Wtorek, 2.06.2020, Imieniny: Marianna, Marzena, Erazm
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Z wizytą na budowie. Światowid już się zmienił, a to dopiero półmetek inwestycji

01.10.2019, 13:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Z wizytą na budowie. Światowid już się zmienił, a to dopiero półmetek inwestycji
Fot. Ryszard Biel

Siedziba Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", jaką znamy, przeszła do historii. Rozbudowa i remont obiektu przy Placu Kazimierza Jagiellończyka 1 zbliża się do półmetka. Na finisz poczekamy jeszcze ponad rok. Jednak już teraz widać, że zmiany są duże.

We wtorek, 1 października, gościliśmy z wizytą w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Siedziba instytucji w tej chwili przypomina jeden wielki plac budowy. Prace idą pełną parą. Obiekt powiększył się już o dwie dobudówki (od strony ul. Teatralnej i od strony ul. Karowej). - Na koniec września wydaliśmy na naszą inwestycję już ok. 8,3 mln zł. To daje wykonanie około 40 proc. W poszczególnych bryłach prace są na różnych etapach. Mamy już pokryte i docieplone dachy, obecnie trwa montaż instalacji okiennej, wykonywana jest elewacja zewnętrzna, a od strony ul. Teatralnej trwają już prace wykończeniowe - mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid".

Po skończonej inwestycji przybędzie nam 1800 metrów kwadratowych nowej powierzchni. To ogromna ilość przestrzeni. Co ważne, w jej zaprojektowaniu brali udział pracownicy Centrum, którzy wiedzieli, jaki efekt należy osiągnąć. Największym problemem, na który natrafiliśmy podczas inwestycji, były nowe normy, dotyczące np. wentylacji obiektu. Okazało się, że musieliśmy zmienić technologie, zwiększyć nakłady

- dodaje dyrektor.

Dodatkowa przestrzeń zostanie wykorzystana między innymi: na nowe pracownie malarstwa, rysunku i arteterapii. Zmieni się część kinowa centrum. W pomieszczeniach dobudowanych od strony ul. Karowej powstanie np. trzecia, 70-osobowa sala kinowa i garderoby.

Metamorfoza czeka również część sportową obiektu, od strony ul. Teatralnej. Dzięki dobudowie sam parkiet boiska powiększy się o kilka metrów, dobudowana została również nowa trybuna - po zakończeniu inwestycji na sali pomieści się nie ok. 400 osób, jak do tej pory, ale ponad 600. Z kolei w miejscu dawnej siłowni, szatni i bufetu powstanie duża przestrzeń, w której znajdzie się duży bufet, który będzie obsługiwał zaworo część sportową obiektu, jak i tę artystyczną. Powstaną cztery nowe, duże szatnie.

Ten obiekt wymagał remontu maksymalnego. Po zakończeniu inwestycji będzie tutaj można organizować nie tylko imprezy sportowe, ale i też kulturalne z odpowiednim nagłośnieniem i oświetleniem. Sala powinna być skończona do końca października, ale już wiemy, że to się nie uda. Powód? Po zdjęciu parkietu okazało się, że pod spodem jest jeszcze jedna podłoga. To się wiąże z dodatkowymi zadaniami i kosztami. Takie sytuacje zdarzają się podczas takich przedsięwzięć

- dodaje Antoni Czyżyk.

Remont CSE Światowid rozpoczął się 22 sierpnia 2018 r. Jego zakończenie planowane jest na trzecim kwartał 2020 roku. Wartość całego projektu zamyka się w kwocie blisko 24 mln zł. Duży wkład w modernizację centrum ma samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, którego wkład finansowy w to zadanie ostatecznie wyniósł 9 mln 337 tys. zł. Ponad 12 mln zł to dofinansowanie unijne.

Jestem pod dużym wrażeniem. Widać jak duży jest zakres prac, co już zostało zrealizowane. Czekam z niecierpliwością na zakończenie inwestycji. Dziś jesteśmy prawie w połowie realizacji. Niedługo będziemy cieszyć się odremontowanym obiektem

- mówił podczas wizyty w Centrum Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Okazuje się jednak, że CSE nie osiada na laurach. Rozbudowa to nie jedyny projekt, który ma na tapecie. "Światowid", wspólnie z Muzeum Brama Frydlandzka w Kaliningradzie i Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu, realizuje drugi etap projektu "Muzeum ponad granicami". Wartość całego przedsięwzięcia, dofinansowanego z pieniędzy unijnych, to blisko 2 mln euro. Z tego 536 tys. euro wykorzysta Centrum.

Pieniądze te zostaną zainwestowane w drugą część naszej inwestycji. W miejscu dawnej kawiarni "Uśmiech" powstanie Regionalna Pracownia Digitalizacji z najnowocześniejszymi, multimedialnymi prezentacjami, z rzeczywistością wirtualną i rozszerzoną. W ramach tego projektu zdigitalizujemy 70 obiektów po stronie rosyjskiej i polskiej. Nakręcimy również dwa filmy. Jeden z nich będzie dotyczył pionierów, którzy do Elbląga przyjechali po roku 1945

- wylicza dyrektor CSE.
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%100.0 %0.0


Galeria / Światowid konferencja ( zdjęć 28 )
Dodano: 2019-10-01 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (25)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +10
  ~ AgADU
  Wtorek, 01.10

  Cud budowa, wynaleziono nowe nasze sposoby lanserki, w kasku koniecznie białym. No i zdrowie na budowie!

 2. 2
  +4
  ~ Pacu
  Wtorek, 01.10

  Patrząc na nich to dac im łopaty niech odpracuja może docenia budowlańców pracę. Spacerować to każdy może a tyrac garstka. Ten budynek nadal przypomina PRL A dlaczego nie powiększono tego obiektu miejsca jest dosyć powstaja jak zwykle małe klitki.

 3. 3
  +7
  ~ Widzowi
  Wtorek, 01.10

  A teatr czeka na rozbudowę tylko miną wieki . Czekamy na konkretne decyzje ws teatru.

 4. 4
  +4
  ~ terapia zajęciowa
  Wtorek, 01.10

  Boże, Ty widzisz? Twarzowiec zainteresowany jak zwykle - był fotograf. Komu solejuk coś pokazuje na głównej foto - kozioł stoi tam gdzie powinien, z tyłu solejuka i patrzy pewnie na więcławską.Dla kampanii i koryta byście poszli na randkę z biedroniem. A solejuk od 2 miesięcy pokazuje to samo miejsce, no i nie było Gustlika ani czerepaka? Czerepak pewnie wciska kit na wioskach - tam go nie znają i uwierzą jak elektorat z okręgu szkoły.

 5. 5
  --3
  ~ ursus
  Wtorek, 01.10

  Gdybym miał taka wladze kal kaczynski, to zlapalbym tych dwoch z pierwszego zdjecia, wreczyl lopaty i wyslal na mierzeje aby kopali przekop.

 6. 6
  +7
  ~ Lans
  Wtorek, 01.10

  Tuz przed wyborami i P O i PSL i S L D sie lansuje jacy to gospodarze.

 7. 7
  +6
  ~ Brygada Kryzys
  Wtorek, 01.10

  .. tuż przed katastrofą ...

 8. 8
  +6
  ~ ed
  Wtorek, 01.10

  A co na to Robert Kolinski i Mariusz Lewandowski?

 9. 9
  +3
  ~ tywieszkto
  Wtorek, 01.10

  Ursusvelturban marzenia - łopata na przekór jest zarezerwowana dla twojego idola

 10. 10
  +4
  ~ zmączeni
  Wtorek, 01.10

  Oby to był pocałunek śmierci kozła dla solejuka. Kozioł ma wrażenie , że foto z nim pomoże w osiągnięciu koryta. Elbląski elektoracie nie daj się nabrać Flipowi - solejuk i inni popierani przez kozła będą tak samo pracowici w sejmie jak kozioł w Elblągu. nawet technikę słupowania i wpłatomatu interesownego przeszli. Czerepak nawet ma uznaną przez kozła innowację w tej materii.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.