Wtorek, 21.01.2020, Imieniny: Agnieszka, Inez, Jaroslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

"Kocie oczka" pojawią się na przejściach przy Nowowiejskiej i Bema. Piesi mają być bezpieczniejsi

17.10.2018, 12:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
"Kocie oczka" pojawią się na przejściach przy Nowowiejskiej i Bema. Piesi mają być bezpieczniejsi
Fot. Ryszard Biel

Dwa przejścia dla pieszych przy elbląskich podstawówkach, jedne z niebezpieczniejszych w Elblągu, zostaną doświetlone tzw. kocimi oczkami. Chodzi o "zebry" na ulicach: Nowowiejskiej i Bema.

Przejścia na ulicach: Bema (na wysokości ul. Wyżynnej, przy Szkole Podstawowej nr 25) i Nowowiejskiej (przy SP nr 12), jak wynika z policyjnych statystyk, należą do tych niebezpieczniejszych w Elblągu. Niebawem ma się to poprawić. Te dwa newralgiczne miejsca zostaną doświetlone. Prace rozpoczną się na dniach. Ukończone powinny zostać w ciągu dwóch miesięcy.

W tych dwóch miejscach powstaną tzw. aktywne przejścia dla pieszych. Ta ich aktywność będzie polegała na tym, że zamontowane zostaną "kocie oczka" połączone z detektorem ruchu i pojawi się tzw. grubościenne oznakowanie w kolorach biało-czerwonych, tak jak to wygląda już na niektórych przejściach w Elblągu

- mówi Janusz Nowak, wiceprezydent.

Koszt całego przedsięwzięcia to 75 tys. 900 zł, z tego 66 tys. 400 zł miasto pozyskało z konkursu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka ogłoszonego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

O poprawie bezpieczeństwa na tych dwóch przejściach Ratusz poinformował podczas konferencji prasowej zorganizowanej dziś (17 października) przez prezydenta Witolda Wróblewskiego. Włodarz Elbląga, w jej trakcie, przypomniał również, o trwającej właśnie wymianie lamp ulicznych. Część została już zmodernizowana, a do końca roku wszystkie będą dawały światło LED-owe.

W całym mieście znajduje się ich ponad 8 tysięcy - tego około 6 100 jest własnością Energi Oświetlenie, a 2 055 należy do miasta. Rocznie miasto płaci za ich konserwację i energię elektryczną 4 mln zł. Przez najbliższe cztery lata kwota ta się nie zmieni i z budżetu miasta do kasy Energi powędruje ponad 16 mln zł. Miasto jednak nie będzie już musiało dodatkowo dopłacać za modernizację oświetlenia.

Jako samorząd nie wydajemy z budżetu miasta na to ani złotówki. Koszty wymiany tych lamp są pokrywane z oszczędności energii elektrycznej. Cieszę się, że udało mi się z Energą Oświetlenie domówić tę inwestycję. Oświetlenie LED zużywa dużo mniej prądu niż oświetlenie z poprzedniej generacji, czy to rtęciowe, czy sodowe. Jest to więc również dobre działanie w kierunku ochrony środowiska

- przekonywał Witold Wróblewski.

Jak będą wyglądały rachunki miasta za oświetlenie ulic po czterech latach? W tej chwili trudno powiedzieć. To będzie zależało od tego, ile do tej pory zdrożeje prąd. Już w najbliższym czasie podwyżki mogą być odczuwalne dla samej Energi.

Jak państwo wiecie, cena energii elektrycznej od nowego roku wrośnie ok. 40 - 50 proc.  Nie zdradzę wielkiej tajemnicy, gdy powiem, że Energa Oświetlenie już dzisiaj zaczyna przebąkiwać, że może mieć duże problemy z wyrobieniem się w założonych kwotach. Obawiają się, że wzrost cen nie pozwoli im na pokrycie kosztów, ale umowa jest umową

- dodaje Janusz Nowak.

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (1)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  0
  ~ Elblążanin
  Czwartek, 18.10

  Dobra decyzja. Każda władza powinna tak właśnie działać.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.