Czwartek, 2.07.2020, Imieniny: Jagoda, Urban, Otton
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INFORMACJE LOKALNE

Część przejść dla pieszych tonie w ciemnościach. Same LED-y nie rozwiążą problemu?

24.01.2018, 06:00:46 Rozmiar tekstu: A A A
Część przejść dla pieszych tonie w ciemnościach. Same LED-y nie rozwiążą problemu?
Fot. Ryszard Biel

Co z tego, że wymienimy żarówkę z sodowej na LED, skoro sama lampa znajduje się dwa metry od przejścia dla pieszych i tak naprawdę go nie oświetla. Trzeba szukać innych rozwiązań, które poprawią bezpieczeństwo w tych miejscach - mówi radny Robert Turlej i przekonuje, że takich przejść, które wymagają doświetlenia, w Elblągu jest całkiem sporo.

Oświetlenie wielu elbląskich przejść dla pieszych pozostawia sporo do życzenia. Stare sodowe żarówki dają słabe światło, dodatkowo nie pomaga wysokość lamp i ich odległość od "zebry". Jeśli do tego dojdzie jeszcze niekorzystna aura, pieszy na przejściu praktycznie jest niewidoczny.

Od kilku lat miasto we współpracy z Energą Oświetlenie wymienia oświetlenie z sodowego na LED. Pojawiło się ono już między innymi na ulicach: Mickiewicza, Robotniczej, Kościuszki, Królewieckiej i Łęczyckiej. W pierwszej kolejności doświetlane są przejścia dla pieszych i skrzyżowania. Czy taka zmiana rzeczywiście poprawia widoczność w tych miejscach? Wątpliwości ma między innymi radny Turlej (PO).

Obecny system nie do końca mi się podoba. Co z tego, że wymienimy żarówkę z sodowej na LED skoro sama lampa znajduje się dwa metry od przejścia i tak naprawdę go nie oświetla. Trzeba szukać innych rozwiązań. Już kilka lat temu mówiłem o systemie, który stosowany jest na przykład w Pasłęku. Lampy montuje się niżej i z obu stron przejścia tak, że idealnie oświetlają one zebrę. Możliwości są różne. W ubiegłym roku na przejściu przy szpitalu. na ul. Królewieckiej stworzono tam przejście aktywne. To oznacza, że umieszczone w jezdni, wzdłuż pasów, LED-y zapalają się w momencie, gdy robi się ciemno, natomiast znaki po obu stronach przejścia zaczynają świecić, gdy pieszy zbliża się do przejścia. Różnie to funkcjonowało. Teraz wydaje mi się, że już działa. Ten system jest jednak nowatorski i dopiero za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć czy zdaje egzamin

- mówi Robert Turlej, przewodniczący Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych RM w Elblągu.

Przykład przejścia przy ul. Królewieckiej może nie najlepszym. Na razie narzekają na niego kierowcy i piesi - podkreślają, że lampy, które miały oświetlać pasy, nie spełniają swojego zadania. Wielu elblążan podkreśla jednak, że samo doświetlenie prześć jest konieczne. Wszystko rozbija się jednak o fundusze.

W budżecie na ten rok jest 30 tys. złotych na ten cel. To starczy na jedno, dwa przejścia. Jako komisja wnioskowaliśmy do pana prezydenta o podwojenie tej kwoty. Będziemy zajmowali się tym tematem. Podejmiemy starania, aby przynajmniej na dwóch skrzyżowaniach zrobić to profesjonalnie. Na których? Tego jeszcze nie wiemy. Zaproponujemy wspólny objazd, z policją, zarządem dróg, aby jeszcze przyjrzeć się wszystkim przejściom

- dodaje radny Turlej.

O plany miasta dotyczące słabo oświetlonych "zebr" pytaliśmy rzecznika prasowego ratusza w grudniu ubiegłego roku, gdy do tragedii doszło przy al. Odrodzenia, na wysokości domu handlowego Jantar (to przejście położone obok tego wspomnianego przez radnego Turleja). Potrącona na przejściu dla pieszych 76-letnia kobieta zmarła w szpitalu. Kierowca tłumaczył, że pieszej nie zauważył. Czy tak było rzeczywiście? Na to pytanie odpowiedzą śledczy. My chcieliśmy ustalić, czy miasto planuje w tym roku działania w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tym i innych miejscach.

Po przyjęciu tegorocznego budżetu, jak co roku na podstawie przyjętych zgłoszeń, wniosków i interwencji dotyczących oświetlenia planujemy zakres działań do realizacji, w tym tych związanych z doświetleniem przejść dla pieszych. Obecnie prowadzone są prace dotyczące poprawy bezpieczeństwa na newralgicznych przejściach dla pieszych na terenie miasta. Szczegółowe działania powinny zostać ustalone w pierwszym kwartale 2018 roku

- wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 

 

 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%0.0 %100.0


Galeria / Oświetlenie przejść dla pieszych ( zdjęć 28 )
Dodano: 2018-01-24 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (8)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +14
  ~ mieszkaniec
  Środa, 24.01

  Oświetlenie ledowe na przejściach to jest jakaś paranoja! Ciemno jak w d...pie! Nic nie widać! Albo zamontujcie 10 x większej mocy albo dajcie sobie spokój. Czekać tylko kolejnej tragedii....

 2. 2
  +8
  ~ Metalowców
  Środa, 24.01

  To jest jakiś koszmar nie ma przechodnia a ledy się świecą , zrobicie coś z tym

 3. 3
  +13
  ~ tommy
  Środa, 24.01

  Już kiedyś pisałem na ten temat. Zmobilizujecie mieszkańców, żeby pieniądze przeznaczone na budżet obywatelski wykorzystać na ten właśnie cel. Myślę, że wystarczy już placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu itp. Tu chodzi przecież o bezpieczeństwo nas wszystkich.

 4. 4
  +5
  ~ Dobre
  Środa, 24.01

  W biurach sobie Led zamontujcie bo macie zapalone lampa przy lampie np um. Nawet w dzień w biurach jasno aż oczy bolą a na przejścia dla pieszych byle się świeciło, krótko chamstwo.

 5. 5
  +6
  ~ antor
  Środa, 24.01

  LEDy wcale nie dają dużo światła... Przynajmniej te, które są w naszym mieście zamontowane :(

 6. 6
  --7
  ~ POszedł po rozum do głowy:)
  Środa, 24.01

  Brawo Turlej. Chłop zaczął myśleć. Lepiej późno niż wcale:)

 7. 7
  +2
  ~ kierowcabombowca
  Środa, 24.01

  Bo miasto tradycyjnie patrzy na przepisy, normy a nie na rzeczywistość. Jeden z drugim napisał że na przejściu ma być (strzelam bo nie znam dokładnych liczb) min 50 lx - natężenia oświetlenia, to miasto robi tak aby było 50 lx. Zamiast zrobić tak aby było dobrze w rzeczywistości czyli np połowę więcej. Byle było i byle zatkać niezadowolone bydło chodzące do urn.

 8. 8
  --2
  ~ tot
  Środa, 24.01

  W Elblągu jest za dużo przejść dla pieszych np. ul. Odrodzenia na odcinku 100 m jest 5 przejść. Należy zlikwidować te nieoświetlone, te które są bez sygnalizacji świetlnej przez dwupasmowe drogi. Natomiast te które pozostaną, maksymalnie doświetlić, i to nie tylko zebrę ale i miejsce przed pasami. Powycinać krzaki obok np. przejście - wjazd z ul. Słonecznej po łuku w 12 Lutego.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.