Niedziela, 5.04.2020, Imieniny: Irena, Wincenty, Julianna
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Spore utrudnienia w rejonie Lotniczej i Grunwaldzkiej. Kiedy ruszy budowa wiaduktu na Zatorze?

22.04.2017, 09:00:19 Rozmiar tekstu: A A A
Spore utrudnienia w rejonie Lotniczej i Grunwaldzkiej. Kiedy ruszy budowa wiaduktu na Zatorze?
Fot. Ryszard Biel

Dwie firmy zainteresowane są sprawowaniem w imieniu Miasta funkcji inwestora zastępczego przy budowie wiaduktu na Zatorze oraz prowadzących do niego dróg dojazdowych. W przyszłym tygodniu nastąpić ma otwarcie ofert na wykonawcę tej inwestycji. Tymczasem od miesiąca, w rejonie ulic Lotniczej i Grunwaldzkiej trwają prace przygotowawcze, które wiążą się ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym. Budowa przeprawy mostowej na Zatorze rozpocząć się ma w połowie roku i kosztować ok. 37 mln zł. 

Od blisko dwóch miesięcy Miasto szuka wykonawcy robót budowlanych i inżyniera kontraktu dla realizacji wiaduktu nad linią kolejową wraz z drogami dojazdowymi w ciągu ulic Lotniczej i Skrzydlatej. Otwarcie ofert w ogłoszonych pod koniec lutego przetargach, przedłużyło się o prawie miesiąc, gdyż do ratusza wpłynęło wiele zapytań od firm w sprawie wyjaśnienia przetargowej specyfikacji. W związku z tym urzędnicy musieli przekładać terminy rozstrzygnięcia postępowań. Na chwilę obecną otwarcie ofert w przetargu na wykonawstwo wiaduktu i dróg dojazdowych wyznaczono na 28 kwietnia. 

W czwartek (20 kwietnia) otwarto natomiast koperty z ofertami, które złożyły firmy zainteresowane pełnieniem funkcji Inżyniera Kontraktu dla tego zadania. Na postępowanie wpłynęły dwie oferty. Obie zmieściły się w zaplanowanym przez Miasto budżecie - 1 mln 50 tys. zł. Pierwszą z nich złożył polski oddział francuskiej firmy Safege (jej wartość to 868 tys. 257 zł). Drugą natomiast firma Transprojekt Gdański (887 tys. 900 zł). Po zbadaniu obu ofert, w najbliższym czasie Magistrat dokona wyboru najkorzystniejszej oferty. Wybrana firma w imieniu Miasta pełnić będzie funkcję tzw. inwestora zastępczego. Inwestycja polegać będzie na budowie wiaduktu w ciągu ulic: Lotniczej i Skrzydlatej, budowie dróg dojazdowych do wiaduktu i przebudowie kanalizacji deszczowej w ciągu alei Grunwaldzkiej (na odcinku od Lotniczej do rzeki Kumieli). W zakres wejdzie m.in.: przebudowa i rozbudowa odcinków ulic Lotniczej i Skrzydlatej wraz ze wzmocnieniem podłoża gruntowego oraz nasypami, budowa dwóch łącznic wraz z mini rondem na połączeniu ulicy Lotniczej z odcinkiem tej ulicy stanowiącym dojazd do dworca kolejowego i autobusowego, przebudowa skrzyżowania ulicy Lotniczej-Skrzydlatej-Kilińskiego, przebudowa odcinka ul. Fredry z przebudową skrzyżowania z odcinkiem ul. Lotniczej na przedłużeniu ul. Fredry oraz budowa łącznika pomiędzy tym skrzyżowaniem do skrzyżowania ul. Skrzydlatej i Lotniczej, budowa wiaduktu drogowego nad torami linii kolejowej, budowa przejścia dla pieszych pod łącznicą oraz chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż przebudowanych i rozbudowanych ulic.

Miasto planuje wydać na ten cel około 37 milionów zł. Spora część tych środków pochodzić ma ze źródeł zewnętrznych. W sumie ratusz chce pozyskać prawie 16 mln zł. Na początku roku prezydent Witold Wróblewski złożył dwa wnioski o dofinansowanie budowy wiaduktu na Zatorze i prowadzących do niego dróg dojazdowych. Pierwszy wniosek na kwotę 3,3 mln zł, dotyczy budowy wiaduktu i złożony został do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (środki z rezerwy subwencji ogólnej). Drugi wniosek natomiast złożony został do Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Warmińsko-Mazurskiego, w ramach działania Infrastruktura drogowa w miejskim obszarze funkcjonalnym Elbląga – ZIT bis. Z tego źródła Miasto chce pozyskać 12,5 mln zł. 

Wniosek złożony do ministerstwa jest na etapie procedowania, z kolei wniosek złożony na konkurs unijny przeszedł już ocenę formalną i jest w trakcie oceny merytorycznej

- poinformował nas Łukasz Mierzejewski z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. 

Tymczasem od prawie miesiąca, w rejonie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Lotniczej, trwają prace przygotowawcze związane z przebudową odcinków sieci cieplnych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Realizowane przez EPEC i EPWiK roboty, polegają na usunięciu kolizji z projektowanym wiaduktem nad linią kolejową i drogami dojazdowymi. W związku z prowadzonymi pracami w miejscu tym wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu. 

Rozpoczęcie budowy wiaduktu planowane jest na lipiec 2017 r. Prace mają potrwać do września 2018 r.

 

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 3

%66.7 %33.3


Galeria / Spore utrudnienia w rejonie Grunwaldzkiej i Lotniczej. ( zdjęć 12 )
Dodano: 2017-04-22 | Fot. Ryszard Biel
0

Komentarze do artykułu (6)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +12
  ~ Jamaleg
  Sobota, 22.04

  Zdjecia pokazują to co naprawdę tam się dzieje , tempo prac powalajace . Podpieraja łopaty do 13:30 a później fajrant. Wszystkiemu przyglądają się wqrwieni kierowcy . Gdzie jest nadzór nad tym burdelem robi to spółka miejska więc za nią odpowiada ,,prezydent".

 2. 2
  +10
  ~ pioan
  Sobota, 22.04

  Projekt wiaduktu na Zatorze powinien być rozbudowany DODATKOWO o osobno poprowadzony NA ESTAKADZIE (nad torami tramwaju, i najlepiej dwa pasy ruchu) LEWOSKRĘT z Alei Grunwaldzkiej (od strony Pasłęka, Warszawy) w ul. Lotniczą; ta estakada powinna rozpoczynać się od skrzyżowania z Mickiewicza, a kończyć włączeniem na nasypie wiaduktu; już w tej chwili tam tworzą się "korki" o każdej porze, nieraz blokujące cały pas Grunwaldzkiej. Bez tego elementu - projektowana trasa będzie dalej kaleka...

 3. 3
  +7
  ~ Jamaleg
  Sobota, 22.04

  Estakada - pioan proszę Cię nie używaj wyrażeń których znaczenia nie zna jaśnie panujący paprak.

 4. 4
  --10
  ~ Janos
  Sobota, 22.04

  Jako prawdziwy elblążanin, protestuję przeciw budowie wiaduktu w każdym możliwym i niemożliwym układzie

 5. 5
  +8
  ~ Elbląg
  Sobota, 22.04

  Firma która buduje tor , już powoli kończą i mogą wziąść ta robote .

 6. 6
  --2
  ~ tumiwisizm
  Sobota, 22.04

  Nadzór w UM to ma Wróblewski nad swoim portfelem. Wszystko ine jest tylko dymaniem jego ego :-)

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.