Piątek, 14.08.2020, Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

"Sobota z przewodnikiem" śladem mniejszości narodowych. Różnorodność sprawia, że Elbląg jest wyjątkowy

10.08.2019, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Sobota z przewodnikiem" śladem mniejszości narodowych. Różnorodność sprawia, że Elbląg jest wyjątkowy
Fot. Ryszard Biel

Za nami kolejna "Sobota z przewodnikiem PTTK". Tym razem grupa elblążan udała się śladem mniejszości narodowych. - Czasem ludzie mówią, że Elbląg nie ma swojego charakteru, swojej tożsamości, ja mam inne zdanie, to właśnie ta różnorodność korzeni, narodowości nas wyróżnia i powinniśmy to pokazywać - mówi Bohdan Majer, przewodnik.

"Sobota z przewodnikiem PTTK" to już elbląska tradycja, okazja do tego, aby poznać miasto i okolice z trochę innej strony. W tym roku, na IX edycję wydarzenia, przygotowano dziewięć spacerów dla chętnych. Każdy z nich miał inny temat. Do tej pory odbyły się więc już m.in. wycieczki: archeologiczna ulicami Elbląga z Grażyną Narolską, śladami "Sprawy Elbląskiej" z Grażyną Wosińską, a także tropami elbląskiego piwa z Leszkiem Marcinkowskim.

W tę sobotę, 10 sierpnia, uczestnicy spaceru mogli dowiedzieć się więcej na temat elbląskich mniejszości narodowych i miejsc dla nich ważnych.

Skąd taki temat? Ludność, która wylądowała w Elblągu po 1945 roku, ma różne korzenie, różne narodowości. To jest bardzo ciekawe. Czasem ludzie mówią, że Elbląg nie ma swojego charakteru, swojej tożsamości, ja mam inne zdanie, ta różnorodność nas wyróżnia i powinniśmy to pokazywać. Mamy mniejszość niemiecką, ormiańska, bardzo liczną mniejszość ukraińską, znam osoby pochodzące z Białorusi, czy Szwajcarii. Każdy z nich to miasto polubił i stara się dołożyć tutaj swoją cegiełkę, to trzeba uszanować i budować jak najlepsze relacje między ludzkie, sprzyjające rozwojowi. Tę różnorodność chciałem dzisiaj pokazać

- mówi Bohdan Majer, Ukrainiec, przewodnik turystyczny, od lat związany z Elblągiem.

Sobotnia wycieczka wystartowała sprzed elbląskiej szkoły muzycznej, vis a vis której, przy ul. Traugutta, znajduje się cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, jedno z ważniejszych miejsc dla mniejszości ukraińskiej.

W tym miejscu nabożeństwa były odprawiane już od lat 70. Do tej cerkwi lgną Ukraińcy z Elbląga i okolic. Społeczność Ukraińców być może nie jest aż taka duża, ale są niedziele, święta, kiedy na mszy jest nawet 300 osób

- wyjaśnia Bohdan Majer.

Uczestnicy sobotniej wycieczki po Elblągu odwiedzili również nowo budowaną cerkiew przy ul. Traugutta, siedzibę dawnej Jahnschule przy al. Agrykola, w której obecnie mieści się sportowa podstawówka, a także Park Traugutta, w którego miejscu kiedyś znajdował się cmentarz oraz kościół św. Anny.

W 1952 roku kościół św. Anny, który nie był zniszczony w wyniku działań wojennych, został rozebrany na cegłę, ktora szła na odbudowę starówek w Warszawie i Gdańsku. Cmentarz również został zniszczony. Tutaj były pochowane wybitne osoby, ważne dla Elbląga np. Ferdynand Schichau, Henryka Nitschmann, Max Toeppen, a nawet Georg Steenke. Nie wiadomo, gdzie obecnie znajdują się szczątki tych osób

- dodaje przewodnik.

Wycieczka zakończyła się przy prawosławnej cerkwi św. Marii Magdaleny, przy ul. Sadowej.

Przed elblążanami jeszcze trzy wycieczki. Udział w nich jest bezpłatny. Organizatorem wydarzenia jest Koło Przewodników i Pilotów Turystycznych im. R. Gierzyńskiego Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej, a współorganizatorami: CSE Światowid i ETK Elbląg.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miasto Elbląg.

PROGRAM IX EDYCJI SOBÓT Z PRZEWODNIKIEM PTTK

17.08. Spacer linią dawnego tramwaju linii nr „2”
przewodnik: Karol Wyszyński
godz. 10:00 miejsce zbiórki: pętla tramwajowa przy ul. Saperów

24.08. Spacer linią dawnego tramwaju linii nr „2”
przewodnik: Karol Wyszyński
godz. 10:00 miejsce zbiórki: pętla tramwajowa przy ul. Marymonckiej

31.08. Park Leśny Bażantarnia
przewodnik: Jolanta Bulak, Jolanta Kałabun
godz. 10:00 miejsce zbiórki: przy muszli koncertowej w Parku Bażantarnia
 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Galeria / Sobota z przewodnikiem ( zdjęć 64 )
Dodano: 2019-08-10 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +1
  ~ bvvv
  Sobota, 10.08

  super sprawa, gratulacje za pomysł i realizację

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.