Niedziela, 19.01.2020, Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

Galeria handlowa na Wyspie Spichrzów?

20.12.2011, 12:27:41 Rozmiar tekstu: A A A
Galeria handlowa na Wyspie Spichrzów?
Przebudowa systemu drogowego Wyspy Spichrzów odsunie się w czasie (fot. Rafał Kadłubowski)

Obecny plac cyrkowy przy ul. Warszawskiej, w przyszłości być może zastąpi galeria handlowa. Miasto szuka inwestora, który na Wyspie Spichrzów, zechce wybudować centrum handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. Z myślą o nim zmieniany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu miasta, który obecnie nie przewiduje lokalizacji usług wielkopowierzchniowych.

- Trwają pracę nad nowym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na Wyspie Spichrzów, który będzie przeznaczał na usługi handlu o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2, teren w południowej części Wyspy Spichrzów, na zachód od ulicy Warszawskiej o powierzchni 2,71 ha – informuje Kamil Czyżak z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego. - Procedura uchwalania planu będzie kontynuowana z chwilą znalezienia inwestora na ten teren, celem doprecyzowania zapisów. W związku z tym punkt wyjścia procedowania planu - w odniesieniu do inwestora/biznesu będzie znacznie korzystniejszy.

Miasto gotowe jest sprzedać teren obecnego placu cyrkowego na Wyspie Spichrzów zainteresowanemu inwestorowi, ale nie za wszelką cenę. Priorytetem w chwili obecnej, jest dopięcie procedur związanych z budową galerii Porto 55, rozbudową Ogrodów, czy budową centrum handlowego Siódemka.

Wobec tego, że w tej chwili trwa poszukiwanie inwestora, miasto zrezygnowało z realizacji zaplanowanych wcześniej na Wyspie Spichrzów inwestycji za ponad 43 mln zł. W ramach projektu pn. „Rewitalizacja centrum miasta - rozwój funkcji turystycznych Elbląga” planowano oczyszczenie i pogłębienie fosy staromiejskiej, odbudowę repliki Osady Truso, modernizację nabrzeża od mostu Tysiąclecia do mostu w ulicy Orlej oraz przebudowę systemu drogowego Wyspy Spichrzów. Zadania te otrzymały unijne dofinansowanie w kwocie ponad 24 mln zł, czyli około 56% całkowitej wartości projektu.

- Rezygnacja z projektu poprzedzona została analizami finansowymi, w szczególności pod kątem skutków finansowych zrealizowania projektu po 2013 r. - informuje Kamil Czyżak. - Zapisany w projekcie wskaźnik utworzenia 20 nowych miejsc pracy, oznaczałby dodatkowe obciążenie budżetu miasta w kwocie około 1,2 mln zł rocznie z tytułu samych wynagrodzeń. Utrzymanie Osady Truso oraz zmodernizowanych nabrzeży po uwzględnieniu przychodów ze sprzedaży biletów to kolejne 1,5 mln zł. Dodatkowo w związku z faktem posiadania terenów na Wyspie Spichrzów w ofercie inwestycyjnej miasta modernizacja dróg w obecnym kształcie bez uwzględnienia potrzeb inwestycyjnych potencjalnego inwestora, mogłaby okazać się niecelowa i niegospodarna ze względu na specyficzne potrzeby przyszłych inwestorów oraz typów obiektów przewidzianych do realizacji na tym terenie.

Krótko mówiąc, władze samorządowe uznały, że w chwili obecnej miasta nie stać na te inwestycje.
- Szczególnie pod kątem nowych przepisów dotyczących finansów publicznych, które mówią o stosunku wydatków bieżących do wydatków inwestycyjnych. Zwiększanie wydatków bieżących uniemożliwia miastu zaciąganie pożyczek i kredytów na inwestycje – tłumaczy pracownik Biura Prasowego elbląskiego magistratu.

Rafał Kadłubowski
Wyślij wiadomość do autora tekstu

Oceń tekst:

Ocen: 14

%28.6 %71.4


Komentarze do artykułu (68)

Dodaj nowy komentarz

 1. 1
  +25
  ~ jestescie śmieszni
  Wtorek, 20.12

  HA HA ,obiecanki cacanki .Popatrzcie na inne miasta zamiast obietnic budują i bogacą się są u nich klienci,turyści. TYLKO w Elblągu obietnice albo blokada wszystkiego przez tego P. z mazur i olsztyna.Ile to obiektów nie miało powstac istny raj a jest zadupie.PO ZAKUPY DO GDAŃSKA .TAK RZĄDZICIE.

 2. 2
  +29
  ~ a
  Wtorek, 20.12

  Niech sie wyjasni sprawa z Porto55, niech sie rozpocznie przebudowa Ogrodow i budowa Siodemki, a dopiero pozniej myslcie o Wyspie Spichrzow.

 3. 3
  +8
  ~ Co z tym miastem
  Wtorek, 20.12

  W przyszłości to ja może zostanę prezydentem. Potrzeba zdecydowanych działań a nie obiecanek!

 4. 4
  +24
  ~ Karol
  Wtorek, 20.12

  Radosna twórczość panów tzw dziennikarzy przechodzi wszelkie granice rozsądku. Tyle co nam panowie nabudowali centrów handlowych, hoteli, stadionów, nowych zakładów pracy. A tymczasem nasze niemałe miasto staje się coraz większą prowincją, i na tle innych miast coraz smutniejsze bez perspektyw. Raczej należy stawiać pytania włodarzom dlaczego tak się dzieje, skąd ten marazm, rozliczać z zapowiedzi, to powinna być Wasza rola a nie byle bzdury i branie pieniędzy za to. Pozdrawiam.

 5. 5
  +9
  ~ anonim
  Wtorek, 20.12

  to jest idealne miejsce na park wodny , turyści odwiedzający stare miasto znależli by rozrywkę , hotele , knajpy - zarobek. Urzędasy zastanuwcie się nad ta propozycją

 6. 6
  +15
  ~ t
  Wtorek, 20.12

  jeszcze zadnej obiecanki nie spelniliscie a tu nowe urzedasy puknijcie sie w glowe bajki sa na dobranoc

 7. 7
  +19
  ~ zawodziak
  Wtorek, 20.12

  Niech w tym urzędzie wkońcu pomyślą, przecież tam nie ma tyle miejsca. A jeśli nawet to musieliby wyburzyć budynki, prawie pod samą szkołę. I co za mądry inwestor postawi centrum handlowe przy kanale?? pamiętacie cofkę wód ? moim zdaniem znowu mydlenie oczu wyborcom, szukanie nowych jeleni po kibicach.

 8. 8
  +4
  ~ andrzej07@op.pl
  Wtorek, 20.12

  Urząd już się całkowicie pogubił.

 9. 9
  +12
  ~ eg
  Wtorek, 20.12

  hahaha juz nie moge czytac tych obiecanek !!!! porto, stadion, aquapark, siodemka, remont browarnej, drapacz chmur na modrzewinie, teraz wyspa spichrzow :D juz nikt nie wierzy w te bzdury !!!! najbardziej mnie rozbawil aquapark w parku modrzewie hehehe przeciez tam sa pomniki przyrody :D ale o tym nikt nie pomysli, lepiej obiecac i miec wszystko w d....e :( jeszcze tylko 3 lata....

 10. 10
  +8
  ~ hhhhhhhhhhh
  Wtorek, 20.12

  Już mi się rzygać chce jak widzę kilkadziesiąt artykułów o galeriach handlowych, a żadna z nich nie powstaje. Żarty sobie z ludzi robicie?

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

 1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
 3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
 4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
 5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
 6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
 7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2020 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.