Sobota, 20.04.2024, Imieniny: Agnieszka, Teodor, Czeslaw
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Stadion przy Agrykola doczeka się jupiterów. Murawę doświetlą 4 wysokie maszty

01.09.2017, 14:00:34 Rozmiar tekstu: A A A
Stadion przy Agrykola doczeka się jupiterów. Murawę doświetlą 4 wysokie maszty
Fot. Ryszard Biel

Elbląscy kibice będą mogli oglądać mecze piłkarskie na stadionie przy ul. Agrykola przy sztucznym świetle. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsze spotkanie po zmroku odbędzie się w marcu na inaugurację rundy wiosennej. Miasto poszukuje obecnie firmy, która wykona projekt i wybuduje oświetlenie sportowe płyty boiska piłkarskiego stadionu przy Agrykola. Będzie to kolejny etap przebudowy tego obiektu sportowego.

Do tej pory, w poprzednich latach na stadionie przebudowano całą trybunę wschodnią, która została także zadaszona. Obecnie trwa przebudowa budynku szatniowo – sanitarnego, z którego korzystać będą mogli piłkarze oraz łyżwiarze i wrotkarze z pobliskiego toru. Nadbudowany o nową kondygnację obiekt jest w tej chwili na etapie prac wykończeniowych. Cała, warta 3,3 mln zł inwestycja, ma się zakończyć w listopadzie 2017 r.

Kolejnym krokiem mającym na celu dostosowanie stadionu do współczesnych wymogów, będzie budowa oświetlenia sportowego płyty boiska piłkarskiego. Inwestycja ta umożliwi rozgrywanie meczów i innych wydarzeń po zmroku. Na obiekcie ustawione zostaną cztery wysokie maszty oświetleniowe wraz z projektorami LED, które zgodnie z wymaganiami FIFA zapewnią równomierne oświetlenie całej płyty boiska (6890 m2), likwidację efektu cienia oraz efektu olśnienia graczy. 

Przewiduje się, że maksymalna moc natężenia jupiterów wynosić będzie 1600 luksów. W zależności od potrzeby będzie można zmieniać natężenie oświetlenia mając do dyspozycji cztery poziomy: 1600 lx, 800 lx, 200 lx i 75 lx. Pulpit sterowniczy znajdować się będzie w pomieszczeniu dowodzenia usytuowanym w trybunie wschodniej. W razie awarii zasilania podstawowego, włączone zostanie zasilenie awaryjne, które przy pomocy agregatu prądotwórczego utrzymywać będzie oświetlenie przez minimum 2 godziny na poziomie 1600 lx. 

Miasto ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie tej inwestycji w formule zaprojektuj i wybuduj. Zadaniem wybranej firmy będzie w pierwszym etapie opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszelkich niezbędnych zgód i pozwoleń. Projekty budowlany i wykonawcze mają być gotowe w ciągu 2 miesięcy od chwili zawarcia umowy z Miastem. W drugim etapie, którego realizację przewidziano na okres 3 miesięcy nastąpi wykonanie robót budowlanych. W zakres prac wejdzie m.in. wykonanie sieci kablowych nn 0,4 kV, przyłączenie sieci do abonenckiej stacji transformatorowej kontenerowej zlokalizowanej przy torze wrotkarsko-lodowym, wykonanie rozdzielni głównej nn i systemu UPS, a także montaż masztów oświetleniowych w tym roboty fundamentowe. Łącznie na wykonanie inwestycji wykonawca będzie miał 5 miesięcy, licząc od daty podpisania umowy. Zainteresowane firmy mają czas na składanie swoich ofert w przetargu do 18 września.

Jak udało nam się dowiedzieć, na tym przebudowa obiektu sportowego przy ul. Agrykola nie zakończy się. W dalszym etapie Miasto planuje przebudowę pozostałych trybun.

Według wcześniejszych założeń, następna w kolejności po budynku klubowym, miała być przebudowa trybuny zachodniej od strony szkoły, na której pojawić miało się zadaszenie oraz panele fotowoltaniczne. Na ten cel Miasto planowało pozyskać środki unijne. Niestety okazało się, że w konkursie, w którym chcieliśmy go składać zmieniono warunki i nasz wniosek nie spełniałby kryteriów. Wobec tego trybuna została odsunięta w czasie, a w jej miejsce pojawiło się zadanie dotyczące oświetlenia boiska. W przypadku pozyskania środków zewnętrznych w następnej kolejności Miasto zamierza przebudować trybunę zachodnią oraz tzw. łuki. Kolejność dalszych prac zostanie ustalona podczas spotkania z klubami, które odbędzie się jeszcze przed uchwaleniem budżetu Elbląga na rok 2018

- przekazał nam Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. 


Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 2

%50.0 %50.0


Komentarze do artykułu (5)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +8
  ~ xcc
  Piątek, 01.09

  Wybory idą to zachomikowana z wcześniejszych lat kasa nagle się znajduje. Co nie zmienia faktu, że ten "stadion" to nadal ruina,

 2. 2
  +3
  ~ wist
  Piątek, 01.09

  Najpierw oświetlenie, a później płyta boiska? czyli w następnym etapie murawa i ingerencja w oświetlenie? to takie elbląskie rozwiązania? Jaka ta UE be, zmieniła nam kryteria w trakcie składania wniosku. A może po prostu na takie cele nie można już aplikować? Czyli wszystko po staremu ...

 3. 3
  +6
  ~ Marco Polo
  Piątek, 01.09

  Widziałem z ulicy że Concordia już dawno ma oswietlenie na Krakusa .A Olimpia musiała czekac jak zwykle dłuzej .

 4. 4
  --4
  ~ Lolimpia
  Sobota, 02.09

  Ja bym tam posadzil ziemniaki- do ich kopania nadaje się cała ta żałosna drużyna.

 5. 5
  +8
  ~ ED
  Sobota, 02.09

  OŚWIETLENIE JUŻ DAWNO POWINNO TAM BYĆ

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0136620998383