Czwartek, 15.11.2018, Imieniny: Amelia, Albert, Leopold
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Nie będzie roweru miejskiego ani remontu muszli koncertowej. Wolimy kolejny plac zabaw

06.11.2018, 12:00:23 Rozmiar tekstu: A A A
Nie będzie roweru miejskiego ani remontu muszli koncertowej. Wolimy kolejny plac zabaw
Fot. Ryszard Biel

Przepadł remont muszli koncertowej w Bażantarni, zakup smoczych łodzi czy rowerów miejskich. O dziwo blisko 2,5 tys. elblążan zagłosowało na wniosek, z którego większość elblążan raczej nie skorzysta, czyli budowę integracyjnego placu zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. Zrealizowana zostanie ona w przyszłym roku z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego 2019.

Czego elblążanie potrzebują najbardziej? Placów zabaw. Tak przynajmniej można pomyśleć, patrząc na wnioski, które znalazły się w okręgu ogólnomiejskim Budżetu Obywatelskiego 2019. Mieszkańcy do wyboru mieli 15 zadań. Wśród nich były: budowa placu zabawa przy Szkole Podstawowej nr 18, przy SP nr 3, stworzenie kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy SP nr 12, placu zabaw i siłowni przy SP nr 11 oraz zwycięski projekt multikompleks "Konik polny" przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 przy ul. Polnej.

W głosowaniu wzięło udział 13 125 elblążan. 2471 głosów oddano na plac zabaw przy OSS-W nr 2. To oznacza, że zostanie on w przyszłym roku zrealizowany. Takiego szczęścia nie miały pozostałe szkoły, choć widać, że walka była ostra. Na plac zabaw przy SP nr 18 oddano 2074 głosy, a na kompleks przy SP nr 12  oddano 1748 głosów.

Patrząc na rozkład głosów jasno widać, że inne, nieszkolne wnioski praktycznie nie miały szans na realizację. Przepadł więc pomysł remontu muszli koncertowej w Bażantarni (1559 głosów), który już od kilku edycji bez powodzenia pojawia się w głosowaniu BO. Podobnie inne dwa wnioski dotyczące Bażantarni: stworzenie trasy rowerowej "Enduro" (676 głosów) i przygotowanie do użytkowania szlaku czerwonego (535).

Na realizację nie ma również szans trochę zaskakujący pomysł zakupu i montażu kriokomory dla szpitala miejskiego przy ul. Komeńskiego (706 głosów), czy zakupu smoczych łodzi (39 głosów). Skoro więc nie na to wszystko, to na co wydane zostanie 600 tys. zł z BO 2019?

W naszym mieście istnieje ogromna potrzeba zorganizowania placu zabaw wyposażonego w urządzenia zabawowo-sensoryczne dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, z którego mogłyby korzystać dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Umiejscowienie multikompleksu "Konik polny" na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychoawaczego nr 2 przy ul. Polnej ma niebagatelne znaczenie z uwagi na prowadzoną przez placówkę działalność, która daje rękojmie przemyślanej integracji dzieci z różnych środowisk. Pobyt w tym miejscu ma szansę stać się miejscem pozytywnych kontaktów społecznych

- przekonuje we wniosku Krystyna Miezio, dyrektor ośrodka i autorka wniosku.

"Konik polny" to w zamyśle pomysłodawców integracyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży. Kompleks będzie podzielony na trzy strefy. Strefę maluszka, dostosowaną do potrzeb dzieci wieku od O do 4 lat, gdzie znalazłyby się urządzenia pomocne w nauce chodzenia, rozwijaniu dużej i małej motoryki oraz równowagi. Strefę starszaka dla dzieci w wieku 5- 10 lat i strefę nastolatka dla 11- 15-latków.

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 8

%50.0 %50.0
GALERIA ARTYKUŁU ( zdjęć 4 ) Fot. Ryszard Biel


Komentarze do artykułu (35)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +32
  ~ Elblążanin
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Kolejny przykład na nie właściwe zrozumienie budżetu obywatelskiego. Absolutnie nie neguję potrzeby stworzenia opisanego w artykule placu zabaw. Obiekt ten będzie służył bardzo wąskiej grupie. Mało prawdopodobne by rodzice z pociechami z całego miasta przyjeżdżali na Polną. B. O. mimo podziału na dzielnice powinien być ukierunkowany na korzyść dla wszystkich mieszkańców.

 2. 2
  +16
  Robert Koliński
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Patologii elbląskiego Budżetu tzw. Obywatelskiego ciąg dalszy. Jednak ratusz (a więc i jego wyborcy) mówi/ą, że jest OK. No to musi być zatem OK, skoro tak zadecydowała demokracja, prawda?

 3. 3
  +18
  ~ To jak to jest ?
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Elbląg to jednak bogate miasto , jak mało które . 600 tys zł na plac zabaw . Jetem pod wrażeniem . : ) : )

 4. 4
  +4
  ~ pis pognębiony
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Wybrali Wróblewskigo i będą teraz place zabaw dla psów i ludzi zabawa jest najważniejsza grunt to się dobrze bawić.

 5. 5
  +33
  ~ Rumcajs
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Zazwyczaj nie zgadzam się z Kolinskim, ale w tej kwestii akurat Kolinski ma rację. Panie Kolinski niech Pan przygotuje jakiś raport lubi coś podobnego w tej sprawie. Szkoły wymuszają głosowanie na ich projekty. Nie ma to nic wspólnego z obywatelskoscia.

 6. 6
  +4
  ~ Opus Dei
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Suweren wybrał -Demokracja!

 7. 7
  +10
  ~ zaczęło się
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Tera klika Wróblewskiego tryumfuje a to dopiero początek. Nikt nie da rady wytłumaczyć głupiemu że jest głupi

 8. 8
  +16
  ~ Prorok Igor
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Od dawna przestałem brać w tym udział i się emocjonować a że są tam niekompetentni urzędnicy to fakt i mam dowód! Dnia 27 sierpnia na skrzynkę mail dostałem potwierdzenie z adresu bo@umelblag.pl że mój wniosek z dnia 03.07.2015 08:58 wysłany do nich został nie przeczytany i usunięty....dokładnie po 3 latach dziwi kogoś?! Pora na przewietrzenie pokoi oraz zmiany w regulaminie Budżetu Obywatelskiego!

 9. 9
  +34
  ~ Zet
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Szkoły i inne podobne instytucje powinny mieć zakaz korzystania z BO.

 10. 10
  +26
  ~ Gosc z zatorza
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  W budżecie obywatelskim nie powinny brać udziału szkoły. Zapewnienie miejsc rekreacji na terenach takich placówek powinna spoczywać na dyrekcji. Projekty mieszkańców nie mają szans z projektem wystawionym przez szkołę- w szkole mojej córki przeszedł wniosek i wygrał- Ale było ciągle namawianie do głosu przez nauczycieli i dyrekcję. Córka za każdym razem wracała z jakaś ulotka na ten temat w plecaku....

 11. 11
  +13
  ~ EuPi
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Tak, plac zabaw jest ważniejszy od muszli koncertowej, ale to nie znaczy, że nie mozna jej odremontować,tylko z innej puli i trochę pomyśleć, tylko, że to nie prezydent, a radni i mieszkańcy mogą zrobić. Może tak kościół na tacę by zebrał i chociaż raz dał dobry uczynek, a nie tylko brać. Co wy na to?

 12. 12
  --3
  ~ opus
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  wcale mnie to nie dziwi . w sotatnia neidziele elblazanie pokazali ze sa idiotami wybierajac sobie takiego prezydenta jakiego wybrali. ciemnogrod to potegi entej.

 13. 13
  +19
  Robert Koliński
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  @EuPi - Dobrze kombinujesz, ale niestety od złej strony - to place zabaw, szkolne boiska i bieżnie powinny być robione ze środków miejskich i rządowych, bowiem są to jednostki podległe tym organom, zaś BO powinien być przeznaczony wyłącznie na potrzeby i propozycje mieszkańców, nie instytucji. Elbląscy włodarze i radni miejscy idą na łatwiznę (moim zdaniem zresztą korupcyjną), odbierając mieszkańcom (a konkretniej - manipulując wynikami głosowania) prawo decyzji w tej sprawie i środki zamiast na projekty mieszkańców wydatkują na inwestycje, których dopilnowanie oraz finansowanie jest ich zafajdanym, bo ustawowym, obowiązkiem. Ponieważ jednak patologię tę kryje urzędnicza sitwa, która wygrała w niedawnych wyborach, to udaje się u nas ślepych, zaś z mieszkańców robi głupich, i jest jak jest.

 14. 14
  --3
  ~ Antycypisek
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  W Pasłęku jest plac zabaw z 3 mln. zł i dużo elblążan właśnie tam jedzie ze swoimi dziećmi. Muszla koncertowa to dobry pomysł ale nie w Bażantarni tylko uzdrowisku a rowery miejskie zdają egzamin w wielkich aglomeracjach. Nie da się usatysfakcjonować wszystkich i to nie jest patologia tylko demokracja.

 15. 15
  +8
  ~ kolo
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  A mówił pan Wróblewski że skończył się czas Igrzysk. A jednak Igrzyska mają się dobrze. Biedronki, Lidle a teraz place zabaw, dobrą linię rozwoju przyjął włodarz. To o takim rozwoju pan Wróblewski mówił?

 16. 16
  0
  ~ BabaJaga
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Dzieciom i rodzicom chciało się iść zagłosować i jeszcze namówić na to innych mieszkańców miasta. Trzeba było głosować, a nie teraz marudzić, że kolejny plac zabaw, że taki drogi itd.

 17. 17
  --5
  ~ Bartoszz
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Gdzie to dokładnie ma być? Skoro jest to z moich pieniędzy to mogę zrobić z tym co chce. Wezmę szlifierkę i to potne na kawałki. Moja własność to mogę to zrobić. Skoro to jest z BO i jak ja jestem obywatelem tej wsi to się pobawię w ślusarza. Dziękuję rado za tyle placy do pocięcia. 😉

 18. 18
  +2
  ~ a nie mówiłem
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Porzućcie wszelką nadzieję wy którzy tu mieszkacie wybraliście klikę PSL i ona wam zaoferuje to co potrafi najlepiej kolesiowstwo układy, arogancję i nie licznie się z szarym człowiekiem, urzędniczy bełkot i tumiwisizm i wiadukty na wybory

 19. 19
  +4
  Robert Koliński
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  @Rumcajs - Dziękuję bardzo za zaufanie i wiarę w moją sprawczość, ale fakty są takie, że pomimo nagłaśniania przeze mnie patologii tego układu urzędniczo-dyrektorskiego i ratuszowej sitwy w sprawie BO mieszkańcy zdecydowali się powierzyć władzę na kolejną kadencję naczelnemu obrońcy tejże sitwy i układu. Pozostaje więc naciskać teraz swojego wybrańca i jego totumfackich, aby z profitów płynących z członkostwa w układzie dobrowolnie zrezygnowali - w końcu wybraniec swojego elektoratu powinien słuchać, tak czy nie? Przypominajcie o tej sprawie i pozostałych skandalach z BO prezydentowi-elektowi na każdym kroku, podczas każdego spotkania publicznego i prywatnego, podczas wszelkich wystąpień i spotkań z mieszkańcami, pod każdą notką prasową w sprawie, jako i ja z basenem czynię - może pomoże;)

 20. 20
  +9
  ~ nienormalny
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Zawsze byłem przeciwny temu głupkowatemu pomysłowi z BO bo było oczywiste że zawsze znajdą się lepiej zorganizowane grupy interesu które zawłaszczą te pieniądze. Poza tym demokratyzowanie demokracji samo w sobie uważam za oczywisty idiotyzm. Pomysł jest poroniony i z niego wielkiego pożytku nie będzie nie ważne ile ograniczeń i wprowadzimy. Od takich rzeczy są radni ii to oni powinni tematy prowadzić i być z nich rozliczani

 21. 21
  +5
  ~ nienormalny
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Każdy okręg (radny) powinien swoją pulę dostać i z tego realizować pomysły i nie po to żeby szmal dzielić i przy okazji się nachapać czy pikniki dla wielbicieli urządzać. Coś taki radny k.... musi robić, skoro mu 2 patyki płacimy chyba nie za te pustą gadkę w RM i głosowanie jak prezydent każe.

 22. 22
  +9
  ~ szkoda gadać
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Trzeba zmienić zasady głosowania. Dopóki całe szkoły będą brać udział w głosowaniu to niestety takie projekty będą realizowane. Mi taki plac zabaw niepotrzebny .W okolicy mam chyba ze 4 i to nie byle jakie. Jakoś tłumów dzieci w nich nie widać. Przed końcem roku szkolnego jedynie szkoły przychodzą.

 23. 23
  +1
  ~ Ciemny Iwanek
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Przepraszam bardzo, ale czy internauta o ksywce Prorok Igor to osoba poważna, bez kompleksów o dużej wiedzy merytorycznej w zakresie administracji publicznej oraz socjologii.? Z jego wpisów wydaje mi się, że chyba tak nie jest. Tak więc pytam o co mu chodzi, bo nie rozumiem jego myśli. P.T proroku proszę o konkretne informacje, "o co ciebie chodzi".

 24. 24
  --2
  ~ Rodzic
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Gdzie wy wszyscy macie serce. To jest plac zabaw, dla chorych dzieci, bo osrodka tj. samorzadu nie stac. Te istotki nie maja normalnego dziecinstwa, wiec niech choc ten plac bedzie promykiem radosci dla nich.

 25. 25
  +11
  ~ Sprzeciw
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Te place zabaw stoją puste w soboty i niedziele bo szkoły są zamknięte. Co wy w tym um wyprawiacie z tym budżetem obywatelskim. Żenada ciąg dalszy. K. Amfiteatr w runie i inne obiekty a oni place zabaw w szkołach budują. Dlaczego nie ma na remonty tych obiektów opisanych artykuł kasy z olsztyna.

 26. 26
  0
  ~ Macie
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Wyraliscie a teraz narzekacie. Sami chcieliście i zamknijcie się

 27. 27
  +2
  ~ I co
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Kiedy referendum bo wyraliscie i macie.

 28. 28
  +7
  ~ efrew
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  SP18 nie wygrała? A anioł stróż niedoradny radny Turlej, małżonek jednej z nauczycielek SP18, nic nie mógł pomóc? Oj, bieda, bieda... Układostwo kiedyś i dziś to już nie to samo...

 29. 29
  +7
  ~ Ambroży
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  W kwestii roweru miejskiego: najpierw trzeba by wybudować drogi rowerowe o jakimś sensownym standardzie (tj. asfaltowe) i do tego powiązane ze sobą (a nie: ogryzek tu, ogryzek tam itd.) i dopiero brać się za uruchamianie roweru miejskiego. Jak zwykle najłatwiej zacząć od d*py strony. Dopóki tego nie będzie, to nie ma sensu uruchamiać roweru miejskiego. I to piszę ja - rowerzysta.

 30. 30
  +1
  ~ Uczeń
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Nauczyciele by rodzice wypełniły te kartki kartki z potpisem na fundusz obywatelski ja osoba z 7 klasy mówię stop szkołą na fundusz obywatelski dziękuje pozdraeiam

 31. 31
  +2
  ~ Narcyz ?
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  ~ efrew musi mieć w tym indywidualny " interes " , niestety dyrektorka była konkurentką i było ..nie po drodze . Tak działa , tylko trzeba się dobrze przyjrzeć . Ja i ja ...

 32. 32
  +8
  ~ Michal
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  To budżet obywatelski, czy instytucionalny ? Bo nie rozumiem kto się jeszcze na to nabiera. Zróbcie coś w końcu dla tego miasta, bo obumiera. Emeryci nie wrócą już na te place zabaw czy sale gimnastyczne. Wstrętne to jest.

 33. 33
  +5
  ~ Rowery , komunikacja i tak w .
  Ponad tydzień temu, Wtorek, 06.11

  Patologia BO w mieście Elbląg ma się dobrze , kasa miejska służy do popularności radnych . A niech wyłożą od siebie , mając po kilkaset tysięcy zł na kącie , co widać w ich oświadczeniach majątkowych Rady Miasta . Warto czasami zajrzeć .

 34. 34
  +5
  ~ Obywatelka
  Ponad tydzień temu, Środa, 07.11

  Obywatele i obywateki, trzeba było zmobilizowaź się i głosować na Waszym zdaniem najbardziej obywatelski projekt!

 35. 35
  0
  ~ kamil55
  Tydzień temu, Czwartek, 08.11

  przecoez teraz ta karta rowerowa to nie będzie problemu. przeciez moga to przerzyci nad jar jest miasteczko rowerowe tam

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2018 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.