Poniedziałek, 30.11.2020, Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Przebudowa CSE Światowid trwa w najlepsze. Zobacz, jak obecnie wygląda

20.09.2019, 11:45:00 Rozmiar tekstu: A A A
 Przebudowa CSE Światowid trwa w najlepsze. Zobacz, jak obecnie wygląda
Fot. Ryszard Biel
Długo oczekiwana modernizacja i przebudowa Centrum Spotkań Europejskich Światowid doczekała się realizacji. Prace trwają już ponad rok. Na jakim są etapie?
 
Remont CSE Światowid rozpoczął się 22 sierpnia 2018 r. Od tego czasu wiele już udało się zmienić. Nie obyło się niestety bez utrudnień, które znacząco wpłynęły na zaplanowane prace. Antoni Czyżyk ma nadzieję, że najgorsze „niespodzianki” już się zdarzyły.
 
 
Fundamenty wzmocnienia całego obiektu miały być na długości 7,9 m. Okazało się, że w odległości 4,5 metra od budynku głównego fundamenty są na głębokości 1,3 m. Oznaczało to, że aby nie doszło do katastrofy budowlanej muszą być przeprowadzone prace zamienne. (…) Dodatkowo wodociąg był zupełnie gdzie indziej niż miał być, ale z tym też sobie jakoś poradziliśmy. Ostatnie ulewy również nie były łaskawe i trochę nas zalało, ale wszystko jest już opanowane
 
– zapewniał Antoni Czyżyk.
 
Na jakim etapie aktualnie są prace? - W świetliku są powstawiane okna. Trwają prace wykończeniowe. Zakończyliśmy ocieplanie dachu. Przystąpiliśmy do elewacji ociepleń zewnętrznych. Zainstalowany jest węzeł cieplny, od którego będzie można rozprowadzać instalacje elektryczne po stronie sali sportowej. Obecnie prowadzone są prace tynkarskie. Po nich nastąpi wylanie posadzek i przystąpimy do układania płytek czy terakoty – mówił dyrektor Światowidu.
 
Jak wygląda sytuacja od strony ul. Karowej? - Sieci wodociągowo-kanalizacyjno- burzowe są tam założone. Teren został utwardzony. Trwa sprzątanie, po którym przejdziemy do części od ul. Teatralnej. Czekamy na zakończenie prac wykonywanych przez EPWiK. Okazało się, że po stronie poprzednich wykonawców były błędy techniczne związane nie tyle ze Światowidem, co z Placem Jagiellończyka – opowiadał Antoni Czyżyk. - Jest tam różnica poziomów, którą trzeba naprawić.
 
- Musimy uwzględnić obecne przepisy, że wszystkie wody, które schodzą z dachów muszą być z retencją. Po stronie Karowej jest to już zrobione. Powoli przymierzamy się do części od strony ul. Teatralnej. Planujemy na koniec października to oddać i przejść na drugą stronę, żeby nie rozgrzebać naraz całego budynku – przyznał Antoni Czyżyk.
 
Światowid mimo trwających prac nie przestał funkcjonować. - My chcemy cały czas zarabiać pieniądze, realizować swoje działania. Na pięć miesięcy musieliśmy przeprowadzić pracowników do biura regionalnego na Zacisze, by mogli realizować swoje zadania. Ale pomalutku chcemy ich ściągnąć do Światowida – stwierdził dyrektor.
 
Jakie prace będą wykonywane w październiku? - W dalszym ciągu będą prowadzone prace związane z ociepleniem i elewacją. Będzie wymiana stolarki okiennej w całym budynku – wymieniał Antoni Czyżyk. - Będą też przygotowywane do rozbiórek wszystkie elementy po stronie naszych sal kinowych, by stworzyć dostęp do trzeciej sali kinowej i stworzyć pomieszczenie do sterowania i monitorowania wszystkich sal z jednego miejsca.
 
 
W całym obiekcie poprawi się bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników działań Światowidowych. Będzie instalowana winda osobowo-towarowa. Będą też podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Cały obiekt będzie uzbrojony w instalacje DSO – bezpieczeństwa pożarowego, który będzie miał podzielone strefy i cały obiekt będzie wentylowany z możliwością dogrzania i chłodzenia
 
- dodał Antoni Czyżyk.
 
Nowa siedziba Światowida będzie... produkować energię. - Na dachach już są postawione podkonstrukcje pod system fotowoltaiki. Będzie to ok. 28 kW produkcji prądu, który powinien wystarczyć dla Światowida na sprawy bieżące, czyli zbilansuje zwiększenie poboru energii na wentylacje i klimatyzacje – wymieniał Antoni Czyżyk. - A w sytuacji, jeśli będziemy mieli nadmiar będziemy odprowadzali go za odpłatnością do operatora. Natomiast jeśli będzie potrzeba to po preferencyjnych cenach będziemy mogli go kupić. Będziemy także korzystać z systemu odbioru ciepła z generatorów, by nim ogrzać wodę użytkową, by dodatkowo za nią nie płacić. W całym budynku będą zainstalowane lampy ledowe, bo docelowo mają mniejszy pobór.
 
Zakończenie rozbudowy CSE Światowid planowany jest na lipiec 2020 r.
 
Jeżeli uda nam się we wrześniu 2020 r. rozpocząć sezon w zmodernizowanym, skończonym budynku to będziemy szczęśliwi
 
– przyznał Antoni Czyżyk.

 

 

 

Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Galeria / Światowid rozbudowa ( zdjęć 48 )
Dodano: 2019-09-20 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +6
  ~ klakier
  Piątek, 20.09

  A ja się pytam co z remontem Teatru jakże dramatycznego??? Derektor chwalił się, obiecywał i nic.

 2. 2
  +1
  ~ 1961
  Piątek, 20.09

  Czy zniknie świetlik w kształcie pięcioramiennej gwiazdy ?

 3. 3
  +1
  ~ wicia
  Piątek, 20.09

  Pan Czyżyk widać że wszystko ogarnia i prowadzenie sesji i spotkań w ramach wyborów i prowadzenia CSE i przygotowań do zawodów tanecznych i nadzoru nad przebudową i ...

 4. 4
  +4
  ~ Cisza
  Piątek, 20.09

  A co rozbudowa teatru nadal cisza. Wynika z tego że długo poczekamy.

 5. 5
  0
  ~ Widz
  Niedziela, 22.09

  W teatrze dobrych spektakli zupełny brak, z roku na rok coraz gorzej. Nic dziwnego, warunki nie zachęcają aktorów do odwiedzin.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1028051376343