Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Od lat szpeciła starówkę. W jej miejsce ma powstać kamienica

05.06.2019, 16:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Od lat szpeciła starówkę. W jej miejsce ma powstać kamienica
wizualizacja inwestora załączona do wniosku

Kamienica u zbiegu ulic Stary Rynek i Wigilijnej jeszcze nie powstała, a już zaczęła się rozpadać. Od lat ruina znajdująca się w tym miejscu szpeci elbląską starówkę. Jest szansa, że teraz to się zmieni.

Na działce, znajdującej się w narożniku ulic: Stary Rynek i Wigilijnej, inwestycję rozpoczęto ponad 30 lat temu. Problem w tym, że nigdy jej nie dokończono. Wybudowane piwnice i pierwsze piętro zaczęły obracać się w ruinę. W ubiegłym roku działką zainteresowała się firma Z&B Development z Sopotu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Teraz nowy inwestor korzystając z możliwości, którą daje przyjęta w 2018 r. specustawa mieszkaniowa, zwrócił się do miasta z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej u zbiegu ulic Stary Rynek i Wigilijna.

W miejsce rozpadającej się rudery planuje wybudować ciąg połączonych ze sobą kamienic.

Budynek będzie posiadać 6 kondygnacji nadziemnych, w tym usługowy parter, a także podpiwniczenie wykonane w ramach historycznych fundamentów i ścian piwnic. Znajdzie się w nim 30 mieszkań. Budynek powstanie jako zwarta bryła nawiązująca do zabudowy historycznej pod względem formy, w szczególności podziałami architektonicznymi na elewacji. Wprowadza się zróżnicowany układ dachów, gzymsów na elewacji, kształtów okien, a także wykończenia pod względem różnorodności faktur i kolorystyki materiałów budowlanych

- informuje inwestor we wniosku.

Inwestycję zaprojektowano więc tak, aby była zgodna z programem retrowersji, według którego odbudowywane jest Stare Miasto w Elblągu.

Słabym punktem nowej realizacji jest brak parkingu, to jednak wymusza plan zagospodarowania obowiązujący na starówce. Wykluczono budowę garażu podziemnego w budynku, a ze względu na lokalizację w ścisłym centrum Starego Miasta nie ma możliwości stworzenia miejsc postojowych obok obiektu.

Ratusz ma teraz czas, aby ustosunkować się do wniosku. Ostatecznie to jednak elbląscy radni zdecydują o losach inwestycji.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%33.3 %66.7


Komentarze do artykułu (16)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +17
  ~ Ok
  Środa, 05.06

  Zabudowa wszystkie wolne miejsca po dawnych kamieniczkami. Dlaczego nie ma decyzji ws ul. Przymurze obok parking koło poczty. Rozpoczęta budowa ciagnacą się latami i szpeci wizerunek.

 2. 2
  +4
  ~ Nareszcie
  Środa, 05.06

  Cala następna ulica będzie zabudowana i będzie cieszyć oko budynkami. Następna czekają na zabudowę.

 3. 3
  +12
  ~ daksdja
  Środa, 05.06

  Co to za szkaradziejstwo architektoniczne. Pomysł super ale ta wizualizacja to jak kwiatek do kożucha.

 4. 4
  --10
  ~ Milczcie
  Środa, 05.06

  Ma byc budowane a komu nie pasuje niech milczy.

 5. 5
  0
  ~ anonim
  Środa, 05.06

  Lepszy Rydz niż Nic!!!Brawo Panie Witoldzie Wróblewski.

 6. 6
  +8
  ~ Pismen
  Środa, 05.06

  Przed wojną ten narożnik zajmowała kamienica,przy której ta - to mistrzostwo świata.

 7. 7
  +7
  ~ będęmonitorował
  Środa, 05.06

  jeśli dostaną pozwolenie na wybudowanie tego co jest na wizualizacji to oświadczam : nie spocznę aż urzędnicy odpowiedzialni za "klepnięcie" tej decyzji odpowiedzą za jej wydanie w trybie karnym. To byłby największy skandal architektoniczny w mieście. W tym miejscu powinny i muszą stanąć kamienice których elewacje będą nawiązywały do pierwotnej zabudowy : https://elblag.fotopolska.eu/Stary_Rynek_35_Elblag?f=647465-foto To dla wszystkich, trolli którzy bredzą o przedwojennej ruderze z płaskim dachem

 8. 8
  +13
  ~ Gvv
  Czwartek, 06.06

  Te Nowe kamienice coraz bardziej zaczynają przypominać zwykłe bloki. Konserwator zabytków musi chyba bardzo nie lubić tego miasta skoro pozwala na coś takiego.

 9. 9
  +4
  ~ Bogumila
  Czwartek, 06.06

  wyglada jak zwykly blok a popatrzcie jeszcze na te male stloczone balkoniki ..normalnie jak w wiezowcu z PRL.... To jest starówka na litosc wiec niech to chociaz troche przypomina kamienice ! Juz nie wspomne ze chodnika calkowity brak czyli elewacja bedzie zawsze w blocie jak na Malborskiej... i oczywiscie matki z 2 wozkami nie dadzą rady sie mijac... MASAKRA ciekawe ile deweloper z sopotu posmarowal?

 10. 10
  +9
  ~ Dede
  Czwartek, 06.06

  Do wszystkich kreatorów architektonicznej mody i posiadaczy nadzwyczajnego smaku. Możecie, jak się nie podoba, nadal patrzyć w te betonowe zgliszcza, które są tam obecnie. (lub najlepiej się zamknąć, ew. poprzeć swój smak, kupić działkę i wybudować po swojemu). No i że też nie oburza was to, że nawet na budowę zwykłego budynku musi człowiek mieć zgodę "rady". Nic dziwnego, że nikt się nie pcha w inwestycje nawet jak go na to stać, bo taka radę da zgodę, ale może też nie dać i co wtedy ? Trzeba ich przekonywać reklamówką w parku ?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.