Środa, 24.04.2024, Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Nie masz konta? Zarejestruj się »
zdjęcia
filmy
baza firm
reklama
Elbląg » artykuły » artykuł z kategorii INWESTYCJE

O co walczy prezydent Elbląga?

20.03.2009, 10:44:06 Rozmiar tekstu: A A A
O co walczy prezydent Elbląga?
ul. Szafirowa w Gronowie Górnym

Ireneusz Korzeniewski, prezes Stowarzyszenia dla Gronowa Górnego i przedsiębiorca, jest oburzony wypowiedzią medialną prezydenta Henryka Słoniny. Korzeniewski wręcz zarzuca prezydentowi Słoninie rozpoczęcie walki z samorządem Gronowa Górnego.

O problemie komunikacyjnym Gronowa Górnego pisaliśmy już w artykule pt.: ”Będzie gorąco w Gronowie Górnym”. W tym tekście cytowaliśmy także wypowiedź prasową prezydenta Elbląga Henryka Słoniny, który stwierdził, że: „…w mojej ocenie to właśnie lokalizacja dużego centrum handlowo - usługowego o powierzchni zabudowy około 45.000 m2 zgotuje „komunikacyjne piekło” mieszkańcom ul. Szafirowej (…). Próba lokalizacji sprzecznego z ustaleniami planu miejscowego dużego centrum handlowo - usługowego może diametralnie zmienić warunki ruchu i zamieszkania zarówno mieszkańcom Gronowa Górnego, jak i Elbląga”.  

To oburzyło Ireneusza Korzeniewskiego, prezesa Stowarzyszenia dla Gronowa Górnego oraz przedsiębiorcy. Oto pismo, które przesłał do naszej redakcji w tej sprawie.

„Czytając wypowiedz Prezydenta Elbląga, trudno było nam oprzeć się wrażeniu, że jedynym jej celem, było odwrócenie uwagi od głównego problemu, jakim jest ogromna konkurencyjność Gronowa Górnego względem Elbląga. Nie bez powodu przedsiębiorcy, będący członkami Stowarzyszenia dla Gronowa Górnego wybrali to miejsce na siedzibę swojej działalności, co więcej, wielu z nich przeniosło swoją działalność z Elbląga właśnie do Gronowa Górnego, doceniając lepszy klimat inwestycyjny oraz wsparcie lokalnych władz.

Doceniamy troskę Prezydenta Elbląga o rozwój regionu, a także fakt, iż przedstawiona GDDKiA koncepcja drogowa, jak ujął to Pan Prezydent, ma łączyć interesy gminy i miasta w zakresie obsługi terenów inwestycyjnych. Jednakże po dogłębnej analizie tej koncepcji, okazuje się, iż deklaracja ta nie ma oparcia w tymże dokumencie, a co więcej naraża Gronowo Górne na paraliż komunikacyjny i trudne do oszacowania wydatki. Nie możemy zgodzić się na to, by proponowane  rozwiązanie prowadziło drogę dla ciężkiego transportu przez tereny torfowe i bagienne w rejonie chronionym programem Natura 2000, a ponadto zakładało likwidację istniejącego obiektu Nowa Holandia. Naruszanie terenów cennych przyrodniczo spowoduje niezliczone protesty ekologów, co jak wiemy z doświadczenia, stawia tę koncepcję pod znakiem zapytania i w wątpliwym świetle. Ponadto, prowadzenie prac budowlanych na tym terenie i to na długości 8 km pociąga za sobą trudne do oszacowania koszty spowodowane złymi warunkami geologicznymi. Gronowo Górne nie jest w stanie wygospodarować w swoim budżecie takich kwot i nie zamierza też poddać się naciskom ze strony Prezydenta Elbląga, który kosztem Gronowa Górnego próbuje realizować własną koncepcję. Jako przedsiębiorcy jesteśmy za stosowaniem rozwiązań najbardziej ekonomicznych i prostych, ale także takich, które nie będą powodowały lokalnych niepokojów i narażały Gronowo Górne na niepotrzebne wydatki. Poddaliśmy proponowaną koncepcję analizie niezależnych ekspertów, którzy jednoznacznie stwierdzili, iż jest ona niezasadna z punktu widzenia ekonomicznego, co nabiera dodatkowego znaczenia w dobie kryzysu finansowego, a ponadto jest niezgodna z przepisami Ustawy o drogach i wymaga uzyskania stosownych odstępstw od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi.

Jest oczywiste, że Prezydent forsuje proponowane rozwiązanie komunikacyjne jedynie dlatego, że chce zrealizować swoją ambicję zagospodarowania słynnych terenów inwestycyjnych w sąsiedztwie elbląskiego lotniska. Prężnie działające tuż obok Gronowo Górne wraz ze swoimi planami inwestycyjnymi, między innymi znacznego rozwoju przedsiębiorców z rejonu ulicy Berylowej, w tym budowy centrum handlowego, jest przeszkodą w realizacji planów Prezydenta Elbląga. Jeśli powstanie inwestycja w Gronowie Górnym, na co wszystko wskazuje, tereny przy elbląskim lotnisku znacznie stracą na atrakcyjności, a wielokrotne zapowiedzi władz Elbląga o zagospodarowanie tego terenu pozostaną bez pokrycia.

Jako grupa przedsiębiorców z terenu Gronowa Górnego uznaliśmy, iż ciągłe wywieranie nacisku przez Prezydenta Elbląga na władze Gronowa Górnego oraz dyskredytowanie planów inwestycyjnych poprzez zarzucanie realizacji partykularnych interesów, jest niedopuszczalne i musimy się temu stanowczo przeciwstawić. W odpowiedzi na proponowane rozwiązania komunikacyjne związane z realizacją przez GDDKiA drogi ekspresowej S7 na odcinku Elbląg-Kalsk, jako grupa przedsiębiorców z obszaru Gronowa Górnego postanowiliśmy powołać do życia Stowarzyszenie dla Gronowa Górnego, którego celem jest działania na rzecz lokalnej społeczności, w tym przedsiębiorców, na rzecz korzystnych rozwiązań komunikacyjnych w Gronowie Górnym. Będziemy stanowczo przeciwdziałać niekorzystnym rozwiązaniom komunikacyjnym, a w szczególności takim, które utrudniają komunikację aut osobowych i ciężarowych pomiędzy poszczególnymi rejonami Gronowa Górnego dzieląc miejscowość na odseparowane od siebie obszary.

Czujemy się w obowiązku chronić interes Gronowa Górnego oraz wspierać lokalne władze w rozwoju tego miejsca. Wszelkie zarzuty pod adresem Rady Gminy uważamy za bezzasadne. Uchwalony w 2003 roku plan miejscowy brał pod uwagę ówczesną sytuację Gronowa Górnego i nie zakładał tak intensywnego rozwoju przedsiębiorczości w tym rejonie. Rada Gminy słusznie przeznaczyła ogromne tereny w rejonie ulicy Berylowej na cele usługowe wraz z koncentracją usług i handlu (UH) oraz pod zabudowę usług produkcyjnych i składów z funkcją mieszkaniową (UPM). To dzięki takim zapisom planu miejscowego Gronowo Górne przyciągnęło i nadal przyciąga nowych inwestorów. W związku z powyższym apelujemy o zaprzestanie ataków ze strony władz Elbląga dyskredytujących zarówno działania społeczności lokalnych, przedsiębiorców, inwestorów, a także władz Gronowa Górnego. Zachowanie takie uznajemy za nieodpowiedzialne i nie chcemy, by interes Gronowa Górnego stał się przedmiotem politycznej walki.

Jednocześnie wierzymy, że przytaczając rzeczowe argumenty oraz opinie uznanych ekspertów  z dziedziny obsługi komunikacyjnej terenów inwestycyjnych, uda nam się uzgodnić z GDDKiA oddział w Olsztynie rozwiązanie, które będzie zgodne ze statutowymi założeniami Stowarzyszenia i będzie chroniło interesy lokalnej społeczności i gwarantowało jej bezpieczeństwo w ruchu drogowym”.

Mars

Oceń tekst:

Ocen: 0

%0 %0


Komentarze do artykułu (24)

Dodaj nowy komentarz

  1. 1
    0
    ~ w
    Piątek, 20.03

    Ble, ble, ble. Szybko władze GG obudziły się z problemem dojazdu do "swojego" CH, a teraz szukają winnych wszędzie tylko nie u siebie. Pewnie naiwnie czekali na rozwój wydarzeń i myśleli, że GDDKiA pozwoli, żeby furmanki i traktory wyjeżdżały na S7. Oby GDDKiA nie ugięło się i trzymało się przepisów.

  2. 2
    0
    ~ Arti
    Piątek, 20.03

    salceson n.... jak nie potrafisz sam czegoś zrobić to choc nie przeszkadzaj innym

  3. 3
    0
    ~ liber77
    Piątek, 20.03

    No tak, nasz prezydent jest zazdrosy. Jemu nigdy nie udalo sie pozyskac takiego inwestora ;-). Dodatkowo ta inwestycja moze zablokowac marzenia o rozwoju terenu inwestycyjnego przy lotnisku

  4. 4
    0
    ~ GG
    Piątek, 20.03

    Te małe "w" żal ci d... ściska?! typowy "polaczek" zawiśc że komuś się może udac a takim nieudacznikom jak małe "w" to tylko żal pozostaje i zawiśc , ale tak jak w tym powiedzeniu " Kto nie nosił teczki ciąga dziś woreczki"

  5. 5
    0
    ~ PA
    Piątek, 20.03

    Władze Elblaga zachowują sie jak pies ogrodnika. WSTYD. PANOWIE NIE PRZESZKADZAJCIE W ROBIENIU BIZNESU SĄSIADOWI, skoro jest lepszy od was w pozyskiwaniu inwestorów. Takie inwestycje są potrzebne na obrzeżach Elbląga. Rejon węzła wschód - pomimo tego, że stanowi grunty gminne jest idealnym miejscem na lokalizacje takiego obiektu. Wszystkie zainteresowane strony (władza gminy, inwestor centrum handlowego i zarządca drogi S7) powinni usiąść do stołu i wypracować najbardziej optymalne rozwiazanie zadowalające wszystkie strony. Ta przepychanka już za długo trwa. TRZYMAM KCIUKI ZA JAK NAJSZYBSZE ROZWIAZANIE SPORU

  6. 6
    0
    ~ pomarańczowy
    Piątek, 20.03

    Ten cały artykuł jak i komentarze dowodzą tego, że wciąż wielu ludzi ma kłopoty z czytaniem ze zrozumieniem!;) Nie jestem zwolennikiem prezia HS ale zapewniam was, że on ma głęboko „gdzieś” zarówno CH w GG jak i to na lotnisku czy gdziekolwiek indziej!;) Ale powracając do meritum, przeczytajcie sobie jeszcze raz, co napisał prezio, on tylko zwrócił uwagę, że za zaistniałą sytuację z dojazdem do CH w GG odpowiadają tylko i wyłącznie władze GG, która nie przemyślały sprawy dojazdów do CH! Nie przeceniajcie faceta on naprawdę nie ma nic do gadania, jeżeli chodzi i przepisy dotyczące budowy dróg ekspresowych! Niech do was dotrze, że przeciwnikiem w tej grze nie jest prezio HS tylko GDDKA!!!;)

  7. 7
    0
    ~ ZEB
    Piątek, 20.03

    Gmina Elbląg buduje w Gronowie Górnym boisko sportowe ze sztuczną trawą, oświetleniem i zapleczem sanitarnym "ORLIK 2012". Dogadali się ze Starostwem i budują drogę tzw. "schetynówkę" i jeszcze jedną już samodzielnie - a u nas w mieście nie będzie "Orlika" ani ''schetynówek. Są za to obietnice, obietnice, obietnice aquapark,stadion, internet dla każdego itd... Zazdrość to brzydka cecha, a ponadto po prostu nie przystoi mężczyźnie w pewnym wieku.

  8. 8
    0
    ~ ggr
    Piątek, 20.03

    Problem lezy w błędnej koncepcji zagospodarowania terenów przy ul Berylowej. Juz przy projektowaniu, mieszkańcy wskazywali wszystkowiedzącemu dr. architektury o błędnej kocepcji. Teraz po latach wychodza genilne mostki i inne wynalzki.

  9. 9
    0
    ~ alfik45
    Piątek, 20.03

    Faktycznie,pies ogrodnika,sam nic nie robi i komus nie pozwala,matol do kwadratu,stary steryczały komuch,jeszcze póltora roku tej beznadziei.

  10. 10
    0
    ~ w
    Piątek, 20.03

    Do GG (pewnie podwójny głąb), stuknij się w pustą czaszkę, popraw słomę w butach i ruszaj do obory.

Redakcja serwisu info.elblag.pl nie odpowiada za treść komentarzy i treści dostarczone przez firmy i osoby trzecie.
Jeśli chcesz z nami tworzyć serwis napisz do nas e-mail.


Regulamin komentowania artykułów w serwisie info.elblag.pl

W trosce o kulturę i wysoki poziom debaty w serwisie info.elblag.pl wprowadza się niniejszy Regulamin.

  1. Komentujący umieszczając treści sprzeczne z prawem musi liczyć się, że może ponieść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  2. Komentarze dodawane przez czytelników służą prowadzeniu poważnej i merytorycznej dyskusji na temat zamieszczonych wiadomości oraz problemów z nimi związanych.
  3. Czytelnicy mogą umieszczać informacje i opinie niezwiązane z treścią artykułów dla istotnych powodów (np. poinformowanie innych czytelników o wydarzeniach).
  4. Zabrania się dodawania komentarzy: wulgarnych, obraźliwych, naruszających dobra osobiste osób trzecich lub zawierających treści zabronione przez prawo.
  5. Celem komentarzy nie jest prowadzenie jałowych sporów osobistych między czytelnikami.
  6. Wszystkie wpisy stojące w sprzeczności z powyższymi warunkami będą niezwłocznie kasowane w całości bądź w części.
  7. Redakcja interpretuje Regulamin i decyduje, które wpisy, komentarze (lub ich części) należy usunąć i dokona tego w możliwie jak najszybszym czasie.


Właścicielem serwisu info.elblag.pl jest Agencja Reklamowa GABO

Copyright © 2004-2024 Elbląski Dziennik Internetowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.


1.0613811016083