańca tego miasta , bądźcie jednym ze 130 000 elblążan i spróbujcie zarządzać miastem a nie tylko autorytarnie administrować. Do przedmówców - nieuzasadnione jest ciągłe oskarżanie Olsztyna za lenistwo własne. Olsztyn ma bardziej sprawne władze. Nikt za nas nie posprząta i nie zrobi niczego "bo nam się należy". Wybraliśmy "najlepszych" przeciw pisowi. Czy warto było?

 6. 6
  +14
  ~ Hegemonka
  Wtorek, 22.10

  opowieści Żwirka i Muchomorka

 7. 7
  +13
  ~ Kronikarz Truso
  Wtorek, 22.10

  Ci Panowie i towarzysze doli i niedoli są od dawna wypaleni. Pilnują stołka , nie przedstawiają rozwiązań, nie wyznaczają ścieżki rozwoju miasta. Koalicja trwa i trwa mać ! Rada Miejska to parodia samodzielności i intelektu. Referendum forever !!!

 8. 8
  +11
  ~ Czekający
  Wtorek, 22.10

  Robią z nas idiotów czy naprawdę maja nas za idiotów? Ale Pis juz nadchodzi i będzie out jak za Grzesia i slusznie i reszta tego bagna co gniecie ludzi

 9. 9
  +14
  ~ lolo
  Wtorek, 22.10

  To jak jest z tym ciepłem . Obietnica wyborcza.Teraz tylko meblarz nadzieją.

 10. 10
  +6
  ~ Niszczony
  Wtorek, 22.10

  Co to jest mobbing? Przyklady poproszę!

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.