Piątek, 5.06.2020, Imieniny: Kira, Bonifacy, Waleria
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Na skrzyżowaniach priorytet zawsze będzie miał tramwaj?

13.03.2019, 13:40:00 Rozmiar tekstu: A A A
Na skrzyżowaniach priorytet zawsze będzie miał tramwaj?
Zdjęcie stanowi jedynie ilustracje do artykułu (fot. archiwum redakcji)
Na biurko Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego trafiła interpelacja radnego Koalicji Obywatelskiej, Marka Kamma, dotycząca regulacji sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach z ruchem tramwajowym w taki sposób, aby tramwaj miał priorytet przy pokonywaniu tych skrzyżowań.
 

- Mając na celu realizację potrzeb transportowych w Elblągu oraz ochronę środowiska przed smogiem musimy zachęcić mieszkańców do rezygnacji z podróży własnymi samochodami na krótkich dystansach i wybierania w zamian transportu publicznego. Poza zakupem nowego taboru, co już następuje, istotnym czynnikiem promującym komunikację zbiorową jest skrócenie czasu podróży – zaznaczył Marek Kamm.

 
Co proponuje radny KO?
 
Znaczącym a mało kosztownym sposobem uatrakcyjnienia transportu szynowego jest zapewnienie mu ułatwień w ruchu na skrzyżowaniach. Mamy tu szereg możliwości: bezwzględny priorytet, względny priorytet, koordynacja świateł czy też krótkie cykle sygnalizacji
 
– wymieniał.
 
- Z uwagi na konieczność przeprowadzenie stosowanych analiz wnoszę o wdrożenie tego rozwiązania od 1 stycznia 2020 r. - dodał Marek Kamm.
 
Jak na ten pomysł zareagował Prezydent? - Od jesieni 204 r, w naszym mieście, funkcjonuje takie rozwiązanie techniczne, które daje przywilej pojazdom szynowym, jest to odcinek o dł. ok. 2,5 km przebudowanej drogi wojewódzkiej nr 503 – informował Witold Wróblewski.
 
 
Wprowadzenie takich rozwiązań na pozostałych odcinkach trakcyjnych jest możliwe tylko pod warunkiem generalnej przebudowy układu komunikacyjnego. To nie tylko wydatek finansowy na inwestycje drogowe, ale także radykalne zmiany w układzie drogowym i mentalności społeczeństwa, które pozwolą na ograniczenie ilości skrzyżowań, czy choćby relacji skrętnych, w tym także całkowite wyeliminowanie przejazdów kołowych przez wydzielone torowisko
 
– podkreślił Prezydent Elbląga.
 
Rada Miasta w 2017 r. przyjęła Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Elbląga na lata 2017-2030. - Tam opisany jest stan infrastruktury drogowej i transportu publicznego, podane są wyniki badań i oczekiwań społeczeństwa oraz kierunki dalszego rozwoju transportu zbiorowego miasta i okolicznych gmin – wyjaśniał Witold Wróblewski. - W najbliższych latach realizacja tego planu, a zwłaszcza modernizacja segmentu tramwajowego będzie uwarunkowana możliwościami budżetowymi Miasta, dlatego zakres corocznych zadań, wynikających z planu, będzie co roku zgłaszana do planu budżetu.
 
 
 
Kamila Jabłonowska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 5

%60.0 %40.0


Komentarze do artykułu (22)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +3
  ~ pisz na Berdyczów
  Środa, 13.03

  Wykończą nam witusia, a on miał realizować program "ja tam, qrwa, siedzę przez 5 lat". No ale skoro nie umie kierować UM lub co gorsza jest autorytarny, to niech zbiera te innowacyjne papierki edka. W mieście nic się nie polepszy bez reformy UM.

 2. 2
  0
  ~ Ubaw
  Środa, 13.03

  Transport szynowy złomem zwanym tramwajowy. Badziewie chcecie zakupić bo to trzeba nazwać szczerze długość za krótkie wagony tramwajowe. A cala ta komunikacja oparta na zbieraninie wagonow prawie kazdy inny. Nikt nie zostawi samochodu jeśli tramwaje jadą po trasach które są daleko w tyle za rozbudowanymi dzielnicami Elbląga. Zastój degradacja jaki sukces. Na dodatek budoeane jest mała Hala tramwajowe w . T. E zamiast zburzyć te rudery widoczne od ul.browarnej. I postawić trzy halę duże miejsce jest.

 3. 3
  +6
  ~ Widać
  Środa, 13.03

  Bzdury i tyle widac że radni nie jada konstalami w godzinach szczytu ciasnota i jazgot.

 4. 4
  +3
  ~ komunistyczna książka życzeń
  Środa, 13.03

  W ramach przygotowań do podróży strategiczną koleją nad zalewową i w obliczu braku grosza na tramwaje , wnoszę "interpelację" o drezyny napędzane przez podróżnych na trasach tramwajowych. Gdyby wójt Wąchocka zajmował się takimi p i e r d o ł a m i, to by go hodowca wieprzy pogonił na 4 wiatry. U nas nie, u nas jest duma , bo mogę wystąpić w "artykule" i powiedzieć, "dziękuję za krytykę i uwagi oraz proszę o dalsze". Jak książka życzeń i zażaleń w czasach komuny.

 5. 5
  +7
  ~ kiki
  Środa, 13.03

  No to mamy rozwiązania wskazane przez włodarza a mianowicie ...ograniczenie ilości skrzyżowań, czy choćby relacji skrętnych, w tym także całkowite wyeliminowanie przejazdów kołowych przez wydzielone torowisko ... . I co nie jest to innowacyjne rozwiązanie komunikacji w mieście. I po co żeś się pan panie radny tak męczył z zadaniem tegoż pytania?

 6. 6
  +7
  ~ Przesmiewca
  Środa, 13.03

  wesoły radny.. projektem obywatelskim będzie poprawiał kodeks drogowy, ale to już mnie nie dziwi, parę artykułów temu chciał ułatwiać jazdę rowerzystom po chodnikach.

 7. 7
  +3
  ~ novak
  Środa, 13.03

  a z jakiego okręgu wyborczego jest ten radny ????

 8. 8
  +4
  ~ Badziewie
  Środa, 13.03

  O czym wy mówicie rzadzacy, czy naprawdę nie widzicie co się dzieje z komunikacja w Elblągu. Czym jeździmy, jaką jest klasa jazdy. Jak nie widzicie czas iść do okulisty. Jak nie macie wizji nowoczesnego miasta odejdzcie a nie to referendum i precz.

 9. 9
  +7
  ~ stefan
  Środa, 13.03

  Kto na niego głosował? Facet oderwany od rzeczywistości. już drugi artykuł o jego pomysłach. Twórczy jest w tym tygodniu. Może na wspomaganiu jedzie?

 10. 10
  +5
  ~ Solder
  Środa, 13.03

  Po kiego groma światła na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Marymoncka. Bezsens.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.