Środa, 24.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Podziemne i nadziemne przejścia są potrzebne w Elblągu?

17.09.2012, 10:00:18 Rozmiar tekstu: A A A
Podziemne i nadziemne przejścia są potrzebne w Elblągu?
Czy nad ulicą Hetmańską stanie nadziemna kładka? (fot. KJ)

Elbląski ratusz udostępnił projekt „Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasto Elbląg na lata 2013-2020”. Wśród zapisanych w nich pomysłów znajdują się przejścia podziemne i nadziemne, które miałyby pojawić się w kilku punktach miasta.

Projekt „Planu Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Gminy Miasto Elbląg na lata 2013-2020” został opracowany przez pracowników elbląskiego ZKM Spółka z o.o. oraz urzędników z Departamentu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Elblągu.
 
Dokument jest kontynuacją przyjętego przez Radę Miejską w 2004 roku „Zintegrowanego programu rozwoju transportu publicznego w Elblągu na lata 2004-2013”. Ideą obu programów jest „zrównoważony rozwój transportu publicznego zapewniający mieszkańcom komfort podroży przy ograniczeniu uciążliwości dla środowiska” – czytamy w opracowaniu. 
 
Autorzy projektu, powołując się na Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Elbląga (dokument z 2006 roku), podają kilka pomysłów dotyczących kształtowania w kolejnych latach sieci komunikacyjnej miasta. Zwracają uwagę propozycje w zakresie ruchu pieszych: w kilku punktach Elbląga miałyby się pojawić przejścia podziemne i nadziemne, rozwiązania mało jeszcze popularne w naszym mieście. 
Projekt przewiduje, że przejścia podziemne byłyby zlokalizowane pod głównymi arteriami komunikacyjnymi Elbląga:
- pod ul. Rycerską w przedłużeniu ul. Mostowej - Rzeźnicka (Stare Miasto), komunikując relacje piesze z ulic 1 Maja i Giermków,
- pod Aleją Grunwaldzką do istniejącego przejścia podziemnego w obrębie dworca PKP i dalej do ul. Lotniczej
- pod Aleją Grunwaldzką od rejonu Placu Grunwaldzkiego do terenów handlowo- usługowych.
 
Z kolei przejście nadziemne, czyli popularna kładka, mogłaby stanąć nad ul. Hetmańską od pasażu handlowego (w przedłużeniu ul. Michała Bałuckiego) do ul. Giermków. 
 
Praktyka pokazuje, że podobne inwestycje w wielu miastach wywoływały spore emocje wśród ich mieszkańców. Ostatnio głośna była sprawa Poznania, w którym mieszkańcy sprzeciwiają się budowie przejścia podziemnego w centrum miasta, przy dworcu głównym. Czy podobne będą reakcje elblążan na wyżej wymieniony projekt?
 
Niewątpliwą zaletą przejść podziemnych i nadziemnych jest możliwość bezkolizyjnego skrzyżowania ruchu pieszego na przykład z ruchem drogowym czy kolejowym. Z drugiej strony, o czym nie można zapominać, jest to duża ingerencja w przestrzeń miejską. Czy na przykład kładka postawiona w centrum miasta nie będzie szpeciła Elbląga? Czy nie jest to za wysoka cena, jaką ewentualnie przyjdzie ponieść miastu za rozładowanie ruchu pieszych w tej dzielnicy? 
 
Dokument, w którym zawarte są opisane tu pomysły jest w fazie projektowej. Zanim zostanie przedłożony Radzie Miejskiej do przegłosowania, czeka nas jeszcze - miejmy nadzieję, wzmożona dyskusja na temat proponowanych rozwiązań. Na łamach info.elbląg.pl rozpoczynamy ją już dziś. Czy przejścia podziemne i nadziemne są potrzebne w naszym mieście? 
 
Aleksandra Żyła

Oceń tekst:

Ocen: 8

%100.0 %0.0


Komentarze do artykułu (33)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    +27
    ~ anonim
    Poniedziałek, 17.09

    No to znowu się zacznie, bo to dziadek po schodach nie może chodzić a to kobieta z wózkiem nie da rady a co z niepełnosprawnymi na wózkach?? Ile lat buduje się kładkę na Zatorze 2,5,10 czy 15?

  2. 2
    +19
    ~ M.
    Poniedziałek, 17.09

    Na pewno jest potrzeba zrobienia porządku z przejściem jednoetapowym na Grunwaldzkiej!

  3. 3
    --6
    ~ mieszkaniec
    Poniedziałek, 17.09

    zrobią przejścia, a co np. z osobami niepełnosprawnymi? jak one sobie poradzą z wchodzęniem / schodzeniem, jakaś winda? lepiej niech zrobią wiadukty dla aut

  4. 4
    +6
    ~ Tomek
    Poniedziałek, 17.09

    Głupie pytanie wiadomo,że potrzebne przynajmniej kilka miejsc w Elblągu by się znalazło chociażby na ul.Grunwaldzkiej

  5. 5
    +3
    ~ janos
    Poniedziałek, 17.09

    W dzień ekstra ale w nocy bałbym się wleźć do podziemnego przejścia.

  6. 6
    +4
    ~ elblążak
    Poniedziałek, 17.09

    przejście podziemne byłoby najbardziej uzasadnione na 12-go Lutego - w pobliżu Azalii.

  7. 7
    +6
    ~ jimi ziomal
    Poniedziałek, 17.09

    glupie pytanie .juz dawno powinne powstac przejscia podziemne , ale znajac zycie jeszcze 10 lat minie zanim wlodaze miasta dorosna do tej inwestycji .

  8. 8
    +6
    ~ Camel
    Poniedziałek, 17.09

    Z tego co mi wiadomo, na 12-tego Lutego na wysokości ulicy Słonecznej już dawno temu planowano budowę przejścia podziemnego dla pieszych. Zupełnie tego nie rozumiem, dlaczego w ramach przebudowy tej ulicy nie przystąpiono również do zrealizowania tej inwestycji. Drugie miejsce to z pewnością Al. Grunwaldzka przy hali Elzam w miejscu, w którym znajduje się dzisiaj fatalne przejście dla pieszych bez jakiejkolwiek sygnalizacji. Dobrym pomysłem jest również przedłużenie tunelu dworcowego aż na drugą stronę Al. Grunwaldzkiej - przy czym, w tym przypadku jest drobna uwaga do władz miasta - trzeba było o tym pomyśleć przed remontem dworca i Placu Dworcowego.

  9. 9
    +1
    ~ BAXXTER
    Poniedziałek, 17.09

    pewnie ze powinny być kładki lub tunele, szczegolnie na dąbka pomiedzy pionierska i rynkiem oraz tak jak inni pisali na grunwaldzkiej

  10. 10
    +13
    ~ Łukasz23
    Poniedziałek, 17.09

    Czy ja śnię??? Czy ZKM i Urząd Miasta naprawdę nadal żyje w latach 80-tych??? Czy nikt tam nie słyszał, że lepiej uczyć się na cudzych błędach? Ręce opadają! Kolejny raz szacunek dla Redakcji za trzeźwość umysłu i najwidoczniej niespotykaną w naszym mieście umiejętność odwiedzania pozaelbląskich stron internetowych. http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001,12327430,Brudno__niebezpiecznie__drogo,,4.html

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.3350830078125