Piątek, 10.04.2020, Imieniny: Maria, Marceli, Dymitr
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Są pieniądze na kolejny tramwaj, ławki solarne i lepszą jakości wody w basenie

19.08.2019, 15:30:00 Rozmiar tekstu: A A A
Są pieniądze na kolejny tramwaj, ławki solarne i lepszą jakości wody w basenie
Fot. Ryszard Biel

Ponad dwa miliony złotych unijnego dofinansowania otrzymał Elbląg na zakup tramwaju i utworzenie węzła przesiadkowego na placu Słowiańskim. Miasto pozyskało również mniejsze kwoty na zakup solarnych ławek, które pojawią się na elbląskiej starówce i lampy UV, która ma poprawić jakość wody w CRW "Dolinka".

Elbląg zrealizuje kolejny projekt dotyczący modernizacji transportu miejskiego. Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało 3,1 mln zł. Z tego 2,1 mln zł miastu udało się pozyskać jako dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Większość tych pieniędzy przeznaczonych zostanie na zakup nowego, piątego już tramwaju. Za pozostałe utworzony zostanie węzeł przesiadkowy na placu Słowiańskim.

Na placu Słowiańskim postawione zostaną dwie tablice informacyjne, zmodernizowana zostanie wiata przystankowa vis a vis hotelu Arbiter. Co więcej, na przejściu między przystankiem autobusowym a przystankami tramwajowymi (przejście łączące Plac Słowiański ze starówką - przyp. red.) zamontowany zostanie system aktywnego przejścia dla pieszych

- poinformował Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, dziś (19 sierpnia) podczas konferencji prasowej.

Przypomnijmy. Za kilka miesięcy elbląski tabor powiększy się o cztery nowe tramwaje. Zamówienie na trzy wagony, za ponad 7 mln zł, powinno zostać zrealizowane do końca bieżącego roku, a w pierwszej połowie stycznia 2020 r. planowane jest zakończenie odbiorów i uzyskanie homologacji umożliwiającej dopuszczenie wagonów do użytkowania. Umowa na czwarty tramwaj, za ponad 3,3 mln zł została podpisana w styczniu tego roku. Termin dostawy nowego kompletnego wagonu to 31 stycznia 2020 r.

Podczas dzisiejszej konferencji prezydent poinformował również o dwóch mniejszych dofinansowaniach, które miasto pozyskało w ostatnim czasie.

16 tys. zł dotacji z samorządów województwa otrzyma Elbląg na realizację projektu "Łączy nas turystyka". Całe przedsięwzięcie będzie kosztowało 50 tys. zł. Za te pieniądze na elbląskiej starówce, dokładnie na Bulwarze Zygmunta Augusta i placu przed katedrą, staną dwie ławki solarne ze stojakami na rowery. Z kolei na ulicach: Stawidłowej, Kościuszki i w Bażantarni pojawią się samoobsługowe stanowiska do naprawy rowerów.

Drugi projekt dotyczy zakupu lampa UV do Centrum Rekreacji Wodnej "Dolinka". Koszt tego zadania to 100 tys. zł, z czego 49 tys. zł to pieniądze z dotacji.

Ta lampa wpłynie na podniesienie jakości wody w basenie. Dzięki niej mniej będzie trzeba używać chloru czy innych substancji bakteriobójczych. Wykorzystanie lampy UV wpłynie również na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Cieszę się, że ten projekt zyskał dofinansowanie z samorządu województwa

- dodał prezydent Wróblewski.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (15)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ MISIO
  Poniedziałek, 19.08

  no i pięknie...

 2. 2
  +5
  ~ Apokalipsa
  Poniedziałek, 19.08

  ochłapy z olszczyńskiego stołu

 3. 3
  +6
  ~ 1125.
  Poniedziałek, 19.08

  206 000 000 mln w 2018r ,olsztyn wydał na 24 tramwaje.

 4. 4
  +3
  ~ 1125.
  Poniedziałek, 19.08

  I niestety w dzisiejszych czasach nowe tramwaje nie kosztują 3mln, są to po prostu chrupki zmodernizowane.

 5. 5
  +11
  ~ czerepak i kozioł
  Poniedziałek, 19.08

  Ruszyła kampania, Czerepak kandyduje - kupił jakieś miejsce na liście, więc i jałmużna się znalazła. To foto mówi wszystko - trzech zapracowanych mówi o propozycji wydatkowania ok. 120 000 zł. Kiedy przyjdzie rozum i wreszcie powiecie "zrobione", "wczoraj odebrane" ? Ciągle jak z oddłużaniem czyli rolowaniem - spłacimy z solidnymi odsetkami od odsetek za 15 lat. Ale wszyscy wiedzą, że Kozioł oddłuża. Mina Czerepaka - kandydata - innowatora niczym kot na pustyni zaskoczony ilością piasku - nigdy nie miał takiej kuwety. Chłopcy w permanentnej kampanii - obiecanki i zapowiedzi. A cena ciepła? A Bażantarnia (łączy nas turystyka - sic!) ? A Dolinka? A Chrobry? A złom z Chrobrego? Wszyscy trzej rodzą mysz. Na rzecz kampanii dzidziusia Czerepaka.

 6. 6
  +7
  ~ gru
  Poniedziałek, 19.08

  Tylko, że wkrótce zabraknie motorniczych do kierowania tych tramwai.

 7. 7
  +4
  ~ Bzyk
  Poniedziałek, 19.08

  Czaru czaru szroty na to was stać, już kupione stare stoją w zajezdni. Po co ten węzeł przesiadkowy wydana zbednie kasa byłby szosty tramwaj jak będą. Niejpietw trzeba nowe trasy tramwajowe by powstały, wymiana całego tego złomu. I nie mówcie że nie ma kasy jest tylko na olsztyn a Elbląg to co.

 8. 8
  +3
  ~ Prl2
  Poniedziałek, 19.08

  Jak długo teten zajezdni T E będzie tak tragicznie wyglądał. Powinny być zadaszone te tory od szlabanow aż do hal.

 9. 9
  --2
  ~ Do czerepak...
  Poniedziałek, 19.08

  Wypuścili z psychiatryka, czy na przepustkę?

 10. 10
  +2
  ~ Chwilunia
  Poniedziałek, 19.08

  Węzeł przesiadkowy czeka was za to co wyprawiacie.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.