Środa, 21.08.2019, Imieniny: Joanna, Kazimiera, Franciszek
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

13 mln za budowę tunelu dla pieszych chce jedna z firm. Inwestycja i bez rowerzystów będzie droższa, niż planowano?

14.06.2018, 15:00:00 Rozmiar tekstu: A A A
13 mln za budowę tunelu dla pieszych chce jedna z firm. Inwestycja i bez rowerzystów będzie droższa, niż planowano?
fot. Adrian Sajko/zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu

Jedna firma stanęła do przetargu na budowę podziemnego przejścia dla pieszych przy ul. Lotniczej. Miasto jednak postępowanie unieważniło. Oferta opiewała na 13 mln zł, a to blisko 8 mln więcej niż budżet inwestycji. Informacje o kolejnych odwołanych przetargach z powodu cen proponowanych za usługi budowlane nikogo już nie dziwią. Taki problem ma już ratusz z rozbudową Centrum Kształcenia Praktycznego, szpital miejski z budową nowego bloku operacyjnego czy centrum "Światowid" z przebudową swojej siedziby.

Przejście pod linią kolejową nr 204 w ciągu ul. Lotniczej ma powstać w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego właśnie wiaduktu na Zatorze wraz z systemem dróg dojazdowych. Obie inwestycje, choć powiązane są finansowane z innych źródeł. Na budowę wiaduktu i dróg miasto pozyskała łącznie blisko 15 mln zł dofinansowania z RPO Warmia i Mazury 2014-2020 i Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (koszt całego przedsięwzięcia to 35 mln zł). Budowę tunelu oszacowano na ponad 5 mln zł (z tego 1,5 mln złotych netto dołożyło PKP PLK).

Tunel będzie dla ruchu pieszych, natomiast wiaduktem odbywał się będzie ruch kołowy. Ścieżki rowerowe będą wydzielone na wiadukcie. Warto przypomnieć, że na budowę tunelu dla pieszych pod torami udało się nam pozyskać wsparcie PLK. Gdybyśmy mieli jeszcze budować ścieżkę, dla rowerów wraz z tunelem nasza inwestycja byłaby droższa

– mówił podczas konferencji w kwietniu prezydent Elbląga Witold Wróblewski, w odpowiedzi na zarzuty, że przejście nie jest dostosowane dla rowerzystów.

Teraz okazuje się, że inwestycja i bez wprowadzania dodatkowych rozwiązań dla miłośników jednośladów, może być droższa, niż zakładano.

Pod koniec marca ogłoszono pierwszy przetarg na realizację zadania. Swoją ofertę zgłosiła jedna firma, ta sama, która buduje wiadukt wraz z układem drogowym. Opiewa ona na 13 075 950,67 zł (brutto). W tym tygodniu miasto unieważniło postępowanie. Uzasadnienie znamy z wielu innych przetargów, które zakończyły się z takim samym skutkiem.

W przedmiotowym postępowaniu została złożona jedna oferta. Cena tej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia

- czytamy w uzasadnieniu unieważnienia.

Kolejny przetarg na tę inwestycję, jak zapowiada miasto, ogłoszony zostanie w najbliższym czasie. Wtedy przekonamy się, czy za drugim podejście uda się wyłonić wykonawcę podziemnego przejścia.

Redakcja

Oceń tekst:

Ocen: 1

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (20)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +13
  ~ Mieszkaniec
  Czwartek, 14.06

  Czy kładka nad torami nie będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem? Na prawdę nikt z władz miasta nie bierze tego pod uwagę???

 2. 2
  +14
  ~ JamR
  Czwartek, 14.06

  Jeżeli Jednostki te mają takie problemy z tymi przetargami ( to nie są różnice rzędu tysięcy czy setek tysięcy a MILIONÓW), to albo na etapie projektowania budżetu danej inwestycji ktoś popełnił karygodny błąd (celowe? niedoszacowanie - nieznajomość rynku, realiów itp itd) albo ktoś tu chce się nachapać po stronie wykonawcy...

 3. 3
  +24
  ~ jan-49
  Czwartek, 14.06

  jak widac mamy super"ekspertow"ktorzy nawet obliczyc szacunkowo nie umieja i tak jest ze wszystkimi inwestycjami czyzby w ratuszu pracowali sami idoci bo inaczej tego nazwac nie mozna jak mozna pomylic sie o klkanascie milionow za ci ludzie biora kase a wracajac do tunelu to ja pamietam ze kiedys byla kladka nad torami dla pieszych i bylo ok.

 4. 4
  +20
  ~ pil
  Czwartek, 14.06

  przede wszystkim....po co ten tunel???????????

 5. 5
  +17
  ~ Kassandra
  Czwartek, 14.06

  ten tunel ma światełko do którego zdąża prezydentura Witolda Wróblewskiego

 6. 6
  +19
  ~ jak zwykle Janusz Nowak
  Czwartek, 14.06

  a mógł być chodnik i ścieżka rowerowa na wiadukcie i kosztowałoby to zdecydowanie mniej

 7. 7
  +16
  ~ pomocny
  Czwartek, 14.06

  proponuje katapultę piesi będą wystrzeliwani na drugą stronę torów na wielki dmuchany materac, ciekawym pomysłem wydaje się też kolejka linowa PKP mogłaby w całości partycypować w takiej inwestycji

 8. 8
  +11
  ~ @pil
  Czwartek, 14.06

  w mieście jest mało bezpłatnych toalet publicznych!!!!!!!!!!!!

 9. 9
  +7
  ~ Afri
  Piątek, 15.06

  Trzeba kamera o tunel . Jak Tunel w Wejherowie .

 10. 10
  +16
  ~ kolo
  Piątek, 15.06

  I jak można tak zarządzać miastem? Czy nie dość już p. Wróblewski pana "włodarzenia"?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2019 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.