Niedziela, 19.09.2021, Imieniny: Konstancja, January
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Dwa lata po powodzi w Bażantarni ruszą naprawy. "Naprawa wszystkich szkód została oszacowana na ok. 10 mln zł"

19.09.2019, 10:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Dwa lata po powodzi w Bażantarni ruszą naprawy. "Naprawa wszystkich szkód została oszacowana na ok. 10 mln zł"
Fot. Ryszard Biel/zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Wody Polskie znalazły pieniądze na regulację Srebrnego Potoku. 400 tysięcy złotych, z rezerwy budżetowej, dorzuci również Miasto. To oznacza, że zniszczony dwa lata temu przez wielką wodę, czerwony szlak w Bażantarni doczeka się naprawy. Część prac powinna zostać wykonana jeszcze w tym roku.

Dwa lata temu, 18 września 2017 roku przez Elbląg przeszła wielka woda. Gwałtowne opady spowodowały, że Srebrny Potok i Kumiela wylały z brzegów, dewastując czerwony szlak w Bażantarni. Od tego czasu czeka on na naprawę. Pisaliśmy o tym między innymi tutaj. Teraz to się zmieni. Miastu, wreszcie udało się dojść do porozumienia z Wodami Polskimi. Niebawem, przynajmniej w części, naprawione zostanie to, co zniszczyła powódź.

Od czasu powodzi zabiegałem, najpierw w zarządzie melioracji i urządzeń wodnych, a potem w Wodach Polskich, o tę modernizację. To się przeciągało, bo odpowiedź zawsze była jedna - nie mamy środków finansowych. Jednak spotkanie, które odbyło się w okresie wakacyjnym, z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego i dyrektor oddziału Wód Polskich, zakończyło się pozytywnie. Wody Polskie wygospodarują część środków na naprawę zniszczeń dokonanych przez powódź

- mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Wody Polskie ogłosiły już przetarg na regulację Srebrnego Potoku. Zadanie to będzie polegało między innymi na wykonaniu umocnienia prawej skarpy na wybranych odcinkach i umocnieniu brzegu koszami siatkowo- kamiennymi. Oferty chętnych przyjmowane są do czwartku, 19 września. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zostać wykonane do 13 grudnia tego roku. W naprawy po powodzi zaangażuje się również Miasto.

Nie wycofałem się z wcześniejszych deklaracji o wsparciu samorządu. Około 400 tys., z rezerwy budżetowej, przeznaczymy na prace związane z naprawą czerwonego szlaku. Obecnie procedura została rozpoczęta przez Wody Polskie. Czekamy na rozstrzygnięcie tego przetargu. Nie ukrywam, że najlepiej byłoby, aby jeden wykonawca zajął się i tym zadaniem i naszą częścią

- dodaje prezydent.

Planowane w najbliższym czasie prace w Bażantarni to część potrzeb. Na razie ani Miasto, ani Wody Polskie nie mają w planach np. odbudowy mostku Elewów.

- Naprawa wszystkich szkód została oszacowana na około 10 mln zł. 700 - 800 tys. zł, które Wody Polskie planują wydać na regulację Srebrnego Potoku, nie starczy na mostek Elewów. To będzie więc pierwszy etap prac. Na razie zacznijmy. Jeśli nie ma pieniędzy od razu na całość, to zrobimy to w dwóch, trzech krokach - dodaje Witold Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --2
  ~ psssst
  Czwartek, 19.09

  nie wiedziałem że kila łopat ktorymi te

 2. 2
  --1
  ~ Kolk
  Czwartek, 19.09

  I po co to piszecie Ordery trzeba teraz im dać za to ? Chwalić się debilizmem....

 3. 3
  +4
  ~ Kat Na Idiotów
  Czwartek, 19.09

  No i fajnie w końcu to optymistyczna informacja, która ucieszy wielu i dla wielu malkontentów w końcu zamknie usta mam nadzieje.

 4. 4
  +3
  ~ Dedermont
  Czwartek, 19.09

  Bażantarnia od granicy poza restauracją i muszlą koncertowa nie należy do miasta. Stąd decyzja PGW Woda Polska wynika z ich statutowego obowiązku i kwota wsparcia tego zadania z budżetu miasta jest gestem wsparcia, bo nie wynika on z obowiązku finansowania tej inwestycji. Natomiast obiekt leśny to teren, za który odpowiada Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe. W mentalności naszych mieszkańców utarło się przekonanie, że Bażantarnia to teren miasta. Wydaje się, że miasto w ramach tych prac zaproponowaną sumę powinno przeznaczyć na prace wzdłuż rzeki Kumiela w obszarze przebiegającym przez Elbląg, bo tylko takie rozwiązanie uzasadnia ten wydatek.

 5. 5
  +3
  ~ honor
  Czwartek, 19.09

  Kozioł się nadął i zrodził mysz. Przed wyborami jakoś ze wszystkim jest łatwiej. Taka naprawa albo jest całościowa albo na dziesięciolecia pozostanie prowizorką. Most elewów zbuduje wojsko w ramach ćwiczeń. Wyrównanie szlaku, to harcerze, czerepak , kozioł i kww w jedną sobotę czynu z łopatami. Aleś się chłopie kozioł spocił tak ofiarnie walcząc o "odbudowę".

 6. 6
  +1
  ~ Zgroza
  Czwartek, 19.09

  Taki piękny las jak bazantarni w takim zaniedbaniu. Przyjezdni nam zazdroszczą szlaków i lasu. Teznia solankowa powinna być wybudowana w Elblągu nawrt w parku planty. Miejsce jest po bylym lodowisku pozostało ogrodzenie.

 7. 7
  --5
  ~ do Kat Na Idiotów
  Czwartek, 19.09

  komu chcesz kneblowac usta komunistyczna szumowino?

 8. 8
  +2
  ~ Andrzej
  Czwartek, 19.09

  "Przedsiębiorstwo Lasy Państwowe" to już wiemy kto wysypuje gruz w Bażantarni.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2021 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.