Sobota, 20.07.2024, Imieniny: Czeslaw, Hieronim, Fryderyk
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Elbląg ma nowe sposoby na kształcenie zawodowców. Podwójna uroczystość w CKP

18.09.2018, 18:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
Elbląg ma nowe sposoby na kształcenie zawodowców. Podwójna uroczystość w CKP
Fot. Ryszard Biel

Ponad 11 milionów będzie kosztowała nowa inwestycja w elbląskie szkolnictwo zawodowe. W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema rozrośnie się o dodatkowy budynek. Znajdą się w nim cztery nowe pracownie, w których fachu będą się uczyli m.in. przyszli budowlańcy, mechanicy samochodowi czy elektrycy. We wtorek (18 września) podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji.

Centrum Kształcenia Praktyczne, będące częścią Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (niebawem zmieni się Elbląskie Centrum Kształcenia Zawodowego) obecnie ma około tysiąca uczniów i słuchaczy. Plany są takie, aby w przyszłości zarówno ta liczba, jak i oferta szkoły się powiększyły.

We wtorek (18 września) w centrum przy ul. Bema odbyła się podwójna uroczystość. Pierwsza z nich dotyczyła rozbudowy i doposażenia CKP. Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podpisał umowę z Mirosławem Markiewiczem, właścicielem Zakładu Ogólnobudowlanego, wykonawcą zadania.

Cieszę się, że możemy wykonać tę inwestycję. Uważam, że szkolnictwo do tej pory było postawione na głowie. Przywrócenie należytej rangi szkolnictwu zawodowemu, technicznemu to jest krok w bardzo dobrym kierunku, z korzyścią również dla takich firm jak moja

- przekonywał Mirosław Markiewicz.

Ma nadzieję, że ta inwestycja będzie odpowiedzią dla wielu młodych ludzi na pytanie, jak zdobyć dobry zawód i zyskać miejsce pracy. Dobrze wykształcony pracownik jest w tej chwili na wagę złota. Wielu przedsiębiorców nie posiada obecnie wystarczającej liczby fachowców. Wydaje mi się, że to, co przygotowujemy, to będzie dobra oferta i odpowiedź na zapotrzebowanie

- prekonywał Witold Wróblewski.

Przypomnijmy. W nowym obiekcie, o który rozbudowany zostanie CKP, powstaną cztery pracownie: odlewnicza z kuźnią, energii odnawialnej, stolarsko-ciesielska i budowlana. Zadaniem wykonawcy będzie również wyposażenie ich w nowoczesne narzędzia, które posłużą do praktycznej nauki zawodu. Prace ruszą niebawem. Ich finał zaplanowano na połowę września 2019 roku. Cała inwestycja będzie kosztowała ok. 11,2 mln zł. Z tego 5,4 mln zł to dofinansowanie unijne. Resztę, czyli 5,7 mln zł, miasto wykłada z budżetu Elbląga.

Ta budowa dopiero ruszy, jednak w CKP możemy już oglądać namacalne efekty współpracy, potwierdzonej dzisiaj umową, elbląskiego samorządu oraz CKZiU z firmą Haas i reprezentującą ją w Polsce Abplanalp. We wtorek (18 września) uroczyście otwarto Centrum Edukacji Technicznej HTEC, czyli pracownię wyposażoną w sprzęt Haas do obróbki sterowanej numerycznie, gdzie będą szkolni przyszli pracownicy przemysłu metalurgicznego.

Do roku 2020 Polska będzie potrzebowała 700 tys. nowych pracowników, pracujących przy obrabianiu. Już teraz rynek w Polsce bardzo potrzebuje takich pracowników, to jest problem wielu miast, zarówno Elbląga, jak i większych, takich jak Gdańsk, czy Warszawa. To centrum sprawi, że uczniowie nabędą właściwych umiejętności, będą konkurencyjni na rynku pracy, co będzie z zyskiem dla gospodarki Elbląga i regionu

- przekonywał Simon Vanmaekelbergh z Haas, odpowiedzialny za współpracę ze szkołami.

Zadowolenia z obu przedsięwzięć nie ukrywał dyrektor szkoły. Jak przekonywał, to ważny dzień dla szkoły, ale również całej lokalnej społeczności.

Z tego nowego centrum skorzystają pracodawcy działający już na elbląskim rynku. Do tego jeszcze, w niedalekiej przyszłości, powstaną cztery nowe pracownie, w tym wydaje mi się bardzo ważna, stolarsko-ciesielska. Firmy działające w tej branży, podobnie, jak w branży metalurgicznej, borykają się z problemem braku pracowników. Nie mają wykształconych programistów, operatorów maszyn. U nas będziemy ich kształcić

- mówi Romuald Mackojć, dyrektor CKZiU w Elblągu.


 

Natasza Jatczyńska
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 4

%100.0 %0.0


Galeria / Podwójna uroczystość w CKP ( zdjęć 83 )
Dodano: 2018-09-18 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (14)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  --8
  ~ Ciut
  Wtorek, 18.09

  Dobre i to ale Elbląg jest tak daleko w tyle w tym bagiennym że aż przykro. Czy prezydent i um tego nie widzi. Ostróda duże centrum wystawiennicze ekspo. Iława największe na północy centrum logistyczne. A w Elblągu resztki. Ośmieszacie się.

 2. 2
  +8
  ~ Do Ciuta
  Wtorek, 18.09

  A co ty zrobiłeś dla Elblaga?

 3. 3
  +10
  ~ Antonina
  Wtorek, 18.09

  Pic i nic to wszystko, dosłownie, nawet nie pozory.

 4. 4
  +28
  ~ Do zjadliwych baranow
  Wtorek, 18.09

  Najlepiej nie robić nic tak jak wy barany

 5. 5
  +46
  ~ NIE IDŹ TĄ DROGĄ OSZCZERCO
  Wtorek, 18.09

  Właśnie dlatego że całą kadencję ciężko pracował to teraz może przecinac wstęgi_ nie tak jak twój pożal się Boże kandydat

 6. 6
  --29
  ~ Bawimy sie
  Wtorek, 18.09

  Układ zamknięty!

 7. 7
  +6
  ~ zadziwiająco aktywny
  Wtorek, 18.09

  Obawiam się, że efekt będzie taki sam jak ze spotkań z Olechnowiczem i Nowakiem w sprawie ciepła - "otwieranie" już istniejącego a obiecanki at kalendas graekas.

 8. 8
  0
  ~ Jula
  Środa, 19.09

  W komentarzach bojówki POPISU w akcji.

 9. 9
  --8
  ~ Plus
  Środa, 19.09

  Elbląg zasługuje na więcej, TAK panie Rembelski głosujmy na pana. Potrzebne pilne zmiany, powodzenia.

 10. 10
  0
  ~ ?????????
  Środa, 19.09

  No tak lewica ma pieniądze, to będzie tak do końca nas zanudzała.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.1299450397491